Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

25.3.2011 

Opravdové bratrství nám dává jedině Bůh v Kristu

Videoposelství Benedikta XVI. věřícím a nevěřícím, Paříž

Česká sekce RV

Drazí přátelé,

Sešli jste se na nádvoří Notre-Dame v Paříží na pozvání kard. André Vingt-Trois, pařížského arcibiskupa, a kard. Gianfranco Ravasiho, předsedy Papežské rady pro kulturu. Všechny vás zdravím, včetně bratří a přátel komunity Taizé. Děkuji Papežské radě, že se ujala mojí výzvy, rozvinula ji a uspořádala toto ?nádvoří národů?. Tento výraz odkazuje k otevřenému prostoru na plošině poblíž jeruzalémského chrámu, což umožňovalo všem, kteří nesdíleli víru Izraele, přijít ke chrámu a zajímat se o náboženství. Mohli se tam setkat se znalci, hovořit o víře a také se modlit k Bohu jim neznámému. A třebaže toto nádvoří bylo zároveň také místem, jež oddělovalo, poněvadž ostatní národy neměly právo vstoupit do posvěceného prostoru, Ježíš Kristus přišel, aby ?zboural přehradu, která dělila? židy a ostatní národy. ?Tím zjednal pokoj a křížem usmířil obě strany s Bohem v jednom těle, aby tak udělal konec onomu nepřátelství. A pak přišel a zvěstoval pokoj...? (srov. Ef 2,16-17).

V srdci ?města světel?, před tímto velkolepým mistrovským dílem francouzské náboženské kultury, pařížskou Notre-Dame, se otevírá velký prostor pro nový podnět k uctivému a přátelskému setkávání mezi lidmi odlišných přesvědčení. Vy mladí, věřící i nevěřící, chcete společně trávit tento večer i každodenní život, setkávat se a rozmlouvat o velkých otázkách lidské existence. Mnozí dnes připouštějí, že nepatří k žádnému náboženství, ale touží po novém a svobodnějším, spravedlivějším a solidárnějším, mírumilovnějším a šťastnějším světě. Obracím se k vám a beru v potaz, co si chcete říci: vy nevěřící se chcete obrátit na věřící a žádat obzvláště od nich svědectví života, které by bylo důsledné vůči tomu, co vyznávají, a odmítalo jakoukoli znelidšťující deviaci náboženství. Vy věřící chcete svým přátelům říci, že poklad, který v sobě nosíte, si zasluhuje, aby byl sdílen, šířen a reflektován. Otázka Boha nepředstavuje pro společnost žádné nebezpečí, neohrožuje lidský život! Otázka Boha by mezi velkými otázkami naší doby neměla chybět.

Drazí přátelé, je třeba, abyste mezi sebou stavěli mosty. Je třeba, abyste dovedli využít příležitosti, která je vám dána, a v solidní a promyšlené reflexi nalézali v hloubi svého svědomí stezky průkopnického a hlubokého dialogu. Máte si spolu mnoho co říci. Neuzavírejte svá svědomí před výzvami a problémy, které stojí před vámi.

Hluboce doufám, že setkání mezi světy víry a rozumu umožní člověku nalézt sebe samého. Příliš často totiž rozum ustupuje před nátlakem zájmů a atraktivitou užitečnosti, kterou je nucen přijímat jako poslední kritérium. Hledání pravdy není snadné. A pokud je někdo volán, aby se odvážně rozhodnul pro pravdu, je to proto, že neexistují zkratky vedoucí k dosažení štěstí a krásy dokonalého života. Ježíš v evangeliu říká: ?Pravda vás osvobodí.?

Drazí mladí, na vás je, aby ve vašich zemích a v Evropě věřící i nevěřící opět našli cestu k dialogu. Jednotlivá náboženství nemohou mít strach před správnou laickostí, která je otevřená a dovoluje každému, aby podle vlastního svědomí žil to, čemu věří. Má-li být vytvořen svět svobody, rovnosti a bratrství, měli by věřící i nevěřící cítit, že jsou svobodní a rovní ve svém právu žít svůj osobní i kolektivní život a zůstávat věrni vlastnímu přesvědčení, a měli by jeden druhému být bratrem.

Důvodem pořádání tohoto ?nádvoří národů? je snaha přispět k takovému bratrství, jež přesahuje jednotlivá přesvědčení, ale nepopírá jejich rozdíly. A v hlubším smyslu pak napomoci poznání, že možnost setkat se doopravdy jako bratři nám dává jedině Bůh v Kristu, který nás vnitřně osvobozuje.

První postoj, který je třeba zaujmout, nebo čin, který je třeba společně vykonat, spočívá v tom, že respektujeme, podporujeme a máme rádi každou lidskou bytost, poněvadž je stvořena Bohem a v jistém smyslu je i cestou, která k Němu vede. Rozvinutím toho, co prožijete tento večer, přispějete ke zbourání přehrad strachu před druhými, před cizinci, před těmi, který se vám nepodobají; strachu, který se často rodí ze vzájemné neznalosti, skepticismu nebo lhostejnosti. Pozorně posilujte svazky se všemi mladými bez rozdílů, to znamená: nezapomínejte na ty, kteří žijí v chudobě či osamocení, na ty, kdo trpí v důsledku nezaměstnanosti, nemoci nebo cítí, že jsou vytlačováni na okraj společnosti.

Drazí mladí, můžete sdílet nejenom životní zkušenost, ale také svůj přístup k modlitbě. Věřící i nevěřící, kteří jste přítomni na tomto velkém nádvoří Neznámého, také vy jste zváni vstoupit do posvěceného prostoru, projít velkolepým portálem Notre-Dame, vstoupit do katedrály a na chvíli stanout v modlitbě. Pro některé z vás to bude modlitba k Bohu, kterého ve víře znáte, a pro jiné může být modlitbou k Bohu neznámému. Drazí mladí nevěřící, připojíte-li se k těm, kteří jsou dnes na slavnost Zvěstování Páně uvnitř Notre-Dame, otevřte svá srdce Písmu svatému, nechte se oslovit krásou písní, a budete-li chtít, nechte svoje niterné cítění stoupat k neznámému Bohu.

Těší mne, že jsem k vám tento večer mohl promluvit u příležitosti otevření ?nádvoří národů?. Doufám, že přijmete moje pozvání také na další setkání, zejména na Světový den mládeže letos v létě v Madridu. Bůh, kterého se věřící učí znát, vás zve, abyste Jej stále více poznávali a žili. Nemějte strach! I ti z vás, pro které je Bůh neznámým Bohem, buďte hledači Absolutna a hledači Boha na cestě, po níž společně kráčíte k novému světu.

A ten, který miluje všechny a každého z vás, ať vám žehná a ochraňuje vás. On s vámi počítá, aby se mohl postarat o druhé a o budoucnost, a vy můžete počítat s Ním!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.5.14 Za papežem přijede dětský vlak
9.4.14 Na nádvoří národů nebude chybět ani hip hop
28.11.13 Kardinál Woelki na Nádvoří národů: Berlín není duchovní pustina
7.3.13 Agnostici o Benediktu XVI.
17.11.12 Poselství Benedikta XVI. účastníkům “Nádvoří národů” v Portugalsku



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti