Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.3.2010 

Benedikt XVI.: Stát a politika nemohou nahradit lásku k bližnímu

Vatikán. Vaše každodenní úsilí z vás dělá ?živé ikony? Dobrého samaritána, poděkoval Benedikt XVI. osmi tisícům dobrovolníků Italské civilní obrany, kteří se dnes dopoledne shromáždili v aule Pavla VI. Stát a politika, zdůraznil papež, nemohou nahradit lásku k bližnímu. Benedikta XVI. jménem dobrovolníků pozdravil šéf Italské civilní obrany Guido Bertolaso, který připomněl zásluhy mnoha dobrovolníků, kteří pracují v krizových situacích, zvláště těch, kdo pomáhali obětem zemětřesení, které před 11 měsíci postihlo italské Abruzzo.

?Láska bude potřebná vždy, i v té nejspravedlivější společnosti.? Benedikt XVI. připomněl slovy své encykliky?Deus caritas est?, že ?lásku k bližnímu nelze delegovat.? A stát ani politika jí nemohou nahradit:

?Neexistuje žádné spravedlivé státní zřízení, které by mohlo službu lásky učinit nadbytečnou. Kdo by se chtěl obejít bez lásky, zbavoval by člověka jeho lidství. Vždy bude existovat utrpení, které bude potřebovat útěchu, pomoc.?

Láska k bližnímu, pokračoval papež, ?vyžaduje a bude vždy vyžadovat osobní úsilí a dobrovolnictví.? To bylo vidět také v souvislosti s posledními národními i mezinárodními krizovými situacemi. Papež pak připomněl svou návštěvu ve městech Onna a Aquila postižených zemětřesením loni v dubnu, kde na vlastní oči viděl v akci Italskou civilní obranu pomáhající obětem zemětřesení. Neopomněl zmínit také asistenci dobrovolníků této organizace při pořádání Světových dnů mládeže v roce 2000 v Římě a v roce 2005 během pohřbu Jana Pavla II. ?Dobrovolníci ? zdůraznil znovu papež ? nejsou nějakým provizorním řešením v rámci sociální sítě, nýbrž osobami, které významně přispívají k utváření lidské a křesťanské tváře společnosti:

?Bez dobrovolnictví nemůže společné dobro i sama společnost trvat dlouho, protože jejich rozvoj a důstojnost závisí velkou měrou na lidech, kteří dělají víc než je jejich povinnost.? Následovalo přirovnání volontariátu civilní obrany a Dobrého samaritána, který pomohl trpícímu v okamžiku nejvyšší nouze:

?Dobrý samaritán se snaží překonat samotný okamžik nouze, a můžeme říci, že usiluje o návrat k normální situaci. Obvazuje zraněného muže ležícího na zemi, ale pak, když je překonán stav nouze, svěří jej do péče hostinskému, aby se u něj zotavil.?

Vaše úsilí, řekl papež dobrovolníkům, ?je službou důstojnosti člověka, založené na tom, že byl stvořen k obrazu a podobě Boží.? Povzbudil je pak, aby byli nadále svědky milosrdenství a nasazovali se pro druhé:

?Buďte vždy dobrými samaritány, pozorní k bližním, připomínejte lidskou důstojnost a vzbuzujte naději. (...) Kdo miluje a zdarma slouží druhému jako bližnímu, žije a jedná podle evangelia a má tak podíl na poslání církve, která neustále hledí na člověka v jeho celistvosti a chce mu dát pocítit Boží lásku.?

Volontariát civilní obrany se stal v Itálii národním fenoménem s milionem a tři sta tisíci členů, rozdělených do více než tří tisíc organizací:

?Představujete jeden z nejnovějších a nejzralejších projevů dlouhé tradice solidarity, která má kořeny v altruismu a štědrosti italského lidu.?

Chránit osoby a jejich důstojnost v situacích tragických neštěstí a katastrof, které ohrožují životy a bezpečnost rodin a celých komunit, je opravdové ?povolání?. Toto povolání nespočívá jen v řešení nouzového stavu, ale v přesném a chvályhodném uskutečňování společného dobra, uzavřel Benedikt XVI. svou promluvu.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti