Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.6.2010 

Policejní prohlídka v sídle a katedrále belgického primase

Belgie-Vatikán. Ve čtvrtek 24. června došlo v sídle belgického primase na arcibiskupství Brusel-Mechelen k velmi neobvyklému incidentu, který byl důvodem stejně neobvyklého diplomatického komuniké Svatého stolce, jež belgickému velvyslanci při Svatém stolci sdělil státní sekretář pro vztahy se státy. Belgický episkopát vydal hned ve čtvrtek večer k incidentu následující tiskové prohlášení:

?Biskupové Belgie se 24. června v 10:30 sešli na arcibiskupství Brusel-Mechelen ke svému pravidelnému zasedání. V půl jedenácté dopoledne vstoupily orgány činné v trestním řízení, státní zástupce a policie, a oznámily, že se bude konat domovní prohlídka arcibiskupství v souvislosti s obviněními ze sexuálního zneužívání na území arcidiecéze. Žádné jiné vysvětlení nebylo podáno, všechny dokumenty a mobilní telefony byly zabaveny a nikdo se nesměl vzdálit z budovy. Tato situace trvala do půl osmé večer. Všichni byli vyslechnuti. Jak členové biskupské konference, tak i personál arcibiskupství. Nebyla to příjemná zkušenost, ale všechno proběhlo korektně. Biskupové mají stálou důvěru ve spravedlnost a konání příslušných orgánů. Se stejnou důvěrou byla přijata také tato domovní prohlídka, pročež se biskupové zatím zdržují jakýchkoli komentářů.
Spolu s prof. Peterem Adriaenssesem, předsedou komise pro projednávání případů sexuálních zneužití, ke kterým došlo v souvislosti s pastorační činností, však biskupové vyjadřují politování nad skutečností, že během prohlídky byly zabaveny všechny dokumenty zmíněné komise. To odporuje právu na důvěrnost, kterému se mají těšit oběti, jež se obrátily na tuto komisi. Tento krok také vážně narušil potřebnou a vynikající práci této komise.?

To bylo tiskové sdělení mluvčího belgické biskupské konference, Eric de Beukelaer. Belgická policie prohledala nejen arcibiskupství, ale také katedrálu, kde poškodila hroby dvou bývalých arcibiskupů v domnění, že uvnitř najde nějaké tajné dokumenty na téma pedofilie. Policie zabavila důvěrnou dokumentaci zvláštní komise při belgické biskupské konferenci. Její předseda, dětský psychiatr, prof. Peter Andriaenssens, sdělil, že dokumentace se týkala celkem 475 případů, přičemž jen 100 obětí se obracelo také na příslušné státní orgány.

K incidentu se vyjádřil také státní sekretariát Svatého stolce následujícím prohlášením:

?Svatý stolec potvrzuje tímto prohlášením pevné odsouzení každého hříšného a zločinného skutku zneužívání nezletilých některými členy církve, jakož i nezbytnost potrestat a napravit tyto skutky způsobem, odpovídajícím požadavkům spravedlnosti a učení evangelia. Právě s ohledem na tuto nezbytnost státní sekretariát vyjadřuje také hluboký podiv na způsobem, jakým byla provedena příslušnými institucemi včerejší domovní prohlídka a své rozhořčení nad tím, že došlo dokonce k násilnému porušení hrobů kardinálů Jozefa-Ernest van Roey a Léon-Josepha Suenens, bývalých arcibiskupů Brusel-Mechelen. Ke zděšení nad těmito činy se přidává také politování nad porušením důvěrnosti, na kterou mají právo právě oběti, kvůli nimž byla domovní prohlídka provedena.?

Tento postoj sdělil osobně mons. Dominique Mamberti, sekretář pro vztahy se státy, velvyslanci Belgie při Svatém stolci panu Charles Ghislainovi.

Belgický primas, arcibiskup André-Mutien Léonard pro vatikánský rozhlas komentoval situaci takto:

?Tady v Belgii je náš pocit velmi umírněný, poněvadž zde může policie přistoupit k domovní prohlídce bez jakýchkoli omezení. V Itálii by byl skandál, kdyby byla prohledávána také krypta katedrály, porušeny hroby, aby se mohlo prozkoumat, zda uvnitř nejsou nějaké tajné dokumenty. V Belgii to takový podiv nevzbuzuje. My respektujeme práci orgánů činných v trestním řízení. Jenom máme za to, že způsob provedení domovní prohlídky byl poněkud přepjatý.?

Říká belgický primas, arcibiskup Léonard, který dále s vděčností přijal jmenování nového biskupa Brugg, který přichází po Rogeru Joseph Vangheluwe, jenž koncem letošního dubna odstoupil v důsledku zapletení do zneužívání nezletilého. Na jeho místo byl jmenován Mons. Jozef de Kesel:

?Je to dobrá volba, za kterou jsme Svatému otci vděční. Dva měsíce po odstoupení biskupa z Brugg mají věřící tohoto města nového pastýře. To je první a výborná zpráva. Druhou je osobnost nového biskupa. Je to velmi schopný muž, který byl osm let pomocným biskupem pro Brusel a před několika měsíci jsem ho jmenoval pomocným biskupem vlámské arcidiecéze. Myslím, že bude schopen přinést novou naději a důvěru věřícím diecéze v Bruggách.?

Říká arcibiskup Léonard.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.12.20 Zásluhou židovské obce Státní rada zamítla paušální zákaz bohoslužeb v Belgii
25.8.20 Roste počet Belgičanů pokřtěných v dospělosti
8.5.20 Nemocnice, umožňující eutanazii, není katolická
3.10.17 Poslední šance belgické řeholní provincie Bratří milosrdné lásky
16.8.17 Herman van Rompuy komentoval papežovo rozhodnutí stran eutanázieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 23
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti