Brusel.
„S plným přesvědčením je povzbuzujeme, aby vytrvali v úsilí o prosazení respektu k základním lidským právům a nastolení demokracie ve svých zemích“ – čteme v závěrečném prohlášení plenárního zasedání Komise episkopátů Evropské unie (COMECE). Biskupové uvádějí, že arabské jaro národů je reakcí na několik desetiletí trvající bezvýchodnou situaci v diplomacii a na blízkovýchodní konflikty. V tom smyslu ji lze vnímat jako znamení naděje. Revolty v Tunisku, Egyptě, Libyi a dalších arabských zemích jsou oprávněným apelem milionů lidí na svobodu a lidskou důstojnost – čteme v prohlášení.
COMECE vyzývá Evropskou unii, aby se zapojila do modernizace a demokratizace arabských zemí. Evropa by se měla také zasazovat o garanci rovných práv pro všechny obyvatele těchto zemí, včetně křesťanů, jejichž situace se stále zhoršuje. Tento status quo nelze už dále tolerovat – zdůrazňují biskupové. Zároveň naznačují, že hluboké znepokojení budí také způsob, jakým se někdy zachází s náboženskými menšinami v Evropě. Žádné konkrétní příklady ovšem v tomto případě neuvádějí.
Setkání zakončeného 8. dubna v Bruselu se vedle zástupců evropských biskupských konferencí účastnili také odborníci z arabských zemí a Evropské unie. COMECE zvažuje možnost zavedení stálých konzultací s biskupy ze Severní Afriky a Blízkého východu. Vybízí také k podpoře konkrétního dialogu s muslimy na téma náboženství a demokracie. Zdůrazňuje kromě toho nezbytnou spolupráci všech zemí Unie, aby bylo zabráněno přílivu emigrantů z arabských zemí.
(job)