Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.10.2009 

Afriko, vstaň a choď!

Vatikán. Dlouhým potleskem dnes reagovala biskupská synoda pro Afriku na závěrečný dokument zasedání. Tento dokument v angličtině, portugalštině, francouzštině a italštině byl představen za přitomnosti Benedikta XVI.
?Afriko, vstaň a choď!? to je výzva závěrečného poselství synodu. Nelze ztrácet čas, říkají synodní otcové, Afrika se musí změnit a nesmí být ponechána napospas zoufalství.

Dokument je rozdělen do sedmi částí. Obsahuje mnoho výzev: kněžím, aby byli věrni v celibátu, čistotě a nelpěli na hmotných dobrech. Věřícím laikům, aby byli ?Božími vyslanci?, aby dovolili křesťanské víře prostoupit všechny oblasti jejich životů. Poselství také doporučuje stálou formaci laiků a budování katolických universit.

Další apel je směřován politikům: Afrika potřebuje svaté politiky, kteří budou bojovat s korupcí a pracovat pro společné dobro, stojí v textu.
Pak poselství připomíná katolické rodiny, varuje je před takzvanými ?moderními? ideologiemi a žádá vlády, aby je podporovaly v boji s chudobou, protože národ, který ničí rodinu, jedná proti vlastním zájmům.

Synodní otcové se zamýšlejí nad katolickými ženami a muži. Prvně jmenované označují za páteř místních církví a chtějí pro ně lepší podporu na sociální úrovni a aby se nestaly obětí cizích škodlivých ideologií o druhu a sexualitě. Zároveň poselství vyzývá katolické muže, aby byli zodpovědnými manžely a otci a aby chránili život už od početí a vychovávali děti.
Pak následuje apel na mladé a děti, kteří jsou přítomnost i budoucnost Afriky, v níž je 60% obyvatelstva mladších 25 let. Oběm skupinám je třeba se věnovat apoštolátem a udržovat je daleko od sekt a násilí.

Závěrečné poselství biskupské synody pro Afriku se obrací také k mezinárodnímu společenství, aby se k Africe chovalo s respektem, změnilo pravidla ekonomické hry a zahraničního afrického dluhu, zastavilo vykořisťování tolika přírodních zdrojů Afriky nadnárodními organizacemi, a neskývalo za pomoc další zneužívání Afričanů.
Dokument se také zastavuje u problému pandemie Aids v Africe. Připomíná roli církve v boji proti této chorobě. Synodní otcové také znovu připomněli, že tento problém nebude vyřešen distribucí kondomů, ale úspěch může přinést jen čistota a věrnost.

Poselství také hovoří o nutnosti dialogu mezi tradičními náboženstvími, především s islámem. Dialog je možný, stojí v poselství, ale je třeba odmítnout fanatismus, zajistit vzájemný respekt a zdůrazňovat, že náboženská svoboda je základní lidské právo a zahrnuje svobodu vlastní víru sdílet a nabízet, ale ne vnucovat.

Mezi dalšími tématy poselství zmiňuje význam svátosti smíření a diecézní programy na podporu míru, zastavení praxe vendety, posílení vazeb mezi starobylými církvemi v Etiopii a Egypě a v Africe a na ostatních kontinentech. Zaznívají zde díky misionářům a nutnost pomáhat utečencům.
V závěru poselství synody připomíná 40 let existence Sympozia biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru a vyzývá africkou církev, aby se nebála i nadále využívat možností sdělovacích prostředků. Jen za posledních 15 let se 15 katolických rozhlasových stanic rozrostlo na 163.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.2.21 Sestra Becquart a otec Marín de San Martín novými podsekretáři Biskupské synody
2.10.19 Biskup Mario Grech se stává designovaným generálním sekretářem biskupské synody
18.9.18 Apoštolská konstituce Episcopalis communio
6.10.16 Papež ohlásil novou synodu. Bude věnována mladým lidem.
17.5.14 Biskupský synod schválil novou metodu synodního zasedáníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti