Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

31.3.2010 

Velikonoční triduum má orientovat celý náš život

Katecheze Benedikta XVI., nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Prožíváme posvátné dny, které nás vybízejí rozjímat ústřední události našeho Vykoupení, podstatné jádro naší víry. Zítra začíná Velikonoční triduum, ohnisko celého liturgického roku, ve kterém jsme povoláni rozjímat v mlčení a modlitbě tajemství Umučení, Smrti a Zmrtvýchvstání Páně. Církevní otcové v homiliích často poukazují na tyto tři dny, které nás - jak podotýká svatý Atanáš v jednom ze svých Velikonočních listů ? uvádějí ?do onoho času, který nám umožňuje zakusit nový začátek, den posvátných Velikonoc, ve kterém se Pán obětoval? (Lit., 5,1-2; PG 26,1379). Vybízím vás proto, abyste tyto dny prožívali intenzivně a aby rozhodujícím způsobem orientovali život každého z vás ke štědrému a přesvědčenému přilnutí ke Kristu, pro nás zemřelému a vzkříšenému.

Na mši svaté se svěcením olejů, jež je preludiem Zeleného čtvrtku, se shromáždí všichni kněží s jejich biskupem. Během výmluvné eucharistické slavnosti, která se koná výhradně v diecézních katedrálách, budou požehnány olej nemocných, katechumenů a křižmo. Kromě toho biskupové a kněží obnoví své kněžské sliby, skládané v den svěcení. Toto gesto nabývá letos zvláštního významu, protože se koná v Kněžském roce, který jsem vyhlásil na připomínku 150. výročí úmrtí svatého faráře arského. Všem kněžím bych rád zopakoval přání, které jsem formuloval v závěru svého listu k zahájení tohoto roku: ?Nechte se po vzoru svatého faráře arského uchvátit Kristem. Tak se i vy stanete pro tento svět a dobu hlasateli naděje, smíření a pokoje!?

Zítra odpoledne se bude slavit moment ustanovení eucharistie. Apoštol Pavel v listě Korinťanům utvrzuje první křesťany v pravdě eucharistického tajemství, když jim sděluje, co on sám přijal: ?Pán Ježíš právě tu noc, kdy byl zrazen, vzal chléb, vzdal díky, rozlámal ho a řekl: ?Toto je moje tělo, které se za vás vydává?. Podobně vzal po večeři i kalich a řekl: ?Tento kalich je nová smlouva, potvrzená mou krví. Kdykoli z něho budete pít, čiňte to na mou památku?? (1 Kor 11,23-25). Tato slova odhalují zřetelný Kristův úmysl: reálně se pod způsobami chleba a vína zpřítomnit se svým darovaným tělem a prolitou krví jako oběť Nové smlouvy; apoštoly a jejich nástupce zároveň ustanovuje služebníky této svátosti, kterou odevzdává své církvi jako svrchovaný důkaz své lásky.

Působivým obřadem si přitom také připomeneme gesto, kdy Ježíš umýval nohy apoštolům (srov. Jan 13,1-25). Tento čin je pro evangelistu jakýmsi znázorněním celého Ježíšova života a zjevuje jeho lásku až do konce, nekonečnou lásku, která člověka osvobozuje a uschopňuje ke společenství s Bohem. Na závěr liturgie Zeleného čtvrtku, církev vkládá Nejsvětější svátost na zvlášť připravené místo, které má představovat Ježíšovo osamocení v Getsemanech a Jeho smrtelnou úzkost. Před eucharistií věřící kontemplují Ježíše v jeho osamocení a modlí se, aby veškeré osamění světa pominulo. Tento liturgický úkon je zároveň pozvánkou, abychom usilovali o vnitřní setkání s Pánem v modlitbě, rozpoznali Ježíše mezi osamocenými, bděli spolu s Ním a spatřili v Něm světlo vlastního života.

Velký pátek budeme konat památku umučení a smrti Páně. Ježíš nabídnul svůj život v oběť za odpuštění hříchů lidstva, zvolil si k tomu nejkrutější a nejvíce ponižující smrt: ukřižování. Mezi Poslední večeří a Ježíšovou smrti existuje nerozlučná vazba. Nejprve Ježíš daruje své Tělo a svou Krev, totiž svou pozemskou existenci, sebe samého tím, že předjímá svou smrt a proměňuje ji ve skutek lásky. Smrt, jež je svou povahou ukončením a zničením každého vztahu, tak proměňuje na úkon sebe sdílení, na nástroj spásy a vyhlašuje vítězství lásky. Ježíš se tak stává klíčem k porozumění Poslední večeře, která předjímá proměnění násilné smrti na dobrovolnou oběť v úkonu lásky, která vykupuje a zachraňuje svět.

Bílá sobota se vyznačuje velkým mlčením. Kostely jsou prázdné a nekonají se žádné bohoslužby. V tomto čase očekávání a naděje jsou věřící vybízeni k modlitbě, reflexi, obrácení skrze svátost smíření, aby se mohli - vnitřně obnoveni - účastnit slavení Velikonoc.

Na Bílou sobotu v noci, během slavnostní Velikonoční vigilie, ?matky všech vigilií?, bude toto mlčení prolomeno zpěvem Aleluja, který zvěstuje Kristovo zmrtvýchvstání a prohlašuje vítězství světla nad temnotami, života nad smrtí. Církev se bude radovat ze setkání se svým Pánem a vstoupí do dne Vzkříšení, který učiní Pán vzkříšený z mrtvých.

Drazí bratři a sestry, připravme se k intenzivnímu prožitku tohoto nadcházejícího posvátného Tridua, abychom byli stále hlouběji začleňováni do tajemství Krista, pro nás zabitého a vzkříšeného. Na této duchovní cestě ať nás provází Nejsvětější Panna. Ta, která následuje Ježíše v jeho utrpení a byla přítomna pod křížem, ať nás uvede do velikonočního tajemství, abychom mohli zakusit radost a pokoj Zmrtvýchvstalého.

S těmito pocity chci vyjádřit své nejsrdečnější přání milostiplných Velikonoc už nyní vám všem, vašim společenstvím a všem vašim drahým!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti