Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.6.2009 

Velký ohlas na potvrzení pravosti hrobu sv. Pavla

Vatikán. Velký ohlas ve světě zaznamenalo potvrzení pravosti hrobu a ostatků svatého Pavla v římské bazilice sv. Pavla za hradbami. Pravost potvrdily výsledky vědeckého průzkumu sarkofágu pod papežským oltářem baziliky, který je svatému Pavlu tradicí připisován. Radiokarbonová zkouška C 14 kosterních pozůstatků ze sarkofágu potvrdila, že patří osobě, která žila v I. nebo II. století. Hovoří kardinál Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, arcikněz baziliky sv. Pavla za hradbami:

?Asi před rokem a půl jsme doslali od Svatého otce povolení udělat malý otvor pro sondu, která by umožnila vidět a analyzovat, co je uvnitř. To probíhalo v tajnosti, protože věc neměla mít velkou publicitu dokud nebude potvrzena.?

Co analýza přinesla a jak probíhala?

?Mikroskopická analýza potvrdila, že se uvnitř sarkofágu nachází vzácná lněná textilie a purpur protkaný zlatem a že jsou tu lidské ostatky. Díky sondě jsme mohli vyzdvihnou malé částečky. Radiokarbonová zkouška učiněná jedním institutem, který neznal původ, potvrdila, že jde o člověka, který žil na přelomu I. a II. století. Kolem se také našla zrnka kadidla. To vše potvrzuje velký význam hrobu. Hrob s látkami tohoto druhu, pocházející z dané doby, má zároveň pevnou a neporušenou tradici, že jde o Pavlův hrob. To potvrzuje jeho autenticitu.? Jaké analýzy budou následovat?

?Možná bude provedena nějaká bližší analýza, která ale bude vyžadovat velké práce, protože bude nutné odstranit papežský oltář, možná i baldachýn od Arnolfa di Cambio.?

Bude potřeba velké opatrnosti, aby umělecká díla v bazilice svatého Pavla nebyla nějak poškozena...

?Jistě, to nemůžeme. Zejména během roku svatého Pavla papež vyloučil, abychom z ní udělali staveniště, o tom můžeme přemýšlet až nyní.?

Jaký význam má tento objev pro dějiny baziliky?

?Je důležitý protože potvrzuje tradici podle níž se už po dvacet století nachází hrob právě zde. Všechno, co se zde po staletí událo - nejdřív tu stála konstantinská bazilika, pak druhá a po požáru v roce 1823 třetí - se stále točilo okolo jednoho pevného bodu, nikdy nezpochybněného, že je zde hrob svatého Pavla. Stará pohanská hrobka, protože tady býval velký pohanský hřbitov s asi pěti tisíci hroby, se nacházela v části, která se pak stala křesťanským hřbitovem. Ten byl později zastavěn současnou bazilikou a opatstvím.?

Budou se v budoucnosti poutníci moci modlit blízko hrobu a uvidí něco?

?Udělali jsme mikroskopický otvor pro sondu, ale nemůže k němu nechat chodit lidi, aby něco viděli. Ale asi víc jak před rokem jsme udělali otvor ve zdi z 5. století, která hrob obklopuje a tím otvorem lze dnes vidět bok Pavlova sarkofágu. To jsme udělali ještě před začátkem Roku sv. Pavla, abychom všem věřícím umožnili přiblížit se a modlit se před Pavlovým hrobem.?

Říká kardinál Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, arcikněz baziliky sv. Pavla za hradbami. Včera ráno v této bazilice sloužil děkovnou bohoslužbu opat zdejší benediktinské komunity o.Edmund Power, ten také reaguje na slova Benedikta XVI. o tom, že svatý Pavel byl apoštol nonkonformismu:

?Vidíme, že ve světě mnoho věcí jde proti zásadnímu poselství evangelia, ať už na úrovni morální tak kulturní. Hodnoty jsou často v rozporu s těmi, jako jsou služba lásky a respekt, které můžeme najít v evangeliu. Myslím, že to je to, o čem včera papež mluvil.?

Jaké jsou podle vás nejjasnější duchovní plody Roku sv. Pavla?

?Řekl bych, že podstatným plodem je obrácení. Zaznamenal jsem, že mnoho lidí odpovědělo na Pavlovu osobu a ještě více na Pavlovo poselství. Toto postava měla na křesťanskou tradici velký vliv. Viděl jsem, že mnoho lidí, co přišlo bylo skutečně dotčeno Pavlovým poselstvím, a to je pravděpodobně nejdůležitější k obrácení. Pak toto obrácení ovšem musí každá osoba prožít a pokračovat na cestě, kterou otevírá.?

Říká Edmund Power, opat benediktinského opatství u baziliky sv. Pavla za hradbami.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.11.17 Zemřel kardinál Andrea Cordero Lanza di MontezemoloHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti