Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.11.2011 

Tyrolsko stvořili andělé

Vatikán. Po skončení dnešní generální audience bylo Svatému otci uděleno čestné občanství severoitalské obce Natz-Schabs/Naz-Sciaves, která se nachází v autonomní provincii Bolzano. V osadě Raas/Rasa této malé jihotyrolské obce se narodily prababička a babička Josepha Ratzingera - Elisabeth Maria Tauber (9.12.1832) a Maria Tauber-Peintner ( 29.6.1855).

Benedikt XVI. svou babičku připomněl při audienci v prosinci loňského roku, kdy přijal poutníky z bolzansko-brixenské diecéze, kteří věnovali do Vatikánu vánoční strom na Svatopetrské náměstí. Obě příbuzné se z Jižního Tyrolska přestěhovaly do Bavorska, kde si babička budoucího papeže vzala za muže pekaře Isidora Riegera. A obě rovněž v bavorském Rimstingu zemřely ( 24.5.1904 Elisabeth Maria Tauber a 17.6.1930 její dcera).

Na dnešní generální audienci přijela ze severní Itálie do Říma delegace v čele se starostou Peterem Gasserem. Komunita v Raasu se však na tento moment připravila již při eucharistické slavnosti 22. října tohoto roku, kterou sloužil mons. Ivo Muser, biskup Bolzana-Brixenu. Během slavnosti byla odhalena a požehnána pamětní deska, připomínající obě ženy, které se narodily ve statku Töll Hof v blízkosti kostela Sv. Jiljího. Náves před kostelem byla pojmenována po Benediktu XVI. Oslavy udělení čestného občanství uzavřely přednášky historika Josefa Gelmiho a cisterciáckého opata rakouského Heiligenkreuzu Maximiliana Heima, který se stal jedním ze tří laureátů Ratzingerovy ceny za teologii, udělené letos 30. června.

Dosud udělilo kard. Ratzingerovi a papeži Benediktu XVI. čestné občanství dvanáct německých, rakouských a italských obcí: Pentling (31. května 1987), Marktl am Inn (13. července 1997), Traunstein (8. února 2006), Altötting (7. června 2006), Řezno (21. června 2006), Aschau (4. října 2006), Tittmoning (24. ledna 2007), Brixen (9. srpna 2008), Mariazell (21. ledna 2009), Introd (16. prosince 2009), Freising (16. ledna 2010), Romano Canavese (17. března 2010).

Svatý otec ve své krátké promluvě k jihotyrolským poutníkům poděkoval za to, že se nyní může cítit ještě více spřízněn s místy, která mu přípomínalo vyprávění jeho maminky. Svěřil se, že jeho babička – která zemřela, když mu byly tři roky – se nikdy nesžila s Bavorskem a neustále se steskem vzpomínala na zemi svého původu. Papežova maminka uchovávala její odkaz a především větu jedné své přítelkyně : „Maretl, nikdy nezapomeň, že Tyrolsko stvořili andělé!“ Svatý otec přiznal, že tuto pravdu a nebývalou blízkost Boha v kráse přírody, odhalil ve třinácti letech při cyklistickém výletě se svými sourozenci. Jižní Tyrolsko, dodal, však není krásné jen díky svému Stořiteli, nýbrž i zásluhou lidí, kteří mu vždy odpovídali. Gotické zvonice, upravené domy, srdečnost a laskavost, krásná hudba vyjadřují spolupráci s Božím plánem a zasluhují se o zrod této mimořádně krásné země. Benedikt XVI. vyjádřil své přání, aby tomu bylo tak i nadále – aby příroda, stvoření a lidský život harmonicky splynuly v jedné melodii, které dodává radost víra.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.4.15 Benedikt XVI. oslavil 88. narozeniny
21.8.14 Schülerkreis podruhé bez svého profesora
2.2.13 Soustrastné telegramy Benedikta XVI.
7.12.12 Soustrastné poselství Benedikta XVI. metropolitovi Spyridonovi
3.12.12 Benedikt XVI. otevírá twitterový účetHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti