Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.6.2011 

Program madridského setkání mládeže

Vatikán. V tiskovém středisku Svatého stolce se dnes dopoledne konala tisková konference, při níž byl představen podrobný program madridského XXVI. Světového dne mládeže. Hovořili na ní předseda Papežské rady pro laiky, kard. Stanislaw Rylko, arcibiskup Madridu, kard. Rouco Varela, výkonný ředitel SDM 2011 pan de la Cierva, zástupkyně dobrovolníků paní Vazquez Maggio a pan Martínez Fuentes, který je zodpovědný za akreditaci mladých poutníků.

Předseda Papežské rady pro laiky kard. Rylko objasnil, proč bylo za dějiště Světového dne mládeže vybráno právě Španělsko, a to dokonce již podruhé – připomeňme, že v roce 1989 se mladí sešli v Santiago de Compostela. Svatý otec ve svém poselství k XXVI.SDM poukázal na to, že „Evropa velice potřebuje opětovně odkrýt své křesťanské kořeny“. Tomu odpovídá i hlavní myšlenka blížícího se setkání - slova svatého Pavla "V Ježíši Kristu zapusťte kořeny, na Něm postavte základy a pevně se držte víry" (viz Kol 2,7).

Roční příprava na setkání napomohla španělské církvi ke znovuobjevení sebe sama, vynesla na světlo skryté duchovní hodnoty, podnítila velkorysé úsilí samotných mladých i jejich pastýřů, poznamenal kard. Rylko.

Bývalý arcibiskup Santiaga de Compostela, mons. Antonio María Rouco Varela, jenž přívítal před více než 20 lety bl. Jana Pavla II.,nyní již jako kardinál a madridský arcibiskup, uvítá 18.srpna na madridském letišti Benedikta XVI. Právě v Santiagu dostaly Světové dny mládeže podobu, která přetrvává dodnes – třídenní kacheteze, sobotní modlitební vigilie a nedělní závěrečná bohoslužba. Rovněž v Santiagu se mladí navrátili k pěší pouti, která se tak stala podstatným prvkem jejich duchovního putování ve stopách Petrova nástupce. Každý z následujících Světových dní pak program nějak obohatil – v Denveru (roku 1993) přibyla křížová cesta, v Paříži v o čtyři roky později přípravná diecézní setkání a kulturní “Festival mládeže”, v jubilejním 2000.roce v Římě “Svátek odpuštění” (vzpomeňme na 300 zaplněných zpovědnic v areálu Cirku Maximu), “Svátek povolání” v Torontu před devíti lety a, konečně, eucharistická adorace v Kolíně na posledním SDM v roce 2005.

Již při pohledu na počty přihlášených se nadcházející setkání ohlašuje jako mimořádně očekávaná událost. Doposud se formálně přihlásilo zhruba 400 tisíc mladých lidí – takovýto počet nebyl půldruhého měsíce před konáním akce nikdy v minulosti dosažen, neboť mladí se vždy přihlašovali na poslední chvíli. Doprovázet je bude 14 tisíc kněží a 744 biskupů, z nichž asi třetina vystoupí při katechezích, které budou přednášet ve 30 různých jazycích. Před příjezdem do Madridu se poutníci zastaví v 68 španělských diecézích a po dobu setkání se o ně postará 24 tisíc dobrovolníků z celého světa.

Nezapomene ani na mladé, kteří nemohou do Španělska přijet osobně. Pomocí internetu či eurovize se s s madridským Světovým dnem mládeže spojí mladí, shromáždění v různých částech světa, např. na Ukrajině, v Burundi či na Madagaskaru, uzavřel předseda Papežské rady pro laiky.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích
17.11.20 Při nedělní papežské mši budou předány symboly Světových dní mládeže
19.6.20 Magazín Světových dní mládeže dostupný on-line
22.2.19 Evangelium je politické, ale řeholníci se nemají exponovat, řekl papež středoamerickým jezuitům
18.1.19 Vědomím přináležitosti reagujte na skartační kulturu, vybízí papež mladé domorodceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti