Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.11.2010 

Benedikt XVI.: Prosazovat komunikaci, která rozvíjí schopnost rozlišovat

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal členy Papežské rady pro kulturu, která se sešla ve Vatikánu ke k svému plenárnímu zasedání na téma: Kultura komunikace a nová mluva za předsednictví arcibiskupa Gianfranca Ravasiho. Papež ve své promluvě k 80 členům zmíněné rady poukázal na závažnost diskutovaného tématu ve vztahu k poslání církve, protože se dotýká jednoho z centrálních uzlů našeho světa a jeho kultur, a pro věřící také možnosti přiblížit se k tajemství Boha. S odvoláním na nedávno zveřejněnou apoštolskou exhortaci O Božím Slovu v životě a poslání církve ? Verbum Domini - pak Benedikt XVI. řekl:

?V Kristu se nám totiž Bůh zjevil jako Logos, který se sděluje a oslovuje nás, navazuje s námi vztah, který zakládá naši identitu a důstojnost lidských osob, dětí, milovaných jediným Otcem (Verbum Domini, 6.22.23). Komunikace a řeč jsou rovněž podstatné dimenze lidské kultury, tvořené informacemi a pojmy, různými druhy víry a životními styly, ale také pravidly, bez nichž by lidé stěží mohli dosahovat pokroku v lidskosti a společenskosti.?

Nasloucháme-li hlasům globalizovaného světa, pokračoval papež, postřehujeme, že probíhá hluboká kulturní proměna forem komunikace a způsobů mluvy, které prosazují nové a problematické antropologické vzory.

?V tomto kontextu pastýři i věřící s obavami pozorují některé těžkosti při předávání evangelního poselství a sdílení víry i uvnitř samotného církevního společenství. V apoštolské exhortaci Verbum Domini píši, že ?mnozí křesťané potřebují, aby jim bylo hlásáno Boží Slovo přesvědčivě, aby tak mohli konkrétně zakusit moc evangelia? (č.96). Problémy jsou o to větší, když se církev obrací k mužům a ženám vzdáleným nebo lhostejným vůči zkušenostem víry a ke kterým přichází evangelium ve formě málo účinné a oslovující.?

Ve světě, který komunikaci přetváří na strategii ovládání, pokračoval Benedikt XVI., se církev, jakožto strážkyně poslání předávat všem národům evangelium spásy, nestává lhostejnou či odcizenou, ale naopak hledá nové komunikační způsoby a nové způsoby mluvy v novém tvůrčím úsilí, ale také v kritickém a pozorném rozlišování.

?Neschopnost jazyka sdělit hluboký smysl a krásu zkušenosti víry může mnohé, zejména mládež, přivádět ke lhostejnosti; může se stát důvodem k zaujímání odstupu, jak na to poukazuje již konstituce Druhého vatikánského koncilu Gaudium et spes, která upozorňuje na to, že zkreslená prezentace křesťanství spíše skrývá než vyjevuje pravou tvář Boha a náboženství(č.19). ?

Církev, pokračoval Benedikt XVI., chce při hledání pravdy vést dialog se všemi. Aby však dialog a komunikace byly účinné a plodné, je zapotřebí naladit se na stejnou frekvenci v prostředí přátelského a upřímného setkání.

?Nemálo mladých lidí, kteří jsou dnes uchváceni nekonečnými možnosti, nabízených informačními sítěmi či jinými technologiemi, praktikují takové formy komunikace, které neslouží růstu v lidskosti, ale spíše prohlubují pocity osamělosti a vykořeněnosti. V souvislosti s těmito jevy jsem vícekrát mluvil o nouzové situaci v oblasti výchovy a vzdělání, která představuje výzvu, na níž lze a je zapotřebí odpovědět inteligentní tvořivostí a prosazováním takové komunikace, která zlidšťuje, stimuluje kritičnost a rozvíjí schopnost hodnotit a rozlišovat.?

Také v dnešní technologické kultuře, řekl dále Benedikt XVI., je třeba se inspirovat evangeliem při vedení, očišťování, uzdravování a pozvedávání těch nejlepších prvků nových forem komunikace a nových způsobů mluvy. V tomto obtížném a přitažlivém poslání může církev čerpat z mimořádného pokladu symbolů, obrazů, ritů a gest svojí tradice.

?Zvláště bohatý a hutný symbolismus liturgie musí zazářit v plné síle jako komunikační prvek, aby se hluboce dotýkal lidského vědomí, srdce a intelektu. Křesťanská tradice vždycky úzce spojovala liturgii s jazykem umění, jehož krása má obzvláštní moc komunikovat. Zakusili jsme to minulou neděli v Barceloně při svěcení baziliky Sagrada Familia, díla Antonia Gaudího, který geniálně spojil smysl pro posvátno a liturgii s moderními i tradičními uměleckými formami.?

Ještě pronikavější než umění je však v komunikaci evangelního poselství krása křesťanského života, neboť pouze láska je hodna víry a vykazuje věrohodnost, končil Benedikt XVI. svou promluvu ke členům Papežské rady pro kulturu na závěr jejich plenární zasedání.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.6.20 Paralympička Bebe Vio: Týmová hra je zásadní
11.1.19 Athletica Vaticana aneb když se běh stává modlitbou
7.2.13 Benedikt XVI. se setkal s Papežskou radou pro kulturu
20.6.12 Azerbájdžánská nadace sponzoruje opravu římských katakomb
30.4.12 Svatý stolec bude zastoupen na 55. Benátském bienáleHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti