Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

4.10.2009 

Na skok zaskočeni návštěvou Benedikta XVI.

Milan Glaser

Skončila papežská návštěva. Silné emoce, které snadno kohokoliv zaskočí a jejichž příčinu nelze pochopit beze zbytku. Takové je mysterium instituce, kterou je dnes Benedikt XVI. Tajemná konkretizace Boží přítomnosti v pohnutých i klidných lidských dějinách působí ještě dříve než proslovy či gesty, totiž samotnou osobní existencí. Mohli jsme to sledovat v přímém přenosu a nebylo to představení, nýbrž reálné dění.

Někteří zahraniční novináři prý byli zaskočeni pozitivním přijetím, jakého se papežovi v České republice dostalo. A snad lze říci, že nejenom ti zahraniční. Je to důkaz toho, že ani oni nejsou imunní vůči tomuto zvláštnímu tajemství. Abstraktní a nezřídka nepřiléhavé kategorie, jimiž ve svém líčení reality bývají svázáni v důsledku určité ?nemoci z povolání?, se tak mohly překvapivě rozplynout v dotyku s konkrétní a velice prostou skutečností živé osoby papeže.

Pohled na zjihlé politiky nebo nadšenou intelektuální elitu národa, bouřlivě aplaudující obsah papežových slov, je bezpochyby nesmazatelný zážitek. Téma k rozjímání. A co říci o obrovských zástupech lidí, kteří se za nemalých osobních obětí sešli, aby se účastnili papežských bohoslužeb? I když nad tím asi většina národa nevěřícně kroutila hlavou anebo to přešla nezasvěceným mlčením, mnozí přece jen uznale přikývli.

Papež není celebritou a ti, kdo přicházejí kvůli němu, nepřicházejí, aby oslavovali jeho, ale aby se sami stali poselstvím, jehož je papež svědkem a nikoli tvůrcem. Uplatňuje se zde také to, co Druhý vatikánský koncil - s odvoláním na ten první - říká o Petrově nástupci, který je ?viditelným zdrojem a základem celého množství věřících? (LG, 23). Mohli to zakoušet účastníci bohoslužeb, ale i ti, kteří možná teprve začínají tušit, že křesťanská víra je pokrokem svobody a motorem pohody.

Neméně významnou a příznačnou stránkou papežovy cesty do České republiky je samotné zákulisí její přípravy. Právě zde se mocně, na rozličných úrovních a zejména v nesčetných osobních vztazích, mohla uplatnit plodná symbióza církevního a občanského prostředí, která plně a mile vystoupila do popředí zdařilým průběhem papežské návštěvy. Právě realizace přátelského vztahu mezi oběma těmito prostředími patřila mezi nejvíce potěšující momenty. Snad je třeba si také přiznat, že mohla být zaskakující i pro některé katolíky.

Papežskou návštěvu lze proto chápat dokonce jako příležitost pro ty, kteří se potřebují probudit z melancholického snění jakéhosi plíživého či snad uraženého pozemského triumfalismu, který se po přestálém období totality mohl zdát oprávněným a který se uměl ohánět třeba i Druhým vatikánským koncilem. Takovéto snění totiž promeškává naději. Církev má co nabízet a může tak činit bez ohledu na to, zda se jí dostává či nedostává institucionální spravedlnosti, nemluvě o institucionálních či mediálních poctách. To je snad nejdůležitější závěr.

Pravda, na kterou ve svých promluvách Benedikt XVI. klade takový důraz, není v jeho v podání nárok, před nímž se každý musí bezpodmínečně sklonit, nýbrž pramen útěchy a osvobození pro každého, kdo se ji snaží hledat, ať už na rovině porozumění nebo víry. Plná pravda totiž smiřuje a tak může potěšit dokonce i strany, které jsou znesvářeny, pod podmínkou, že se ji snaží hledat, porozumět jí, věřit v ni a věřit jí. V pohotovosti pokory totiž pravda spojuje lidi i tam, kde jsou rozděleni odlišným rozuměním věcí.

Zkrátka, slovy nelze plně obsáhnout všechno, co návštěva Benedikta XVI. přinesla, počínaje hlavně těmi, kteří ji vřele uvítali, přes ty, ve kterých vzbudila zájem a konče těmi, které uvedla do plodného mlčení. Samozřejmě, že s realitou setkání, které lidskou duši čeká na věčnosti, nemůže být pozemská komunikace s Kristovým náměstkem srovnatelná. Avšak i tato, jakkoliv křehká a lidskou slabostí obtížená komunikace, vnáší do našich soukromých i společných dějin spasitelný dotyk a stává se tak nadějným příslibem radostného, definitivního spočinutí v jejich smyslu.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.11.10 Národní pouť doprovodil sbor profesionálů-dobrovolníků
11.11.10 Kard. Vlk: Českou a římskou církev pojí řada pout
9.11.10 Začala česká národní pouť
6.11.09 Benedikt XVI. listem poděkoval za vřelé přijetí v České republice
30.9.09 Český tisk o návštěvě Benedikta XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti