Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.12.2010 

Benedikt XVI.: Nikoli násilné revoluce, ale tiché světlo pravdy změní svět

Řím. Benedikt XVI. navštívil v neděli dopoledne římskou čtvrť Prato Fiorito, kde v kostele sv. Maxmiliána Kolbeho slavil eucharistii. Farnost existuje teprve 25 let a kostel byl postaven před rokem. Novou římskou farnost tvoří imigranti jednak ze střední a jižní Itálie a také ze zemí východní Evropy i odjinud. Papež v homilii ocenil konkrétní rozmanité iniciativy tohoto mladého farního společenství, mimo jiné pořádání eucharistických adorací, a povzbudil věřící v jejich snaze vytvářet společné zázemí vzájemných vztahů, sdílené radosti z následování Krista a příslušnosti k jeho církvi. Potom věnoval Benedikt XVI. pozornost liturgickým čtením třetí neděle adventní:

?V evangeliu jsme slyšeli otázku Jana Křtitele, kterou vyslovil ve vězení. Křtitel hlásal příchod Soudce, který změní svět, ale nyní cítí, že svět zůstává stejný. Ptá se proto Ježíše: ?Jsi ten, kterého máme čekat? Anebo máme očekávat jiného? Jsi to ty anebo máme čekat na jiného?? Během posledních dvou třech stoletích se mnozí ptali: ?Skutečně jsi to ty? Anebo má být svět změněn radikálněji? Ty to neděláš?? A přišli mnozí proroci, ideologové a diktátoři, kteří říkali: ?To není on. Nezměnil svět! My to jsme!? A vytvořili svoje impéria, diktatury, totalitarismus, který prý měl změnit svět. A také ho změnil, ale devastujícím způsobem. Dnes víme, že z těchto velkých slibů nezůstalo nic než velké prázdno a velký zmar. Nebyli to oni.

A tak se musíme znovu zahledět na Krista a ptát se Krista: ?Jsi to ty?? A Pán odpoví způsobem, který je mu vlastní: ?Vidíte co jsem vykonal. Neprovedl jsem krvavou revoluci, nezměnil jsem silou tento svět, ale zažehnul jsem mnohá světla, která mezitím uprostřed staletí vytvořila velkou osvícenou cestu?.

Potom Benedikt XVI. připomněl postavu patrona zdejšího kostela, sv. Maxmiliána Kolbeho, který nabídnul vlastní život, aby zachránil život otce rodiny, a mnohým dalším tak dodal sílu obětovat se pro druhé; poukázal na svědectví otce malomocných sv. Damiána de Veustera, který žil a zemřel spolu s malomocnými a pro ně, a vnesl tak mezi ně světlo, a připomenul bl. Matku Terezu, která dávala světlo umírajícím.

?A tak bychom mohli pokračovat a vidět, co Pán řekl v odpovědi Janu Křtitelovi, že svět nezmění násilné revoluce a velké sliby, nýbrž tiché světlo pravdy, dobroty Boha, která je znamením Jeho přítomnosti a dává nám jistotu, že jsme milováni až do hloubi, že nejsme zapomenutí, nejsme produktem náhody, nýbrž vůle lásky. Tak můžeme žít a cítit blízkost Boha. ?Bůh je blízko?, říká první dnešní čtení. Je blízko, ale my jsme často daleko. Přibližme se, kráčejme v přítomnosti jeho světla, prosme Pána a v dotyku modlitby se staneme pro druhé světlem.

A právě to je smyslem farní církve: vstoupit do rozhovoru, do kontaktu s Ježíšem, s Božím Synem, takže se my sami staneme jedněmi z nejmenších světel, které zažehnul On, a poneseme světlo světu, aby slyšel o své spáse. Náš duch se musí otevřít tomuto pozvání, abychom šli s radosti vstříc Božímu Narození, napodobovali Pannu Marii, která v modlitbě s vnitřním a radostným rozechvěním očekávala narození Vykupitele. Amen.?

PLNÉ ZNĚNÍ homilie Benedikta XVI. je ZDE(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti