Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

28.10.2010 

K čemu církevní školy

Johana Bronková

Celospolečenskou debatu o katolických školách ve Velké Británii vyvolala senzační zpráva z rodiny vicepremiéra Nicka Clegga. Ukázalo se, že tento lídr liberálních demokratů posílá svého syna do katolické školy. Nebylo by na tom nic divného, kdyby se Clegg v nedávné volební kampani neprohlásil za ateistu. Voliče mu měla přilákat mimo jiné kritika církevních škol. Sám přitom vybral pro syna katolickou školu a to ne ledajakou, nýbrž školu slavné londýnké oratoře, spojené s ultrakatolickým prostředím. V praxi to znamená mimo jiné latinské mše, často v předkoncilní obřadu, nebo povinné modlitby žáků několikrát denně. Pátrání novinářů odhalilo, že do téže školy posílá své děti také Harriet Harmanová, která za vlády Blaira a Browna podporovala proticírkevní zákony vedoucí mimo jiné k uzavření katolických adopčních agentur. Nic naplat, London Oratory School platí za jednu z nejlepších škol hlavního města a její ukončení otvírá dveře na elitní university, jako Oxford nebo Cambridge.

Když pravda vyšla najevo, liberální a levicoví voliči se cítili podvedení. Své lídry obvinili z pokrytectví. Spokojeni nebyli ovšem ani katolíci. Ptají se pro koho jsou vlastně určeny katolické školy. Proč lidé, kteří nejenže podle učení Církve nežijí, ale otevřeně s ním bojují, zabírají místa v nejlepších církevních školách dětem z praktikujících katolických rodin. Ty jsou pak nuceny posílat děti do veřejných škol, kde jsou katolíci menšinou, nezřídka diskriminovanou za své přesvědčení.

Diskusi otevřel článek lodýnského kněze, P. Ashleye Becka v týdenníku The Tablet. Vyjádřil v něm přesvědčení, že Církev by měla z pastoračních důvodů podporovat praktikující katolické rodiny. Projevovat by se to mělo i v pravidlech pro přijímání do škol těšících se velké popularitě. P. Beck připomíná, že do jisté míry se tato zásada v Britské církvi respektuje. Žádost o přijetí do katolické školy má totiž doprovázet dobrozdání kněze. Díky tomu některé nepraktikující rodiny začínají jevit zájem o Církev, pravidelně se účastnit liturgie a jinak se podílet na životě farnosti. Londýnský kněz sice přiznává, že někteří se tak chovají čistě formálně a rozloučí se s Církví jakmile dostanou pozitivní vyjádření pro své děti. Nicméně, poznamenává P. Beck, pro naši pastoraci je to velká šance a nezřídka se daří dobře ji využít.

V posledních letech se ovšem situace kněží vystavujících dobrozdání výrazně zhoršila. Nejrůznější předpisy, jak církevní tak státní, omezují jejich povědomí o rodinách. Nesmí se například zeptat, zda rodiče uzavřeli církevní sňatek. Ze strany státu i některých církevních kruhů sílí nátlak, aby se katolické školství stalo otevřenější pro děti různých sociálních kategorií. To všechno vyznívá v neprospěch normálních katolických rodin, které jsou ponechávány samy sobě ve společnosti kulturně stále odcizenější.

Článek londýnského kněze vyvolal velký rozruch, který se neobešel bez osočování a urážek. Autor byl obviněn z úmyslu trestat na dětech nemorálnost rodičů. Oficiální představitelé katolického školství odmítli, pro pastoraci přece jen praktické, rozdělení katolíků na nominální a praktikující. Nicméně diskuse dovolila sáhnout ještě jednou k nedávnému učení Benedikta XVI. o nutnosti upevňovat identitu katolických škol ve Velké Británii. Připomněla, že jejich základním cílem není dláždit cestu do Oxfordu pro děti Clegga a dalších prominentů, nýbrž výchova nové generace britských katolíků.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.1.16 Velká Británie se zbavuje křesťanských symbolů
11.5.13 Bude odmítnutí homosexuálních vztahů pro instituce překážkou jejich charitativní činnosti?
10.11.12 Katolická adopční agentura Catholic Care musí ukončit činnost
15.2.11 Pokus o vměšování státu do náboženských záležitostí
20.8.10 Diskriminace gayů či katolíků?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti