Vatikán.
Benedikt XVI. dnes přijal předsedu vlády Libanonské republiky. Pan Najib Azmi Makati se setkal rovněž se státním sekretářem Tarcisiem kard. Bertonem a sekretářem pro vztahy se státy, mons. Dominquem Mambertim.
Podle prohlášení tiskového střediska Svatého stolce se rozhovory soustředily na dění v oblasti Blízkého východu a na roli Libanonu jako příkladu svobodné společnosti, ve které jsme svědky harmonického soužití křesťanských a muslimských komunit. Dalším tématem dialogu byla situace v Sýrii a z ní plynoucí nutnost míru, spravedlnosti a usmíření v regionu. V tomto smyslu jsou křesťané povoláni ke svému zásadnímu příspěvku jako tvůrci pokoje a svornosti, uzavírá vatikánské tiskové prohlášení.
V předvečer své návštěvy poskytl libanonský premiér rozhovor Vatikánskému rozhlasu, v němž předeslal, že Benediktu XVI. při dnešní audienci předá oficiální pozvání prezidenta Michela Sulejmána k návštěvě země v roce 2012. Libanonský ministerský předseda zdůraznil, že papežskou cestu na Blízký východ toužebně očekávají členové maronitské katolické církve i dalších křesťanských komunit. Najib Makati se vyjádřil také o exodu křesťanů z blízkovýchodní oblasti:
Snažíme se křesťany chránit a udržet je tady. Je to také jejich země...Myslím si, že zásadní otázkou je mír na Blízkém východě. Ten je velmi důležitý. Musíme nalézt cestu, jak žít v míru s Izraelem (...), jak se necítit ohroženi ani jako křesťané, ani jako muslimové,
říká předseda libanonské vlády, jehož po návratu z Říma čeká nelehké hlasování o důvěře vládě v souvislosti s vyšetřováním atentátu na bývalého premiéra Rafíka Haríriho.
(jag)