Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.11.2009 

Z českého vysílání Vatikánského rozhlasu před 20 lety

Vatikán. Česká republika si dnes připomíná 20 let od Sametové revoluce. Studentské demonstrace 17. listopadu našly před dvaceti lety ohlas, samozřejmě, i v českém vysílání Vatikánského rozhlasu. Zveme vás, abyste s námi nahlédly do archivu našeho vysílání z oněch listopadových dnů. Mons. Karel Vrána, tehdejší rektor papežské koleje Nepomucenum, přečetl v pátek 17. listopadu pozdrav biskupa Karla Otčenáška, který si připravil ?pro případ, že by mu byla bývala povolena účast při kanonizaci nyní již svaté Anežky Přemyslovny. Tento pozdrav jsme v psané formě nalezli v našem archivu. Otec biskup Otčenášek v něm mimo jiné praví:

?Jezdím několikrát týdně celebrovat kolem památníku Přemysla Oráče. Vzývám přitom svaté ať kanonizované nebo ne z přemyslovského rodu o přímluvu za naši vlast. Ten pomník znázorňuje jednak loučení zakladatele českého královského rodu s jeho obyčejným, i když cenným a poetickým působením a životem zde blízko Milešovky, na řece Bílině, nedaleko od Řípu, Doksan, Budyně a Pístů ? a jeho příchod na Vyšehrad, kde se pak také jeho přispěním začala uskutečňovat známá věštba o ?směřování ke hvězdám?. Jednou z takových ?hvězdných chvil? byla kanonizace Anežky Přemyslovny. Kéž je symbolem a kéž reálně napomůže k úspěšné všestranné přestavbě v srdci Evropy! Aniž bych se chtěl dotýkat otázek právních či politických, použil bych přirovnání ? každé, jak známo, kulhá ? jež my venkovští faráři máme rádi: jako rodina potřebuje otce i matku, tak církev ? řekněme křesťanství ? má být něčím jako matkou lidu a světská společnost jakoby otcem. Kněžna Libuše a kníže Přemysl! Kéž tyto měsíce a roky přispějí mocně a s Boží pomocí k duchovní obnově a obecnému rozkvětu nejen našeho národa, nýbrž i celé Evropy.?

O den později (18.11.1989) nabídlo naše vysílání ohlasy veřejných manifestací v zahraničních sdělovacích prostředcích. V pondělí 20.listopadu pak zveřejnilo protestní dopis litoměřických bohoslovců proti ?brutálnímu potlačení pokojné studentské demonstrace u příležitosti 50. výročí pohřbu studenta Jana Opletala zastřeleného nacisty?.

?Jako konkrétní formu protestu odmítáme poslouchat přednášky tzv. společenských věd, které přednášejí na naší fakultě zastánci ideologie, v jejímž jménu došlo k tomuto hrubému násilí. Vede nás k tomu v první řadě naše lidská a křesťanská odpovědnost za to, co se kolem nás děje, zavazující nás ve svědomí a dále i to, že se stále cítíme být studenty Karlovy univerzity, i když je nám toto historické právu upíráno. Tento protest provázíme modlitbami za smíření, pokoj a spravedlnost.?

21.listopadu 1989 poskytl tehdejší prefekt Kongregace pro nauku víry, kard. Joseph Ratzinger rozhovor asi 20 novinářům u Italského sdružení zahraničního tisku. I o tom české vysílání informovalo. Tehdejší kard. Ratzinger mimo jiné řekl:

?Jsem si jist, že po konci dogmatického marxismu přijde nová vlna náboženského cítění, zejména křesťanského. Toto náboženské obrození bude mít důsledky i v západním světě, který tak znovu najde křesťanskou duši. Nejsem prorok, ale ? jak řekl Svatý otec ? znovuobjevení Krista ve východních zemích bude mít účinek v celém světě.?
Dále řekl, že zvolení prvého slovanského papeže se dotklo nejen Poláků, nýbrž všech Slovanů vůbec. O nastávající Gorbačovově návštěvě ve Vatikánu (1.12.1989) podotkl, že ?je to velmi důležitá historická událost a symbol nového vztahu mezi dvěma světy, jejichž postoje se dříve zdály nesmiřitelné. Gorbačov uznává duchovní sílu hlavy katolické církve a Svatý otec zase Gorbačovovu dobrou vůli otevřít v SSSR nové obzory.?

Ten den vyšlo také prohlášení kardinála Františka Tomáška všemu lidu Československa:

?Drazí spoluobčané, obracím se na vás několik hodin po návratu z Říma, kde jsem se zúčastnil kanonizace naší Anežky Přemyslovny. Ona, královská dcera, sice odešla do ústraní kláštera z lásky k Bohu a bližnímu, ale nepřestala být se svým lidem v jeho slávě i ponížení. Ani mě nemůže být cizí osud mého národa a všech obyvatel našeho státu. Nesmím mlčet ve chvíli, kdy jste se sjednotili k mohutnému protestu proti bezpráví páchanému na vás po čtyři desetiletí. Není možné mít důvěru v takové vedení státu, které není ochotno mluvit pravdu a zemi s tisíciletou státní tradicí upírá práva a svobody považované za normální i ve zcela mladých státech světa. (...) Také vás chci oslovit, moji katoličtí bratři a sestry, spolu s vašimi kněžími. V této osudové hodině dějin nesmí zůstat stranou nikdo z vás. Znovu pozvedněte hlas, tentokrát v jednotě s ostatními občany, Čechy a Slováky a příslušníky dalších národností, věřícími i nevěřícími. Právo na víru se nedá odloučit od ostatních demokratických práv. Svoboda je nedělitelná. Končím slovy, která kdysi zazněla v našich dějinách: ?S pomocí Boží osudy naše jsou v našich rukou.?

Tolik prohlášení Františka kardinála Tomáška z 21. listopadu 1989.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti