Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.9.2011 

Evropští biskupové zasedají v Albánii

Tirana. V hlavním městě Albánie včera odpoledne začalo plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které potrvá až do neděle a jehož tématem je nová evangelizace. Shromážděným biskupům zaslal své poselství Benedikt XVI., v němž je vyzývá, aby “s misionářskou odvahou hledali nové cesty evangelizace, zvláště ve službě novým generacím”. Svatý otec dále evropské biskupy povzbuzuje k tomu, aby pokračovali v činnosti Rady, která je cenným pojítkem evropských biskupů a již čtyřicet let podporuje účinnou spolupráci v pastoračních i ekumenických aktivitách”. Papežovo poselství přečetl při zahájení zasedání apoštolský nuncius v Albánii, Mons. Ramiro Moliner Inglés. Shromážděné biskupy poté pozdravil tiranský arcibiskup Mons. Rrok Mirdita. Přivítal na zahajovacím zasedání albánského ministerského předsedu Saliho Berišu a zdůraznil, že jeho přítomnost je známkou hluboké přeměny, jíž prošla albánská církev, jejímž jediným vztahem ke státu bylo až donedávna mučednictví.

Katolická církev v Albánii ve svých dějinách ráda platila hořkou cenu dvojí nerozlučitelné věrnosti, která charakterizuje církev všech zemí – věrnosti Bohu a papeži na jedné straně a věrnosti vlasti a jejímu blahu na straně druhé. (...) Když naši mučedníci za komunistického pronásledování před popravou říkali: “Ať žije Kristus Král”, “Ať žije papež”, “Ať žije Albánie” a také “Otče, odpusť jim, neboť nevědí, co činí” (jak vyplývá z komunistických spisů), naplňovali katolické sousloví Fides et Patria, podle kterého víra není útěkem ze země, nýbrž úsilí o její prospěch v Boží lásce,

vyzdvihl arcibiskup Mirdita a zároveň připomněl, že albánská církev kvůli svému pronásledování netrpí komplexem méněcennosti ani nadřazenosti. Je to chudá a oslabená církev, která však za poslední dvacetiletí zažila nebývalý rozvoj. Nicméně potřebuje i nadále evropskou pomoc, zakončil tiranský arcibiskup.

Předseda Rady evropských biskupských konferencí kard. Péter Erdö ve svém zahajovacím projevu poukázal na rostoucí diskriminaci evropských církví.

Vliv protikřesťanských postojů se systematicky šíří komunikačními prostředky, školními učebnicemi a veřejným míněním...Ve všech těchto případech je křesťanská víra a církev opakovaně nazírána nespravedlivě a zkresleně. Mimo to je znepokojující konstatovat, že na sociálních sítích jsou stránky s křesťanským obsahem často systematicky vyřazovány nebo cenzurovány.

Maďarský primas hovořil o “vážné krizi” mnoha evropských zemí, jejíž nejviditelnějším příznakem je zajisté hospodářský kolaps, avšak mnohem hlubší a zákeřnější je etická a antropologická krize, šířící se rodinami, médii, či vzdělávacími zařízeními. Vůči převažující “kultuře smrti” je církev povolána k aktualizovanému a obnovenému hlásání dobré zvěsti – nové evangelizaci, uzavřel kard. Erdö.

Evropské biskupy dnes přijal albánský prezident Bamir Topi. Při setkání s ním předseda Rady evropských biskupských konferencí kard. Erdö vyjádřil své přání k zapojení Albánie do společenství evropských států.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.9.20 Církev v Evropě po pandemii
4.10.19 Papež k biskupům: Přičiňte se o nový evropský humanismus
17.9.18 Evropští biskupové: Křesťanství, solidarita a dobrovolnictví jsou vnitřně spojené
13.9.18 Papež: Posílit u mladých lidí vědomí významu víry pro jednotu Evropy
16.4.18 Kardinál Bagnasco: Jedině návrat Boha na první místo může ubránit Evropu a lidskostHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti