Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.5.2009 

Je ostudnou tragédií, že jedna pětina lidstva stále hladoví

Vatikán. Od 1. května probíhá ve Vatikánu 15. plenární zasedání Papežské akademie sociálních věd na téma: ?Katolická sociální nauka a lidská práva.?
Papežská akademie sociálních věd se věnuje právům, ekonomii, politickým a dalším sociálním vědám z pozice katolické sociální nauky. Po studiu práce, demokracie, globalizace, solidarity a subsidiarity ve vztazích v sociální nauce církve se akademie vrátila ke stěžejní otázce důstojnosti lidské osoby a lidských práv, styčného bodu mezi naukou církve a současnou společností.
Šestatřiceti členou akademii dnes přijal na audienci Benedikt XVI. Ve své promluvě k ní připomněl, že mnoho velkých náboženství a filosofů mluví o tom, co se výstižně nazývá jako ?zlaté pravidlo? a je formulováno v Lukášově evangeliu: ?Jak chcete, aby lidé dělali vám, tak i vy dělejte jim.? Církev tato základní práva vždy potvrzovala, i když byla v různých kulturních a historických kontextech různě formulována a byly jim připisovány různé stupně významu. Všechny lidské bytosti jsou stvořeny k obrazu a podobě Boha, mají stejnou přirozenost, která je pojí a volá po všeobecném respektu.
Papež také připomíná, že v polovině minulého století, po dvou světových válkách, byl také nový systém mezinárodního práva založen na lidských právech. V centru těchto práv stojí právo na život, právo na svobodu svědomí a na náboženskou svododu.

?Striktně řečeno, lidská práva nejsou pravdami víry, i když jsou patrná ? a dokonce vycházejí plně na světlo ? v Kristově poselství, protože jen v tajemství vtěleného Slova se opravdu vyjasňuje tajemství člověka. (GS 22) Víra jim dává další potvrzení. Je logické, že muži a ženy, žijící a jednající jakožto duchovní bytosti ve fyzickém světě, se přesvědčují o pronikavé přítomnosti logosu, který je uschopňuje k rozlišování nejen mezi pravdou a lží, ale i mezi dobrem a zlem, lepším a horším, spravedlností a nespravedlností. Schopnost rozlišovat ? tato základní síla ? činí každou osobu schopnou pochopit ?přirozený zákon,? který není nic jiného než podíl na věčném zákoně. Přirozený zákon je všeobecné vodítko poznatelné všem, základ, na němž se všichni lidé mohou vzájemně chápat a milovat. Lidská práva jsou tedy skutečně zakořeněna v Bohu, který stvořil každou lidskou osobu s inteligencí a svobodou.?

Lidská práva mohou být podporována všemi lidmi dobré vůle, nezávisle na jejich vyznání.

?Na jednu stranu musí být lidská práva neustále očišťována vírou, protože jsou stále ohrožována určitou etickou slepotou zapříčiněnou vášní a hříchem. Na druhou stranu, protože si lidská práva musí stále znovu osvojovat nové generace a každý jedinec, a protože lidská svoboda, která se uskutečňuje řadou svobodných rozhodnutí ? je stále křehká, potřebuje lidská osoba nepodmíněnou naději a lásku, která může být nalezena v Bohu a která vede k účasti na Boží spravedlnosti a štědrosti vůči druhým.?

V závěru promluvy Benedikt XVI. připomněl několik nejvážnějších sociálních problémů nedávné doby. Mezi ně řadí rozpor mezi rovným připisování práv a nerovným přístupem k tomu, co tato práva skutečně znamenají. ?Pro křesťany, kteří denně žádají Boha, aby nám dal dnes chléb náš vezdejší, je ostudnou tragédií, že jedna pětina lidstva stále hladoví,? řekl papež a vyzval k ochraně životně nutných vodních a energetických zdrojů, k solidaritě s nejslabšími zeměmi a k podpoře subsidiarity . Světové představitele pak povzbudil ve vytváření efektivních strategií v boji proti sociálním nerovnostem.(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.6.19 Papež vystoupil na summitu amerických soudců
21.11.17 Odboráři na vatikánské konferenci
10.10.16 Docat aneb What to do?
22.11.13 Papež František o mystice v sociální nauce církve
17.6.11 Seminář o etice podnikáníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti