Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.8.2009 

Připravuje se setkání Benedikta XVI. s umělci

Vatikán. Bulharská redakce Vatikánského rozhlasu připravila obsáhlý rozhovor s předsedou Papežské rady pro kulturu mons. Gianfranco Ravasim. Přinášíme vám kratší výňatek, ve kterém mons. Ravasi podává priority zmíněné Papežské rady v širších souvislostech dnešní kultury:

"Je tu celá řada prvků, jejichž zkoumání a analýzu považujeme za potřebné. Za prvé je to bezpochyby řeč, mluva. Pochopit, jak se dnes komunikuje. Internet je nová řeč. Musíme vzít v úvahu, že určitá forma řeči s sebou nese také určité poselství, jak to kdysi řekl velký badatel mediální komunikace McLuhan: sdělovací prostředek je sám o sobě poselstvím. Je třeba si uvědomit, že internetová tzv. on-line řeč se od bezprostřední komunikace liší. Je to studená mluva. S tím se pojí rizika, která je také třeba brát v úvahu. Pomysleme na mládež, která tráví hodiny chatováním, tedy komunikací prostřednictvím internetového spojení.. Tato mládež si zřejmě zvykne na tuto studenou komunikaci, tedy ne na tu bezprostřední z očí do očí, tváří v tvář; zvykne si na komunikaci narážek, která má vysoký stupeň afektovanosti. Soudobá společnost lidi izoluje, přestože tu existují fenomény masové komunikace. Internet používají všichni, ale jak: každý sám, o samotě. Na internetu vznikají takzvané blogy, což jsou právě pokusy sdílet se ve světě, tvořeném samotáři. Lidé zveřejňují své názory, vystaví je na internet a s tím se spokojí. I tato komunikace však, bohužel, zůstává studenou. Je to alespoň jakýsi signál, že lidská osoba nemůže zůstat uzavřena do sebe samé, vyjadřuje hlubokou lidskou potřebu po sdílení. Proto je dnes sdělován i vzhled osoby, tzv. Face Book. To je příklad toho, co bych nazval nostalgií po osobní komunikaci. Musíme tedy říci, že by zde mohlo jít o jakousi příležitost, kterou je třeba využít.

Další prioritou dnešní doby je zajisté to, co bych nazval novou kulturou, tedy novou kulturou současnosti. Víme, že slovo kultura vzniklo v 18.století. V němčině kultur označovalo nějakou vyšší úroveň: intelektuální, aristokratickou, uměleckou, hudební, filosofickou atd. Nyní však do kultury patří také ekonomie, sociologie, antropologie, studium folkloru, všechny sociální jevy jsou označovány jako kultura, včetně lidové zbožnosti. Každý jev, který v sobě má nějaký smysl, který se snaží vyjádřit něco lidského, je označován za kulturu. A to je podle mého názoru výdobytek, protože to je návrat ke způsobu, jakým chápala kulturu klasická doba. Řekové k tomu používali slova paideia, tzn. výchova, formace. Latiníci to nazývali humanitas, tedy zlidšťování osoby. Myslím, že v tomto smyslu se dnes zajímáme i o jevy, které nepatří jenom k těm vznešeným kulturním projevům. Například ekonomie. Pomysleme na ekonomické koncepce, které nabízí Amartya Sen nebo Joseph Stiglitz nebo Mohammed Yunus, ekonomové, všichni nositelé Nobelovy ceny. Amartya Sen píše: ?Musíme dnes přestat pokládat ekonomii za pouhou finanční, měnovou či bankovní techniku. Ekonomie je humanitní věda.? Proč? Protože se zabývá pravidly, normami, jak to ostatně vyjadřuje řecké slovo ekonomie, skládající se ze slov nomos ? zákon a oikos ? domov, svět v malém nebo velkém, tedy společnost. Proto se musíme zajímat o tyto nové kulturní fenomény, včetně například lidových tradic.

Kromě řeči a nové kultury bych se také zaměřil na třetí prvek, abychom neodsouvali stranou tu vznešenější kulturní tradici ? umění. Hudba, výtvarné umění, malířství, sochařství, film, televize v jejích nových výrazech. Je známo, že soudobé umění má mluvu, gramatiku, která je úplně jiná než ta tradiční, než má klasické umění. Myslím, že je důležité vést dialog. A proto jsem navrhnul Svatému otci, který to přijal, aby se letos 21.listopadu setkal s umělci. Budeme, přirozeně moci pozvat jen jejich určitý, reprezentativní počet. Papež toto datum již určil. Účastní se ho umělci z celého světa, všechna umění: od zpěvu přes hudbu k architektuře, malbě, poezii, literatuře, kinematografii. Ideální by bylo uskutečnit toto setkání v Sixtinské kapli, aby byla příležitost konfrontovat se s vrcholným uměním Michelangela a uvidět, co z toho vzejde. Musíme říci, že ve vztahu k současnému umění, došlo k jakési pauze. Další snahou, kterou vyvíjím na této úrovni, je účast Svatého stolce na Benátském bienále v roce 2011. Pozvat tam desítku nejslavnějších soudobých umělců, kteří nemají žádné přímé religiózní vazby a dát jim podněty pro duchovní, byť prozatím ne liturgickou, uměleckou tvorbu. I toto je tedy pokus o dialog se soudobou kulturou či uměním.?

Říká Mons. Gianfranco Ravasi, předseda Papežské rady pro kulturu o vyhlídkách a plánech do budoucna.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.6.20 Paralympička Bebe Vio: Týmová hra je zásadní
11.1.19 Athletica Vaticana aneb když se běh stává modlitbou
7.2.13 Benedikt XVI. se setkal s Papežskou radou pro kulturu
20.6.12 Azerbájdžánská nadace sponzoruje opravu římských katakomb
30.4.12 Svatý stolec bude zastoupen na 55. Benátském bienále



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti