Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.12.2009 

Benedikt XVI. schválil dekrety Kongregace pro svatořečení

Vatikán. Dnes dopoledne se Benedikt XVI. setkal se členy Kongregace pro svatořečení. Církev je bohatší o pět nových světců a šest blahoslavených. Papež schválil 10 dekretů o zázracích na přímluvu kandidátů oltářní úcty, jeden dekret o mučednictví a 10 dekretů o heroických ctnostech. Nejznámější z postav, kterých se dekrety týkají, je bezesporu Karol Wojtyla, dále Eugenius Pacelli a Jerzy Popiełuszko. Právě k tomuto posledně jmenovanému se vztahuje jediný dekret o mučednictví. Z devíti žen vyčnívá především postava Mary Ward, zakladatelka tzv.Anglických panen, jejíž heroické ctnosti byly dnes potvrzeny.

Dekrety o uznání zázraků na přímluvu kandidátů na svatořečení a blahořečení se týkají následujících osob:

- 1. bl. Stanislava Sołtys, zvaný Kazimierczyk, polského kněze z řádu lateránských kanovníků, který žil v 15.století.
- 2. bl. Ondřeje (vl. jm. Alfredo) Bessette, kanadského řeholníka z kongregace Sv. Kříže, který žil na přelomu 19. a 20. století.
- 3. bl. Marie od Kříže (vl. jm. Maria Elena) MacKillop, zakladatelky kongregace sester sv. Josefa od Nejsv. Srdce, žijící v druhé polovině 19.století v Austrálii.
- 4. bl. Julie Salzano, zakladatelky kongregace sester katechetek Nejsv. Srdce Ježíšova, která žila na přelomu 19. a 20. století v Itálii.
- 5. bl. Battista (vl.jm. Camilla) da Varano, italské klarisky a zakladatelky kláštera sv. Kláry v městě Camerino, která žila v 16. století.
- 6. Božího služebníka Josefa Tous y Soler, španělského kapucína a zakladatele kongregace sester Matky Božího Pastýře, který žil v 19. století.
- 7. Božího služebníka Leopolda da Alpandeire (vl. jm. Fransisco) Sánchez Márquez, španělského kapucína žijící na přelomu 19. a 20. století.
- 8. Božího služebníka Emanuele Lozano Garrido, věřícího laika, který žil ve 20. století ve Španělsku.
- 9. Boží služebnice Terezy Manganiello, italské laičky ze třetího řádu sv. Františka, která žila v 19.století.
- 10. Boží služebnice Kláry Badano, Italky, která zemřela ve svých devatenácti letech roku 1990.

Kromě těchto jmenovaných dekretů o zázracích, podepsal papež také dekret o mučednictví O.Jiřího Popiełuszka, diecézního kněze zavražděného in odium fidei (z nenávisti k víře) 20. října 1984 v Polsku.

Benedikt XVI. podepsal dnes dopoledne také deset dekretů o heroických ctnostech. Týkají se následujících kandidátů na beatifikaci:

- 1. Boží služebníka Giacomo Illirico da Bitetto, bratra z řádu Bratří Menších, který žil v 15.století v Itálii.
- 2. Božího služebníka Pia XII. (vl. jm. Eugenius Pacelli), papeže, který zemřel 9. října roku 1958.
- 3. Božího služebníka Jana Pavla II. (vl. Karol Wojtyła), papeže, který zemřel 2. dubna 2005.
- 4. Božího služebníka Luigi Brissona, francouzského kněze a zakladatele oblátů a oblátek sv. Františka Sáleského, který žil v druhé polovině 19.století.
- 5. Božího služebníka Giuseppe Quadria, italského salesiána, který žil ve 20.století.
- 6. Boží služebnice Mary (vl. jm. Jane) Ward, zakladatelky Institutu Blahoslavené Panny Marie, dnes Congregatio Iesu, která žila v 17. století v Anglii.
- 7. Boží služebnice Antonie Marie Verna, zakladatelky Institutu sester lásky Neposkvrněného Početí, která žila na přelomu 18. a 19.století v Itálii.
- 8. Boží služebnice Marie Kláry Serafina di Gesù (vl. jm. Francesca) Farolfi, zakladatelky sester klarisek františkánských misionářek od Nejsv. Svátosti, která žila na přelomu 19. a 20.století v Itálii.
- 9. Boží služebnice Enriky (vl. jm. Maria Angela) Alfieri, sestry z kongregace sester lásky od sv. Jany Antida Thouret, která žila v Itálii v první polovině 20.století.
- 10. Božího služebníka Giunio Tinarelliho, věřícího laika, který žil v první polovině 20.století v Itálii.

Dvanácti mužů a devíti žen se týkají dekrety Kongregace pro svatořečení, jež dnes podepsal Benedikt XVI. Prefekt zmíněné Kongregace, arcibiskup Angelo Amato, komentoval pro Vatikánský rozhlas některé ze jmenovaných. K té zajisté nejznámější postavě, papeži Janu Pavlu II., řekl:

?Jeho pohřeb byl jednou z nejvíce pronikavých a nejdojemnějších událostí poslední let, v níž se v celosvětovém měřítku projevilo hluboké přilnutí k jeho osobě a k jeho poselství. Jeho pověst svatosti, potvrzená zcela nevídanou účastí během posledních momentů jeho pozemské existence, zahájila proces beatifikace a kanonizace. Tato pověst tak zásadní a dalekosáhlé svatosti, vedla Benedikta XVI. k tomu, že zahájil tento proces mimořádně již po dvou měsících od jeho smrti, přičemž vynechal kanonicky požadovanou čekací lhůtu 5 let od smrti kandidáta.
Aby se předešlo nedorozumění, využívám této příležitosti, abych ujistil, že celá procedura beatifikačního procesu byla dodržena v plnosti a s obvyklou přísností bez jakékoliv výjimky či úlevy: jednalo se pouze o přednostní projednání celé kauzy.
?

Kromě Karola Wojtyły, Jana Pavla II. se arcibiskup Amato pozastavil také u jeho krajana, mučedníka z dob komunistické diktatury v Polsku, O.Jiřího Popiełuszka:

?Je to především mládež, které má postava o.Popiełuszka mnoho co říci. Jeho svědectví je pozvánkou neustupovat průměrnosti a nepřizpůsobovat se dobovým módám, nedůvěřovat umělým rájům, nýbrž hledat autentické hodnoty, na nichž lze postavit život. Víra v Krista je schopna produkovat takovouto sílu odporu tváří v tvář úkladům, utrpením a dokonce i pronásledováním a nasměrovat nás k obzoru života plně realizovaného.?

Říká arcibiskup Amato o O.Popiełuszkovi. Prefekt Kongregace pro svatořečení hovořil také o Mary Ward, zakladatelce sester Institutu blahoslavené Panny Marie, přezdívaných Anglické panny, které dnes nesou jméno Congregatio Iesu:

?Mary Ward vytušila, že spása společnosti prochází skrze emancipaci ženství a zapojila se v dobách ne právě příznivých do výchovy a vzdělávání žen a zejména jejich zařazení do světa kultury a práce. Právě v jejím případě můžeme vidět, že svatí jsou nezřídka průkopníky, neboť hodnoty, které jsou dnes všeobecně přijímané, Mary Ward uskutečňovala již před čtyřmi stoletími. Zemřela roku 1645.?

Říká arcibiskup Amato.

Součástí dnešního setkání Svatého otce se 150 členy Kongregace pro svatořečení byla také připomínka 40. výročí založení této Kongregace. Benedikt XVI. ve své promluvě připomněl, že ?Beatifikace či kanonizace není oslavou osobnosti doby minulé, ale způsobem jak předložit její charisma přítomnosti a budoucnosti církve a společnosti?:

?Když církev uctívá svaté, hlásá účinnost evangelia a s radostí odhaluje, že přítomnost Krista ve světě, je-li ve víře brána v potaz a adorována, má schopnost proměnit život člověka a přinést plody spásy celému lidstvu. Každá beatifikace a kanonizace je kromě toho pro křesťany mocnou pobídkou žít intenzivně a s nadšením následování Krista a kráčet k plnosti křesťanské existence a k dokonalosti lásky.?

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. na setkání se členy Kongregace pro svatořečení.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.11.20 Blíží se beatifikace italského kněze a španělských mučedníků
15.10.20 Nový prefekt Kongregace pro svatořečení a doplnění Rady kardinálů
20.6.20 Papež uznal mučednictví italské řeholnice zavražděné při satanistickém rituálu
27.5.20 Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela
8.5.20 Beatifikaci nelze nahradit virtuálním obřadem, říká prefekt Kongregace pro svatořečeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti