Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.12.2010 

Mons. Georg Ratzinger: Bez lidové zbožnosti víra dříve či později zaniká

Vatikán. ?Víra maličkých? ? to je název knihy, kterou v těchto dnech vydalo Vatikánské knižní nakladatelství. Podtitul knihy, jejíž autorkou je Elizabeth von Thurn und Taxis, zní ?vášnivá a přesvědčivá výzva k obnově života katolické víry prostřednictvím pěti smyslů?. Předmluvu k ní napsal mons. Georg Ratzinger, o tři roky starší papežův bratr, a vyšla v dnešním vydání listu Avvenire:

Mohou mít dnes mladí ještě něco společného s procesím Božího Těla, mariánskými poutěmi nebo úctou k relikviím? Ano, mohou! Kniha ?Víra maličkých? je toho důkazem. Její autorka je mladá žena, která vyrostla v Řezně, do školy chodila v Londýně, studovala v Paříži a žila v New Yorku. Ve světě je tedy doma. Tím pozitivnější je potom fakt, že právě ona se zaobírá lidovou zbožností. Dnes se totiž o tomto tématu píše velmi málo. Lidová zbožnost byla do jisté míry odstraněna i ze zbožnosti liturgické. Ta je přirozeně velmi důležitá, ale musí být doplněna lidovou zbožností, na kterou někteří shlížejí povýšeně. A proč patří lidová zbožnost primárně k naší víře? Odpověď je velmi jednoduchá: katolická víra je obzvláště krásná právě díky prvkům, které stimulují lidské smysly. Ke svatosti je povolán celý člověk, a musí k ní směřovat aktivně všemi smysly.

Mnozí kněží se snaží být ?moderní? nebo ?současní?, abychom užili jen některé z výrazů, které jsou v módě. Myslí si, že lidová zbožnost je něco překonaného, a postupně ji vytlačují ze života církve. Protestantismus již tuto formu zbožnosti opustil. Pro evangelické křesťany je církev přítomna pouze tam, kde se modlí a kde jsou vysluhovány svátosti. Tím se však zapomíná na to, že církev je realitou neustále přítomnou, vyplňuje celý náš život a snaží se ho zaujmout kompletně. Tato tendence se však bohužel začala rozmáhat i mezi námi katolíky. Zjišťujeme však, že tam, kde je praktikována jenom ?racionální zbožnost?, ztrácí víra sílu a dříve či později mizí úplně. Víra totiž není faktem pouze racionálním, nýbrž potřebuje také prosté a prověřené výrazy, které jsou jí už od počátku vlastní a člověk je stále potřebuje. Právě pro nás křesťany jsou důležité.

Lidová zbožnost je pokladem církve. A je proto tím více třeba postavit se vhodným a náležitým způsobem na odpor jejímu odstraňování. Říkám to právě s ohledem na mladé lidi. Velice rychle si všimnou, co naše víra ztrácí, pokud se jí už nelze ?dotknout? pokud už nevtahuje celého člověka. V mojí vlasti, Bavorsku, hrála lidová zbožnost vždycky velkou roli. Bavoráky pouhá racionalita málo zajímá. Prvořadé je pro ně to, co lze vnímat smysly. Proto má v Bavorsku lidová zbožnost význačné místo v náboženském životě lidí. V dnešní době se v důsledku velké migrace jednotlivců stává velmi obtížným udržet při životě tyto cenné tradice. A přece, čím více se život stává frenetickým, tím více potřebují lidé svou vlast, své rity a zvyky. Proto je velmi důležité, aby lidová zbožnost byla nadále pěstována a s nadšením živena, aby se z ní mohly těšit i budoucí generace. Víra zůstane živou jedině tehdy, pokud se bude obracet k celému člověku. A toto je poselství, které se obrací k mladým křesťanům dneška. Mám proto velkou radost z toho, že se jedna mladá moderní žena, mladá spisovatelka, rozhodla dát ji poznat a zamilovat právě svojí generaci. Ukazuje tak, že lidová zbožnost nás přibližuje k Ježíši Kristu.?

Tolik mons. Georg Ratzinger v předmluvě ke knize ?Víra maličkých? o lidové zbožnosti, kterou napsala Elizabeth von Thurn und Taxis.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.7.20 Řezenští špačci se rozloučili s mons. Georgem Ratzingerem
1.7.20 Zemřel mons. Georg Ratzinger
15.2.18 P. Georg Ratzinger: Modlím se za dobou smrt pro sebe a svého bratra
15.1.14 Mons. Georg Ratzinger oslavil ve Vatikánu 90. narozeniny
12.2.13 Papežův bratr: Již dlouho jsem to vědělHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti