Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.1.2010 

Benedikt XVI. o sv. Tomáši Akvinském

Vatikán. Svatý otec dnes přijal členy všech sedmi Papežských akademií, které tento týden pořádaly své společné veřejné zasedání. Jsou to Akademie sv.Tomáše Akvinského, Teologická akademie, Akademie Neposkvrněné (P.Marie), Mariánská akademie, Akademie umění a literatury, Archeologická akademie a Akademie kultu mučedníků. V Klementinském sále apoštolského paláce je představil mons. Gianfranco Ravasi, předseda Papežské rady pro kulturu, pod níž tyto instituce spadají. 350 členů těchto papežských akademií diskutovalo o ?Teologické formaci kněží?. Papež ve své promluvě připomněl, že úkolem jednotlivých akademií je přispět svým bádáním k tomu, aby poskytovaly církvi a zejména Sv.stolci příležitosti a vyjadřovací prostředky pro dialog se soudobými kulturami a pro účinné odpovědi na otázky, které se vynořují v různých oblastech lidského vědění a zkušenosti.

?Dnešní kultura je silně poplatná jednak dominující vizi relativismu a subjektivismu, jednak často povrchním, ba dokonce banálním metodám a přístupům, což poškozuje seriózní bádání a reflexi a v důsledku toho také dialog a osobní konfrontaci a komunikaci. Ukazuje se tedy, že je naléhavě a nezbytně třeba znovu vytvářet životní podmínky pro studium a bádání, aby se o různých problematikách mohl vést rozumný dialog a účinná konfrontace v perspektivě společného růstu a formace, které podporují člověka v jeho celistvosti a úplnosti.?

Nedostatek ideových a mravních opěrných bodů poškozuje zejména občanské soužití a formaci mladých generací - pokračoval papež ? a musí se na něj odpovědět ideovou i praktickou nabídkou hodnot a pravdy, silných důvodů života a naděje, které mohou a mají zajímat všechny, zejména mládež. Toto nasazení je obzvláště nutné v oblasti formace kandidátů kněžského svěcení.
Benedikt XVI. dále s odkazem na jednu z Papežských akademií, která nese jméno svatého Tomáše Akvinského, připomněl tuto postavu jako ?stále aktuální vzor, inspirující dialog s různými kulturami?:

?Tomáš Akvinský totiž dokázal ustavit plodnou konfrontaci jak s arabským, tak s židovským myšlením své doby, důkladně si osvojil odkaz řecké filosofické tradice a vytvořil mimořádnou teologickou syntézu, v níž jsou rozum a víra v plné harmonii. Již ve svých současnících zanechal hluboký a nesmazatelný dojem právě pro mimořádnou jemnost a přesnost své inteligence, velikost a originalitu svého génia a v neposlední řadě také zářivou svatostí svého života. Jeho první životopisec, Guglielmo da Tocco, podtrhuje mimořádnou a pronikavou pedagogickou originalitu svatého Tomáše těmito slovy: ?Bratr Tomáš? ? píše ? ?ve svých lekcích zaváděl nová témata, řešil otázky novějším a jasnějším způsobem pomocí nových argumentů. V důsledku toho ti, kteří naslouchali výuce jeho nových tezí, o nichž pojednával novou metodou, nemohli mít pochyby o tom, že jej Bůh osvítil novým světlem, neboť jak by bylo možno učit nebo sepisovat nová mínění bez nové inspirace od Boha?? (Vita Sancti Thomae Aqiunatis, in Fontes Vitae S. Thomae notis historici set criticis illustrati, ed. D.Prümmer M.-H. Laureát, Tolosa, s.d.,fasc. 2, str.81).
Myšlení a svědectví svatého Tomáše Akvinského nás vedou k tomu, abychom s velkou pozorností studovali naléhavé problémy a nabídli adekvátní a kreativní odpovědi. S důvěrou v možnosti ?lidského rozumu? a v naprosté věrnosti k neměnnému
depositum fidei, je třeba ? podobně jako to činil Doctor communis ? stále čerpat z bohatství tradice v nepřetržitém hledání ?pravdy věcí?.?

Proto je nezbytné, řekl v závěru Benedikt XVI., aby Papežské akademie byly více než kdy jindy živými a živoucími institucemi, schopnými bystře vnímat jak otázky společnosti a kultury, tak potřeby a očekávání církve, aby tak všemi silami a prostředky nabízely adekvátní a platný přínos křesťanskému humanismu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti