Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.5.2010 

Biskupové Belgie na návštěvě u Svatého stolce

Vatikán. Tento týden konají svou kanonickou návštěvu u Svatého stolce biskupové Belgie. Tato země, která je co do rozlohy ve srovnání s Českou republikou méně než poloviční, má přibližně stejný počet obyvatel: 10,5 milionu, z nichž 27% tvoří muslimští imigranti. Belgie je první evropskou zemí, kde existuje volená vláda muslimské menšiny, která plní funkci poradního hlasu belgické vlády. Zbytek obyvatelstva tvoří katolíci, kteří žijí celkem v osmi diecézích. Belgie má také svůj vlastní vojenský ordinariát.

Kanonické návštěvy ad limina jsou plánovány dlouhou dobu dopředu a návštěva belgických biskupů tedy nemá žádnou souvislost s odstoupením biskupa města Bruggy, mons. Rogera Josepha Vangheluwe. Ten před dvěma týdny rezignoval v důsledku sexuálního zneužití, kterého se dopouštěl před svým jmenováním a na začátku svého působení v úřadu biskupa.

Nedávno jmenovaný bruselsko-mechelenský arcibiskup a předseda belgické biskupské konference mons. André-Mutien Joseph Leonard poskytnul Vatikánskému rozhlasu rozhovor, ve kterém přibližuje život církve v této zemi. První otázka se týkala toho, o čem budou belgičtí biskupové se Svatým otcem hovořit:

?Zajisté se dotkneme bolestných otázek, které si v naší zemi klademe po rezignaci biskupa Brugg. Je nezbytné hovořit o tomto tématu i opatřeních, která chceme přijmout v souvislosti s touto situací. Potom jsou zde bezpochyby také otázky sekularizace a bioetická témata, která jsou v Belgii obzvláště tíživá, zejména pokud jde o eutanázii. Otázkou je také mezináboženský dialog vzhledem k tomu, že jsme společností, jejíž značnou část tvoří imigrace z muslimských zemí. Nechybí ani problém nedostatku povolání ke kněžství, který je v Belgii ještě závažnější než ve Francii.?

Další otázkou je dopad vztahů mezi různými jazykovými komunitami v Belgii na tamější církev?
?Tento dopad je velmi omezený. Různost jazyků v naší zemi, z nichž nejpočetnější je nizozemština, francouzština a trochu i němčina, je spíše příležitostí než zdrojem těžkostí, protože jde o určitou komplementaritu vnímavosti. Různost je bohatstvím. Je třeba říci, že církev v Belgii jako celek neprožívá na tomto poli žádná napětí. Je však pravdou, že různost přístupů lze zaznamenat i v naší biskupské konferenci.?

Jak je ve společnosti vnímán hlas církve, např. ve vztahu k problematice rodiny a ochrany lidského života?
?Dnes je vnímán předpojatě a negativně. Existuje určitý druh nedůvěry či podezření, ale když je příležitost vysvětlit si osobně složitost postoje církve k těmto otázkám, zaznamenávám, že je poselství církve přijímáno poměrně dobře. Většina lidí zná církev jenom ze sloganů a zjednodušujících mediálních titulků, ale když se naskytne možnost vysvětlit věci klidně a zevrubněji, je stanovisko církve přijímáno dobře, zejména pojí-li se s důsledností a vnímavostí k tomu, čím lidé žijí.?

Jaký je zdravotní stav katolicismu v Belgii? Je známo, že praktikujících katolíků značně ubývá?
?Náboženská praxe je velmi omezená. Ocitli jsme se v situaci vyhrocené sekularizace a platí to pro všechny belgické regiony, byť ve Flandrech trochu méně. Myslím, že nejprve je třeba vzít tuto situaci na vědomí. Církev v Belgii měla v minulosti mnoho co říci, možná že tak činila také poněkud z pozice své moci. Musíme připustit, že tato situace už neexistuje. Dnes jsme jedním z hlasů, důležitým hlasem, ale jedním z mnoha jiných. Dnes je zapotřebí povzbuzovat snahy o opětovné vytváření horlivých křesťanských společenství, tvořených lidmi, kteří mají zájem a přesvědčení.?

Belgie prožívá novou politickou krizi. Jak vidíte budoucnost země?
?Církev musí být velmi opatrná, když je řeč o politických otázkách. Osobně jsem přesvědčen, že Belgie je schopna tuto krizi překonat, protože ji k tomu dožene realismus. Nemůže se rozdělit. Belgie není rozlehlá země a je nemyslitelné, aby se nechala svést nějakým separatistickým dobrodružstvím. Myslím, že se bude ubírat více směrem k federaci, ale jednota země zůstane zachována.?

Říká arcibiskup Bruselu-Mechelen mons. Leonard, předseda belgické biskupské konference, která je tento na kanonické návštěvě u Svatého stolce.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti