Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.3.2010 

Poselství Benedikta XVI. ke Světovému dni mládeže

Vatikán. „Váš věk představuje velké bohatství nejen pro vás, ale také pro ostatní, pro Církev a pro svět, tak se obrací k mladým Benedikt XVI. v poselství k 25. Světovému dni mládeže, který připadá na 28. března, na Květnou neděli. Letos se den mládeže slaví na diecézní úrovni. Na světové úrovni se bude slavit příští rok, v srpnu 2011 v Madridu.

„Křesťanství není v první řadě morálka“, píše papež v dnes zveřejněním poselství, „především je to zkušenost s Ježíšem Kristem.“ Křesťanství je zakoušením toho, že nás Kristus miluje osobní láskou, a to i tehdy, když se k němu obrátíme zády, vysvětluje. „V této lásce se nachází pramen celého křesťanského života“, říká papež. Tato láska nám umožňuje překonávat všechny zkoušky: odhalení našich hříchů, utrpení, malomyslnost. „Naslouchejte Bohu, který má pro každého z vás plán lásky“, vyzývá Benedikt XVI. mladé.

Odtud také pramení volba motta pro letošní Světový den mládeže: „Mistře dobrý, co musím dělat, abych dostal věčný život?“ Je to otázka bohatého mladíka při jeho setkání s Ježíšem. „Setkání, které ukazuje - vysvětluje papež - Ježíšovu velkou pozornost vůči mladým. Ukazuje, jak velké je jeho přání setkat se s vámi osobně a zahájit dialog s každým z vás“, obrací se na mladé Benedikt XVI. Tak jako bohatý mladík z evangelia, který se Ježíše ptá, co má dělat, tak možná i vy zažíváte situace nejistoty, neklidu nebo utrpení, které vás vedou k tomu, že toužíte po neobvyklém životě a ptáte se: v čem spočívá úspěšný život? Co mám dělat? Jaký by měl být plán mého života? „Nemějte strach čelit těmto otázkám!“ říká Benedikt XVI. „Nepřemohou vás, vyjadřují velké touhy vašeho srdce. Proto je třeba jim naslouchat.“ Papež vyzývá mladé k tomu, dopřávali sluchu povolání ke kněžství, zasvěcenému životu nebo k manželství, aby šli proti proudu tak, jak to žádá evangelium.

Benedikt XVI. připomíná v poselství mládeži, že „současná mentalita nabízí svobodu, jež je oproštěna od hodnot, předpisů a objektivních norem a zve k odmítání jakýchkoliv omezení momentálních tužeb.“ Avšak tato nabídka, místo toho, aby vedla k opravdové svobodě, přivádí člověka k tomu, že se stane otrokem sebe samého, svých momentálních přání, model jako jsou moc, peníze a bezuzdná rozkoš, varuje Svatý otec. Ten také potvrzuje, že zná problémy mladých, které souvisejí s nezaměstnaností, nedostatkem pevných ideálů, o něž je možno se opřít, a nejistou perspektivou budoucnosti.

Když píše o tématu ekonomické krize, odkazuje Benedikt XVI. na svou encykliku Caritas in veritate a připomíná některé z velkých výzev současnosti - od ekologie, přes přerozdělení statků, kontrolu finančních mechanismů, boj s hladem ve světě, obranu důstojnosti a života, a také „dobré využití“ sdělovacích prostředků; vyzývá mladé, aby přispěli ke společnému dobru. Nejde o vykonání hrdinských či výjimečných gest, ale o jednání, které zužitkovává vlastní talenty a schopnosti a zasazuje se o růst ve víře a lásce, vysvětluje papež.

Benedikt XVI. vyzývá mladé, aby nezapomínali na všechny dary, které Pán vložil do srdce každého z nás. Doporučuje mladým, aby se zapojili do vhodných kurzů osobní formace a studia, aby se mohli štědře a zcela věnovat službě společnému dobru, a aby v srdci pěstovali velkou touhu po bratrství, spravedlnosti a míru. „Nenechte se odradit obtížemi a nevzdávejte se svých snů,“ povzbuzuje.

Světový den mládeže, který oslavíme na Květnou neděli je už 25. První ohlásil Jan Pavel II. Benedikt XVI. v souvislosti s tímto výročím mládeži připomíná: „budoucnost je v rukách toho, kdo umí hledat a najít silné důvody života a naděje.“

PLNÉ ZNĚNÍ POSELSTVÍ Benedikta XVI. k XXV. Světovému dni mládeže je ZDE

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích
17.11.20 Při nedělní papežské mši budou předány symboly Světových dní mládeže
19.6.20 Magazín Světových dní mládeže dostupný on-line
22.2.19 Evangelium je politické, ale řeholníci se nemají exponovat, řekl papež středoamerickým jezuitům
18.1.19 Vědomím přináležitosti reagujte na skartační kulturu, vybízí papež mladé domorodceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti