Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.10.2010 

Benedikt XVI. ke 20. výročí vydání Kodexu kánonů východních církví.

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal účastníky studijního sympozia o Kodexu kanonického práva východních církví u příležitosti 20. výročí jeho promulgace.
Za zmínku stojí, že označení ?východní? v této souvislosti nevyjadřuje ani tak zeměpisné umístění působiště zmíněných komunit, nýbrž spíše souhrnný název pro ty liturgické tradice, které by bylo možno velice stručně a souhrnně popsat tak, že jejich celebrant slaví eucharistii tváří obrácenou směrem k východu, přičemž stejným směrem je obrácen také všechen přítomný Boží lid. Nesprávné, ale vžité označení klasifikuje tento aspekt liturgického slavení termínem ?zády k lidu?.

V katolické církvi existuje 23 církví východního obřadu, které mají vlastní kanonické právo (sui iuris) a náleží do pěti liturgických tradic: alexandrijské, antiochijské, arménské, chaldejské a byzantské. Pouze jedna z těchto církví - maronitská ? má své historické kořeny ve starověku, konkrétně v 5. století; všechny ostatní vznikly v rozmezí 16. až 20. století, kdy různé pravoslavné komunity vstoupily do plného společenství s Petrovým nástupcem. Nejpočetnější z těchto církví sui iuris je syrsko-malabarská církev v Indii, vzniklá roku 1662.

Dvacet let od promulgace Kodexu kánonů východních církví, zdůraznil ve své promluvě Benedikt XVI., chceme vzdát hold intuici ctihodného Jana Pavla II., který ve snaze o to, aby východní katolické církve ?vzkvétaly a s novou apoštolskou silou vykonávaly svěřený úkol? (Orientalium Ecclesiarum, 1) chtěl vybavit tyto ctihodné církve úplným a společným Kodexem přizpůsobeným době a kontextu Druhého vatikánského koncilu.

?Nový Codex Canonum Ecclesiarum Orientalium vytvořil pro věřící katolíky východního obřadu zčásti novou disciplinární situaci a stal se platným nástrojem pro ochranu a šíření vlastního ritu pojatého jako ?liturgický, teologický, duchovní a disciplinární odkaz různých kultur a historických okolností, který vyjadřuje způsob života z víry vlastní každé církvi podle jejího práva ?(CCEO, kan. 28 §1).?

Stávající východní právo je inspirováno kánony starověké církve, řekl dále Benedikt XVI., a potvrzením katolického společenství proto církve východního obřadu nezamýšlely popřít věrnost vlastním tradicím. Již vícekrát totiž bylo zdůrazněno, že realizace plného společenství církví východního obřadu s římskou církví s sebou nenese žádné umenšení vlastní autenticity a originality. Je proto úkolem všech katolických církví východního obřadu uchovávat společný odkaz a živit vlastní tradice, jež jsou bohatstvím pro celou církev.

?Samotné kánony prvních staletí církve tvoří v široké míře základní a stejný odkaz kanonické discipliny, kterou se řídí také pravoslavné církve. Katolické církve východního obřadu proto mohou nabízet významný a specifický přínos ekumenickému hnutí.?

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. na setkání s účastníky sympozia ke 20. výročí vyhlášení Kodexu kánonů východních církví.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.9.12 Biskupové z arabských zemí bilancovali papežskou návštěvu
21.9.12 Východní křesťané žádali o podporu EU
24.6.11 Benedikt XVI.: Křesťané východu mají právo na svou vlast
7.1.11 Východní církve slaví Narození Páně
18.9.09 Benedikt XVI. se zítra sejde se sedmi východními katolickými patriarchyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti