Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.3.2011 

Posílení studia metafyziky na církevních studiích teologie

Vatikán. Nezbytnost metafyziky pro studium teologie zdůrazňuje dnes zveřejněný dekret Kongregace pro katolickou výchovu ?O reformě církevních studií filosofie?, který doplňuje a zpřesňuje apoštolskou konstituci Sapientia christiana. Prefekt kongregace, kard. Grocholewski, během dnešní prezentace zdůvodnil jeho potřebu slabou filosofickou formací, jak ji poskytují mnohé církevní instituce zejména nedostatečným výběrem studijních předmětů a nízkou kvalitou profesorů. Zmíněná slabost je ovšem součástí celkové krize filosofických studií, jak se projevuje v dnešní době, kdy je samotný lidský rozum ohrožován utilitarismem, skepticismem a relativismem.

Dekret Kongregace cituje v této souvislosti kard. Ratzingera, nynějšího papeže, který roku 1998 konstatoval, že ?krize pokoncilní teologie je do značné míry krizí jejích filosofických základů?, což téhož roku jasně ilustrovala encyklika Fides et ratio: ?Jestliže tolik zdůrazňuji metafyziku - píše Jan Pavel II. - pak je důvodem mé přesvědčení, že je to nevyhnutelná cesta k překonání krizové situace, do které se dnes z velké části filozofie dostala, a k nápravě špatností rozšířených v naší společnosti.? Kardinál Grocholewski připomněl, že sice ?neexistuje oficiální filosofie církve, neboť víra jako taková není filosofií? (Fides et ratio,76), ale na druhé straně platí, že ne všechny filosofie jsou kompatibilní s vírou a s rozumem odpovídajícímu pravdě.

Kardinál Grocholewski řekl, že dekret O reformě církevních studií filosofie má za cíl valorizovat filosofii především ve světle zmíněné encykliky Víra a rozum. Proto má být v církevních vzdělávacích institutech znovu dáno studiu metafyziky první místo, aby tak bylo obnoveno ?původní povolání? filosofie, jímž je hledání pravdy. Smyslem tohoto kroku je jednak rozšířit horizont racionality, která bývá aktuálními myšlenkovými proudy omezována a na druhé straně bránit hrozbám fideismu, který se zvláště v dnešní době velmi rozmohl. V souvislosti s tím zdůrazňuje nový dekret církevní preferenci metody a nauky sv. Tomáše Akvinského a zdůrazňuje, že tato preference není exkluzivní, nýbrž exemplární. Nový dekret uvádí některé základní pravdy jako je schopnost poznat objektivní a univerzální pravdu, jednotu těla a duše člověka, důstojnost lidské osoby, význam přirozeného mravního zákona, předmět mravního skutku, vztah mezi přirozeností a svobodou a nezbytnost shody občanských zákonů a přirozeného mravního zákona.

Reforma církevních studií filosofie v kontextu soudobého ?zatmívání rozumu?, jak to nazval sekretář kongregace, arcibiskup Brugués, klade důraz na to, aby první dva roky studia teologie byly věnovány výhradně filosofii. Přitom však nestačí seznámit se pouze s dějinami filosofie a jejích různých proudů, ale je zapotřebí studovat jednotlivé filosofické matérie. Informace není formace, jak to shrnul arcibiskup Brugués, protože teprve formace přivádí k osvojení si úsudku a rozlišovaní na poli filosofie.

Důležitost metafyziky vysvětlil při dnešní prezentaci O. Morerod, rektor Papežské univerzity sv.Tomáše Akvinského. Metafyzika směřuje k poznání celku reality, vrcholí poznáním první Příčiny všeho a ukazuje vzájemné vztahy mezi různými oblastmi vědění, přičemž brání tomu, aby se jednotlivé vědy uzavíraly samy do sebe. Metafyzika se vyhýbá oddělování různých obsahů samotné filosofie, ba dokonce i samotného lidského života. Metafyzik neuvěří tomu, že je třeba klást proti sobě pravdu a dobro či poznání a lásku.

O.Morerod zdůraznil, že ústředním problémem teologie je možnost mluvit o Bohu slovy, která užíváme k popisu světa. Naše slova musejí mít schopnost říci něco pravdivého o realitě, jinak by ani samotná Bible neříkala nic. I tato problematika spadá do působnosti metafyziky.

Dnes zveřejněný dekret Kongregace pro katolickou výchovu o reformě církevních studií filosofie by tedy měl přispět ke zkvalitnění studia filosofie i teologie.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.12.20 Instrukce pro církevní instituty vyššího vzdělávání
10.9.20 Konkrétní a reálné vztahy jsou jádrem výchovy a vzdělání – list Kongregace pro katolickou výchovu
20.2.20 Papež: Mějme odvahu dobře zaplatit vychovatelům
10.12.19 Svatý stolec představil velvyslancům globální edukativní pakt
25.6.18 Úloha katolické výchovy? Dát duši globalizovanému světuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti