Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.8.2010 

Benedikt XVI. ke 100. výročí narození bl. Matky Terezy z Kalkaty

Vatikán. Před sto lety se ve Skopji narodila Matka Tereza z Kalkaty. Dnes si toto výročí připomíná celý svět. Udělal to také Benedikt XVI., který poslal zvláštní poselství představené kongregace Misionářek lásky, kterou blahoslavená Tereza z Kalkaty založila v roce 1950. Matka Tereza, ?příkladný vzor křesťanských ctností? ? píše papež sestře Premě ? byla za svého života ?nezaplatitelným darem? světu a je jím i nadále ?prostřednictvím láskyplné a neúnavné práce vás, jejích duchovních dcer?. ?Tím, že s důvěrou odpověděla Pánovo volání ? pokračuje Benedikt XVI. ? ukázala světu, co znamenají slova svatého Jana. ?Milovaní, když nás Bůh tak miloval, máme se i my navzájem milovat. Když se milujeme navzájem, Bůh zůstává v nás a jeho láska je v nás přivedena k dokonalosti.? Kéž vás, drahé sestry, tato Láska i nadále inspiruje k tomu, abyste se štědře darovaly Ježíšovi, kterého vidíte v chudých, nemocných, osamělých a opuštěných lidech a sloužíte mu v nich. Vybízím vás ? píše v závěru poselství papež ? abyste stále čerpaly ze spirituality a příkladu Matky Terezy a následovaly její kroky tím, že budete přijímat Ježíšovu výzvu ?Pojď, buď mým světlem.?

Stát se ?posly Boží lásky pro ty, kdo jsou kolem nás? - tak definuje úkol sester Matky Terezy jejich představená, sestra Prema v poselství ke stému výročí narození jejich zakladatelky. Se zvláštní intenzitou proběhly oslavy výročí v Kalkatě, kde Matka Tereza prožila většinu života, zemřela zde a je pohřbená ve zdejším mateřském domě. Právě v něm sloužil slavnostní mši svatou indický kardinál Telesphore Toppo. Na začátku bohoslužby současná představená sestra Prema a první představená po Matce Tereze sestra Nirmala vypustily holubice na znamení míru.
?Bůh nás stvořil pro větší věci, abychom milovali a byli milováni?, připomněla sestra Prema hlavní motiv apoštolátu milosrdné lásky Matky Terezy. Řeholnice německého původu v listu spolupracovníkům zdůraznila, že život a dílo blahoslavené je i nadále inspirací pro velké i malé, bohaté i chudé bez ohledu na jejich náboženské vyznání. V rozhovoru pro agenturu Fides také připomněla, že Matka Tereza ?byla přesvědčena o tom, že každá duše touží po spáse v Ježíši, ať už o tom ví, či neví.?

V archivním záznamu Vatikánského rozhlasu blahoslavená Matka Tereza z Kalkaty říká:

?Ježíš přišel, aby přinesl Dobrou zprávu o tom, že Bůh nás miluje a my se musíme navzájem milovat jako on miloval nás. Jak řekl: Cokoliv jste učinili pro nejposlednější, udělali jste pro mě. Jestli jste podali sklenici vody ve jménu mém, dali jste ji mě. Jestli jste přijali dítě ve jménu mém, přijali jste mě. A až umřeme a vrátíme se do otcova domu, znovu uslyšíme Ježíše říci: ?Pojdťe vy, požehnaní od mého Otce, protože když jsem měl hlad, dali jste mi najíst. Byl jsem nahý a oblékli jste mě. Neměl jsem domov a přijali jste mě. Byl jsem nemocný ve vězení a vy jste mě přišli navštívit. Přijďte a přijměte jako úděl toto království, které je pro vás připravené.? Kde začíná láska? V naší rodině. Jak začíná? Společnou modlitbou. Rodina, která se spolu modlí, spolu zůstane. A jestliže zůstanete pospolu, budete se milovat navzájem jako vás miluje Ježíš. Přinášejte tedy do vašich rodin modlitbu, radost, lásku a pokoj a tak porostete ve svatosti. Svatost není luxus jen pro nemnohé, je to jednoduchá krása, protože Ježíš řekl: Buďte svatí, jako je svatý můj Otec v nebi. Kéž vám všem Bůh žehná.?

Připomeňme také, že Matka Tereza navštívila několikrát také bývalé Československo. V roce 1984 sem přijela na pozvání kardinála Františka Tomáška. Při další návštěvě v roce 1990 založila v Praze domov Misionářek lásky. Dnes u nás sestry Matky Terezy působí kromě Prahy také v Ostravě.
S jednou z nich natočila rozhovor Johana Bronková.


Zvukový záznam si můžete poslechnout zde.(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.9.18 Matka Tereza – světice pro ateisty a manžele
5.9.16 Kard. Parolin: služba milosrdné lásky se v Matce Tereze snoubila s jasností v hlásání pravdy
3.9.16 Tiskovka ke kanonizaci bl. Matky Terezy
2.9.16 Sestra Prema: Matka Tereza není svatý obrázek, je živá a činná
1.9.16 Od dob sv. Františka z Assisi asi nikdo nedosáhl takového věhlasu jako Matka TerezaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti