Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty v Itálii 

19.6.2011 

Benedikt XVI. v San Marino

San Marino. Benedikt XVI. dnes navštívil San Marino. Jednodenní pastorační návštěva papeže v této nejmenší a nejstarší republice světa, naplánovaná na den slavnosti Nejsvětější Trojice, měla tři hlavní etapy: dopolední mši svatou, odpolední audience státních představitelů a diplomatického sboru a v podvečer pak setkání Svatého otce s tamější mládeží.

Návštěva začala těsně po deváté hodině dopoledne, kdy vrtulník s papežem na palubě přistál na letišti Torracia. Tady jej uvítali nejvyšší představitelé republiky a biskup diecéze San Marino-Montefeltro, mons. Luigi Negri. Odtud se Benedikt XVI. za vyzvánění místních zvonů vydal papamobilem na stadion Serravalle, který leží na úpatí hory San Marino. Zde jej bouřlivě přivítalo 22 tisíc lidí, kteří pozdravovali Svatého otce vatikánskými - žlutobílými - a modrobílými vlajkami San Marina. Na otevřeném prostranství sloužil Petrův nástupce eucharistickou liturgii spolu s 25 kardinály a biskupy a 200 kněžími za doprovodu chóru a orchestru, skládajících se ze 180 osob. Benedikt XVI. ve své homilii mimo jiné řekl:

Slavíme dnes slavnost Nejsvětější Trojice: Boha, Otce a Syna a Ducha svatého, slavnost Boha, jenž je středem naší víry. Uvažuje-li se o Trojici, vybaví se v mysli aspekt tajemství: Tři a Jeden, jeden Bůh ve třech Osobách. Bůh ve své velikosti skutečně pro nás nemůže být než tajemstvím, ale přece se zjevil a můžeme jej poznat v Jeho Synu a poznat tak i Otce a Ducha svatého. Dnešní liturgie však přitahuje naši pozornost k realitě lásky, která je obsahem tohoto prvního a nejvyššího tajemství naší víry. Otec, Syn a Duch svatý jsou jedno, protože Bůh je láska a láska je absolutní moc života. Jednota tvořená láskou je více než jednota pouze fyzická. Otec dává všechno Synu, Syn dostává všechno s uznáním od Otce; a Duch svatý je jakoby plod této vzájemné lásky Otce a Syna. Texty dnešní mše svaté mluví o Bohu a proto mluví o lásce: nepozastavují se ani tak u tajemství tří Osob, ale hovoří o lásce, která tvoří jejich podstatu, jednotu a zároveň trojici.

Drazí bratři a sestry! Víra v Trojjediného Boha charakterizuje také tuto církev San Marina-Montefeltra během její starobylé a slavné historie. Evangelizace této země je připisována svatým kameníkům Marinovi a Lvu, kteří v polovině 3. století přišli do Rimini z Dalmácie. Pro svůj svatý život byli vysvěceni. Jeden na kněze a druhý na jáhna biskupa Gaudencia, který je pak poslal do vnitrozemí. Jednoho na horu Feretro, která pak přijala jméno sv. Lva a druhého na horu Titano, která byla později nazvána San Marino. Kromě historických otázek, jejichž prohlubování není naším úkolem, je zajímavé povšimnout si jakým způsobem Marino a Lev vnášeli nové perspektivy a hodnoty ve víře v Boha, zjeveného v Ježíši Kristu, do kontextu místní reality a přispěli tak ke zrodu kultury a civilizace, jež se soustředí na lidskou osobu, na Boží obraz, a je tak nositelkou práv, která předcházejí každé lidské legislativě. Rozmanitost mnoha etnik – Římanů, Gótů a potom Langobardů - která spolu přicházela do kontaktu někdy i velmi konfliktním způsobem, nalezla ve víře jako společném, opěrném bodě mocný faktor etické, kulturní, sociální a do jisté míry i politické struktury. Bylo jim zřejmé, že projekt civilizace nemůže být dotažen, dokud se všechny složky lidu nestanou živým a uspořádaným křesťanským společenstvím zbudovaným na víře v Trojjediného Boha. Lze tedy právem říci, že bohatstvím tohoto lidu, vaším bohatstvím, drazí Sanmariňané, byla a je víra, a že tato víra vytvořila opravdu jedinečnou civilizaci.

PLNÉ ZNĚNÍ HOMILIE Benedikta XVI. je ZDE

Na závěr mše svaté těsně před polednem pronesl Benedikt XVI. pravidelnou promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Poděkoval v ní organizátorům své návštěvy a dodal:

S potěšením připomínám, že dnes bude ve francouzském městě Dax beatifikována sestra Margueirta Rutan, Dcera křesťanské lásky. V druhé polovině 18. století pracovala s velkým nasazením v nemocnici v Dax, ale během tragického pronásledování, jež následovalo po Revoluci, byla odsouzena k smrti pro svou katolickou víru a věrnost církvi.

Nakonec chci zmínit zítřejší Světový den migrantů. Na letošní rok připadá šedesáté výročí přijetí mezinárodní konvence na ochranu pronásledovaných a uprchlíků, donucených opustit svou vlast. Vyzývám všechny občanské představitele a každého člověka dobré vůle, aby poskytovali záruku důstojným životním podmínkám uprchlíků v očekávání, že se budou moci svobodně a bezpečně vrátit do své vlasti.

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy před Angelus je ZDE

Po mši svaté odjel Svatý otec do Valdgragone, kde v exercičním domu sv. Josefa poobědval.
Odpoledne se Benedikt XVI. setkal s politickými představiteli San Marina a místním diplomatickým sborem. Připomeňme, že republika San Marino má asi 30 tisíc obyvatel, přičemž dalších 17 tisíc jich žije mimo její území; udržuje diplomatické vztahy se 108 zeměmi, včetně České republiky. Je členem OSN, ale není součástí EU. Státní měnou je však euro. Úředním jazykem italština a její sanmarinský dialekt. Mezi četná prvenství této nejstarší republiky na světě je také to, že ze svého zákoníku odstranila trest smrti již před 200 lety. V čele tohoto mini státu stojí dvě osoby, tzv. kapitáni-regenti, kteří jsou voleni parlamentem San Marina a střídají se každého půl roku, což je vůbec nejkratší funkční období demokratických úřadů v celosvětovém měřítku. První dochovaná zmínka o dvou regentech pochází z roku 1243. Momentálními kapitány-regenty jsou 40 letá Maria Luisa Berti a 39 letý Filippo Tamagnini.

Benedikt XVI. se setkal s představiteli San Marina v jejich historickém sídle Palazzo Pubblico na náměstí Svobody. Nejprve se konala soukromá audience s kapitány-regenty a potom setkání se všemi politickými představiteli této republiky. Svatý otec zde při této příležitosti poukázal na dějinné tradice tohoto státního útvaru, který je nevelký rozlohou, ale velký co do odkazu křesťanských hodnot, na kterých vznikl a které nese, a mimo jiné v závěru řekl:

Rád opakoval slova, která adresoval bl. Jan XXIII. regentům republiky San Marino během jejich oficiální návštěvy u Svatého stolce: „Láska ke svobodě – pravil můj předchůdce – má u vás vytříbené křesťanské kořeny a vaši otcové, kteří chápali její pravý význam, vás učí, abyste nikdy neoddělovali její jméno od jména Božího, které je jejím nenahraditelným základem“ (Distorsi, Messaggi, Colloqui del Santo Padre Giovanni XXIII, I, 341-343). Tento postřeh si dodnes uchovává svou nepomíjivou hodnotu: svoboda, kterou jsou povolány instituce prosazovat a bránit na sociální rovině, ukazuje větší a hlubší svobodu, která je sycena Duchem Božím, jehož oživující přítomnost v srdci člověka propůjčuje vůli schopnost orientovat se a rozhodovat se pro dobro. Jak praví apoštol Pavel: „Vždyť i to, že chcete, i to, že pak jednáte, působí přece ve vás Bůh“ (Flp 2,13). A svatý Augustin, který komentuje tuto pasáž, dodává: „Je jisté, že jsme to my, kdo chceme, když něco chceme, ale to, že chceme dobro, působí On“, Bůh, a potom dodává: „Pán zaměřuje kroky člověka a člověk bude chtít kráčet jeho cestou“ (De gratia et libero arbitrio, 16,32).

PLNÉ ZNĚNÍ PROMLUVY Benedikta XVI. k diplomatickému sboru je ZDE

Po setkání s politickými představiteli se Benedikt XVI. odebral na náměstí Viktora Emanuela, kde se mezi 19-20hodinou konalo tradiční setkání s mládeží, ke kterému se vrátíme v našem pondělním zpravodajství. Návrat Benedikta XVI. z jednodenní pastorační návštěvy San Marina je plánován na 21h.Další články z podrubriky Cesty v Itálii

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.6.11 Benedikt XVI. k mládeži: Přijímejte zdravý a pozitivní neklid otázek po smyslu života
19.6.11 Duch Boží propůjčuje schopnost orientovat se
19.6.11 Jednota tvořená láskou je více než fyzická jednota
19.6.11 Vaše srdce je oknem otevřeným do nekonečna
18.6.11 Benedikt XVI. je očekáván v San MarinoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti