Belgie.
Teatrální policejní prohlídka a dočasné zadržení celého belgického episkopátu pod záminkou údajného zatajování případů sexuálního zneužívání, které se konaly 24.června v Bruselu, začínají nabývat zcela jiných rozměrů. Domovní prohlídka sídla bruselského arcibiskupství byla totiž nezákonná. Píší o tom dnes na prvních stránkách všechny belgické deníky. Státní zastupitelství a také odvolací soud došly k závěru, že prohlídka se konala v rozporu se zákonem. Státní zástupce překročil své kompetence a domovní prohlídka, kterou nařídil, neměla žádné opodstatnění. Připomeňme, že během ní byli na 9 hodin zadrženi všichni belgičtí biskupové, kteří tam právě konali své pravidelné zasedání. Byly prohledány úřední i soukromé prostory bývalého primase, kard. Godfrieda Danneelse, byly poničeny hroby dvou jeho předchůdců a také zabavena celá dokumentace nezávislé komise, která přijímala oznámení o sexuálních zneužitích, kterých se měli dopustit duchovní, přičemž zaručovala anonymitu jejich obětem.
I když rozhodnutí o neoprávněnosti prohlídky padlo už včera ráno, všechny informace na toto téma pocházejí z neoficiálních zdrojů. Obviněný státní zástupce Wim De Troy totiž využil svého práva nezveřejnit rozhodnutí odvolacího soudu. Vzbudilo to však velký údiv médií, která se až do této doby mohla těšit z nadstandardní spolupráce s tímto státním zástupcem, který jim předával i citlivá data ze zabavené dokumentace. Díky tomu se prohlídka v církevních prostorách stala velkou mediální podívanou. ?Ohlušující mlčení spravedlnosti? ? takovýto titulek přinesl v této souvislosti na první straně liberální deník Le Soir. Bruselské noviny se domnívají, že výrokem odvolacího soudu se celé vyšetřování končí, protože státní zástupce De Troy musí vrátit zabavenou dokumentaci. S takovýmto způsobem ukončení celé věci však nejsou spokojeni belgičtí biskupové, třebaže odvolání k soudu podali oni sami. Episkopát si totiž přeje, aby vyšetřování pokračovalo a aby tak vyšla najevo vina či nevina episkopátu. Jinak totiž hrozí, že se bude mluvit o tom, že vyšetřování bylo přerušeno, protože bylo znemožněno v něm pokračovat, říká právník belgického episkopátu Fernand Keuleneer. Ten zdůraznil, že belgičtí biskupové žádají, aby vyšetřování probíhalo podle zákona.
Proti tomuto belgickému pojetí spravedlnosti vystoupily také oběti sexuálních zneužití, jejichž důvěrná oznámení byla zabavena státním zástupcem De Troy. Jejich advokát podal okamžitou stížnost k Evropskému tribunálu lidských práv. Belgický stát je v ní obviňován z arogance vůči obětem a zatajování průběhu vyšetřování zejména v souvislosti se včerejším výrokem odvolacího soudu.
(mig)