Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.5.2009 

Benedikt XVI. přijal prezidenta České republiky Václava Klause

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal na audienci prezidenta České republiky, Václava Klause. Tiskové středisko Svatého stolce při té příležitosti oficiálně potvrdilo termín a místo letošní třetí zahraniční cesty Svatého otce. Papež Benedikt XVI. přijal pozvání prezidenta republiky a České biskupské konference a vykoná apoštolskou cestu do České republiky ve dnech 26. až 28. září letošního roku. Během těchto tří dnů navštíví Prahu, Brno a Starou Boleslav.

Průběh setkání s Benediktem XVI. popsal novinářům přímo prezident Václav Klaus:
? Tato návštěva byla příležitostí k velmi obšírnému a nikoli pouze zdvořilostnímu rozhovoru o dění v dnešním světě, dnešní Evropě, v naší zemi, v církvi i mimo. Papežovým názorům na mnoho věcí rozumím, a třebaže to pro někoho může být překvapením, jeho názory nejsou tak nekonečně vzdálené od těch, které v těchto věcech zastávám já. Věřím, že přijede do České republiky s jasným poselstvím, které bude zřetelné a slyšitelné pro všechny a na to se opravdu velmi těšíme.?

Praha bude Benedikta XVI. hostit po celou dobu návštěvy. Předpokládá se, že mši svatou bude sloužit v neděli v Brně a na poutním místě ve Staré Boleslavi, která je místem umučení a prvního hrobu knížete Václava:
?Návštěva Svatého otce bude třídenní a je do jisté míry vázána na svatováclavské oslavy, takže papež bude právě v tento den sloužit mši ve Staré Boleslavi. Pokud jde o organizační složitost, papežská návštěva nepochybně není úplně standardní, ale také to není úplně první návštěva tohoto typu. Přípravy jsou už velmi daleko. Vedeme o tom už řadu měsíců velice pečlivý dialog s biskupskou konferencí. Program návštěvy má už jasné obrysy a dolaďují se jen poslední detaily.?

Soukromý rozhovor v papežově knihovně trval asi 20 minut. Prezident Klaus se ale s Benediktem XVI. nesetkal poprvé:
? Už při prvním kratičkém rozhovoru s papežem Benediktem XVI. při jeho inauguraci, kdy jsme mu blahopřáli k jeho zvolení, jsem byl překvapen, jak moc toho o naší zemí ví. Byl přece biskupem v Mnichově, což není od nás daleko. Byl jsem tedy nyní opět pozitivně překvapen tím, jak sleduje vývoj v naší zemi, včetně i jakéhosi cítění toho, kdo je kdo a co zastává za názor a jaké pozice zaujímá. V tomto smyslu byla návštěva věcná a pragmatická a rozhovor nebyl výměnou zdvořilostí, ale věcnou diskusí, která doufám bude v Praze pokračovat.?

Po soukromém rozhovoru s Benediktem XVI., následovala další část audience, během níž prezident Václav Klaus představil Svatému otci nejprve manželku Livii a potom členy svého doprovodu z prezidentské kanceláře a z velvyslanectví ČR při Svatém stolci. Zcela mimo oficiální protokol papežské audience pak Benedikt XVI. osobně pozdravil také jednotlivé novináře z České republiky, kteří byli přítomni.

Prezident České rebubliky se setkal také s vatikánským státním sekretářem, kardinálem Tarcisio Bertonem. S ním hovořil o vztazích obou zemí a dosud neuzavřené smlouvě mezi Českou Republikou a Svatým stolcem.
?Pokud jde o mezinárodní smlouvu České republiky, konstatovali jsme spolu s kard. Bertonem, že je to problém, který lze dořešit, za předpokladu, že zmizí jeho ideologický nádech a bude řešen prakticky a já jsem připraven k tomuto praktickému dořešení přispět. Myslím si, že je to dosažitelné, ale bude zapotřebí, aby parlament byl uspořádán tak, aby nemohla nastat patová situace 100:100 a mohla vzniknout většina, která je schopná něco prosadit, takže já to vidím pozitivně. Pokud jde o tento problém v souvislosti s mým dnešním rozhovorem se Svatým otcem, potvrdilo se, co jsem očekával, že totiž tento problém je pod hranicí toho, čím by se papež zabýval. Jemu jde o věci mnohem zásadnější, hlubší fundamentálnější a v tomto smyslu je tato smlouva o jedno patro jinde, takže o smlouvě jsme nevyměnili ani jedno jediné slovo. S panem kardinálem jsme o této otázce, samozřejmě, mluvili, a máme jistotu, že po další fázi našich politických soubojů u nás doma bude prostor k tomu tuto otázku vyřešit, bude-li na všech stranách ochota. Já jsem připraven tomu napomoci.?

Po návštěvě ve Vatikánu se prezident Klaus sešel také s velmistrem Svrchovaného řádu Maltézských rytířů Robertem Matthewem Festingem a navštívil českou papežskou kolej Nepomucenum, kde se konala neformální diskuse se studenty. Prezident také hned po příjezdu položil květiny na hrob kardinála Josefa Berana, jakož i k hrobu Jana Pavla II.(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.11.10 Národní pouť doprovodil sbor profesionálů-dobrovolníků
11.11.10 Kard. Vlk: Českou a římskou církev pojí řada pout
9.11.10 Začala česká národní pouť
6.11.09 Benedikt XVI. listem poděkoval za vřelé přijetí v České republice
4.10.09 Na skok zaskočeni návštěvou Benedikta XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti