Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.4.2010 

Vatikán vydal Návod k porozumění disciplinárních procedur kanonického práva

Vatikán. Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila dokument nazvaný Návod k porozumění disciplinárních procedur této Kongregace, které se týkají pohlavního zneužití mladistvých. Tento Návod tedy nezavádí nějaké nové předpisy, ale vysvětluje formou, jež je srozumitelná laikům a těm, kteří nejsou znalci kanonického práva, jaký je postup Kongregace ve zmíněných případech. Platnými předpisy je Kodex kanonického práva z roku 1983 a motu proprio Jana Pavla II. Sacramentorum sanctitatis tutela ze 30.dubna 2001, kterým byl svěřen dohled nad zmíněnými delikty přímo římské Kongregaci pro nauku víry. Do roku 2001 spadala kanonická procedura za tento delikt pod autoritu místního biskupa.

Posledně jmenovaný dokument a s ním související list vydaný zmíněnou Kongregací s názvem De delictis gravioribus z 18. května 2001 stanovuje mimo jiné také věkovou hranici deliktu pohlavního zneužití, spáchaného knězem či řeholníkem. Je jí věk 18 let. Stojí za zmínku, že tato věková hranice je o dva i více let vyšší než ta, kterou pro delikt pohlavního zneužití stanovují státní zákony v celosvětovém měřítku, pokud tedy takovýto delikt vůbec postihují.

?V případech pohlavního zneužití, ze kterého je podezřívána osoba duchovního,? připomíná dnes vydaný Návod k porozumění kanonických disciplinárních procedur, ?jsou vždy automaticky dodržovány zákony daného státu a pokud jde o případ, který je v daném místě trestně postihován, je automaticky postupován příslušným státním orgánům a institucím.? Pro všechny členy církve a tedy i pro kněze platí zákony těch zemí, ve kterých pobývají nebo žijí. Tuto skutečnost kanonické právo církve vždycky uznávalo.

Nejvyšším trestem pro kněze podle kanonického práva církve je propuštění z duchovenského stavu proti vůli dotyčného. Kněz ovšem může z různých důvodů a za různých okolností také sám požádat o propuštění z duchovenského stavu a pak se tedy nejedná nutně o trest.

?Pokud je kněz podezřelý z pohlavního zneužití nezletilých, pak místní biskup v každém případě okamžitě zajišťuje bezpečnost dětí? a dotyčného kněze vyřadí z pastorace až do výsledku zavedeného kanonického disciplinárního řízení. Proces může podle závažnosti a síly důkazů vést až k propuštění z duchovenského stavu, i když se dotyčný kněz k činu nepřizná.

?V případech obzvláště závažných, kdy státní soudy jasnými důkazy rozhodnou o vině dotyčného kněze ze zločinu pohlavního zneužití, může být celý kanonický proces zkrácen a papež může příslušný dekret o propuštění z duchovenského stavu vydat okamžitě.?

?V lehčích případech, kdy nejde o delikt postihovaný státními zákony a kněz se k činu přiznal a přijal jako pokání život v ústraní a modlitbě, může být uloženo pouze kanonické omezení jeho veřejné kněžské služby.?

To je souhrn dnes zveřejněného dokumentu Kongregace pro nauku víry nazvaného Návod k porozumění disciplinárních procedur této Kongregace, které se týkají pohlavního zneužití mladistvých. Návod je určen těm, kteří nejsou znalci kanonického práva církve.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Prof. Zollner: Nedělejme si iluze, že skandály máme za sebou
14.10.20 Přelíčení ve věci údajného sexuálního zneužití ve Vatikánu
30.6.20 Papež je informován o případech zneužívání v polské církvi
20.4.20 Italský kněz: Za koronaviru pedofilové slaví
2.1.20 Výkvět francouzské inteligence prosazoval v 70. letech pedofiliiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti