Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.10.2010 

Benedikt XVI. o Requiem Giuseppe Verdiho

Vatikán. V sobotu v podvečer se ve vatikánské aule Pavla VI. konal koncert, kterého se účastnil Benedikt XVI. spolu se synodálními otci. Pozváni byli také klienti římské diecézní Charity. Koncert věnoval německý dirigent a skladatel Enoch zu Guttenberg. Bavorský sbor Chorgemeinschaft Neubeuern provedl Requiem Giuseppe Verdiho. Na závěr koncertu oslovil všechny přítomné Benedikt XVI., připomněl, že skladatel zkomponoval své dílo na památku významného italského spisovatele Alessandra Manzoniho, jehož obdivoval a ctil. Velký skladatel chtěl vytvořit dílo, které by bylo vrcholem jeho hudební tvorby jako odpověď na duchovní potřebu, kterou v něm vyvolal kontakt s lidským a křesťanským rozměrem italského spisovatele. Benedikt XVI. pak řekl:

?Giusseppe Verdi strávil svůj život hloubáním o lidském srdci; ve svých dílech odhaloval drama lidské situace: za pomoci hudby, příběhů a rozmanitých postav. Jeho opery jsou plné nešťastných, pronásledovaných osob a obětí. Tento tragický přístup k lidskému osudu vystupuje také v jeho Messa da Requiem. Dotýkáme se tu nevyhnutelné reality smrti a základní otázky transcendentního světa, a Verdi, osvobozen od jevištních prvků, vyjadřuje pouze za pomoci slov katolické liturgie a hudby celý rejstřík lidských citů souvisejících se životním skonem: úzkost člověka vzhledem k jeho křehké přirozenosti, pocit vzpoury proti smrti a hrůza na prahu věčnosti. Tato hudba vyzývá k zamyšlení nad posledními skutečnostmi prostřednictvím všech stavů lidské duše a lidského srdce v kontrastní řadě forem, tónů a barev, v nichž se střídají dramatické momenty s melodickými, jež jsou poznamenány nadějí.

Giuseppse Verdi, který se v jednom slavném dopise nakladateli Ricordimu označil za ?tak trochu ateistu?, napsal mši, kterou vnímáme jako velkou prosbu k Věčnému Otci ve snaze překonat beznadějný křik tváří v tvář smrti a nalézt znovu touhu po životě, která se stává tichou a cílenou modlitbou: ?Libera me Domine?. Verdiho Requiem se vskutku začíná mollovým taktem, který jakoby sestupoval až na hranici ticha ? pár tónů violoncell v pianissimu a s tlumítkem ? a končí se vrcholnou invokací k Pánu ?Libera me?. Tato hudební katedrála je jakýmsi znázorněním duchovního dramatu člověka tváří v tvář Všemohoucímu Bohu, člověka, který nemůže uniknout věčné otázce po své vlastní existenci.

Po Mši Rekviem Verdi prožil jakousi druhou ?skladatelskou sezónu?, která se končila opět náboženským dílem Pezzi Sacri. Je znamením jeho duchovního neklidu, znamením toho, že touha po Bohu je vepsána do srdce lidské bytosti, protože naše naděje spočívá v Pánu. ?Qui Mariam absolvisti, et latronem exaudisti, mihi quoque spem dedisti?, slyšeli jsme: ?Ty, jenž jsi odpustil Máří Magdaléně a vyslyšel jsi dobrého lotra, i mně jsi dal naději.? Velká hudební freska v nás obnovuje jistotu slov svatého Augustina: ?Inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te?. Naše srdce je neklidné, dokud nespočine v Tobě? (Vyznání, I,1).?

Řekl papež v italské části svého poděkování na závěr koncertu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.5.15 Papež přenechává darovaná trička bezdomovcům
22.8.13 Mládežnický orchestr nadace Simanof vystoupí ve Vatikánu
22.6.13 Koncert na počest Svatého otce
5.2.13 Benedikt XVI. o síle křesťanství a Síle osudu
12.11.12 Mons. Georg Ratzinger daroval bratrovi koncertHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti