Řím.
Po celoročních archeologických a restaurátorských pracích je možné opět navštívit nejstarší římské vězení, tzv. Mamertinský žalář. Nachází se mezi návrším Kapitolu a prostranstvím Forum Romanum pod kostelem ze 17. století, který patřil cechu římských tesařů: San Giuseppe dei Falegnami. V Mamertinském vězení, přesněji v Tullianum, tedy v jeho spodní části, kam byli vsazováni odsouzenci na smrt, byli podle místní tradice vězněni také svatí Petr a Pavel. Svým spoluvězňům tam hlásali evangelium a ze zázračně vytrysklého pramene tam pokřtili vězeňské strážce, Processa a Martyniana, kteří se později také stali svědky víry.
Poslední archeologický průzkum ukázal, že Tullianum bylo antické pohanské místo kultu, spojené s výskytem podzemních vod ještě v předkřesťanské době. V 5. století před Kristem byla tato budova z tufových bloků přičleněna ke zdi, která obklopovala Kapitol, a bylo v ní zřízeno vězení pro nepřátele státu. Z historických pramenů je známo, že tam byl za Julia Caesara vězněn galský vůdce Vercingetorix a později po roce 70 také jeden z vůdců židovského povstání v Jeruzalémě Šimon bar Giora. Když se v Římě skončilo pronásledování křesťanů byla z Mamertinského vězení a Tulliana vytvořena svatyně sv. Petra. Archeologové tam objevili fresky datované do 12. až 14. století. Jedna z nich představuje ojedinělé znázornění usmívajícího se a žehnajícího Petra s Kristem, který má položenu levou ruku na Petrově rameni. Další freska podává dosud nejstarší známý pohled na římský Kapitol.
Opětovně otevřené Mamertinské vězení spolu s Tullianem a kapličkou sv. Kříže lze navštívit denně od 9 do 19 hodin. Místo spravuje římská instituce Opera Romana Pellegrinaggi. Návštěva multimediálně zařízené prohlídkové trasy trvá přibližně 40 minut. Vstupovat mohou skupiny po 25 osobách každých 20 minut. Vstupenka stojí 10 euro.
(mig)