Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

15.4.2009 

Ježíšovo Vzkříšení osvěcuje záhadu lidské bolesti

Benedikt XVI. na gen. audienci, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Pravidelná středeční generální audience je dnes prostoupena duchovní radostí, onou radostí, kterou žádné utrpení a žádné soužení nemůže zrušit, protože pramení z jistoty, že Kristus svou smrtí a svým vzkříšením definitivně triumfoval nad zlem a nad smrtí. ?Kristus vstal z mrtvých! Aleluja!?, zpívá církev, která slaví. Tato slavnostní atmosféra, tyto typické velikonoční pocity trvají nejen po celý tento týden ? Velikonoční oktáv ? ale celých padesát dnů až do slavnosti Letnic. Můžeme dokonce říci, že tajemství Velikonoc objímá celou naši existenci.

Toto liturgické období poskytuje opravdu mnoho biblických odkazů a podnětů k rozjímání, které nám jsou podávány, abychom hlouběji poznali význam a hodnotu Velikonoc. Via Crucis, kterou jsme o posvátném triduu prošli spolu s Ježíšem až na Kalvárii a tak si přiblížili jeho bolestné utrpení, se ve slavnostní Velikonoční vigilie stala útěšnou ?via lucis? ? cestou světla. Z hlediska Vzkříšení můžeme říci, že celá tato cesta utrpení je cestou světla a duchovního znovuzrození, vnitřního pokoje a pevné naděje. Po pláči a rozpacích Velkého pátku, následném mlčení, prosyceném čekáním Bílé soboty, se zrána ?prvního dne po sobotě? mocně rozezněla zvěst Života, který porazil smrt: ?Dux vitae mortuus regnat virus ? Ten, který zemřel, z mrtvých vstal, aby nám věčně kraloval!? Převratná novost zmrtvýchvstání je tak zásadní, že ji církev nepřestává hlásat a připomíná ji každou neděli. Každá neděle je totiž ?dnem Páně? a týdenními Velikonocemi Božího lidu. Naši východní ruští bratři jakoby na potvrzení tohoto mystéria spásy, které prostupuje náš každodenní život, nazývají neděli ?voskresenije? (vzkříšení).

Je proto zásadně důležité pro naši víru a pro naše křesťanské svědectví, abychom hlásali zmrtvýchvstání Ježíše Nazaretského jako reálnou, historickou událost, dosvědčenou mnoha spolehlivými svědky. Tvrdíme to rozhodně, protože ani v naší době nechybějí ti, kdo se snaží popřít jeho historicitu, redukovat evangelní zvěst na mýtus a na ?vidění? apoštolů, přebírat tak již otřepané teorie a prezentovat je jako nové a vědecké. Vzkříšení zajisté nebylo pouhým Ježíšovým návratem do předešlého života. V takovém případě by totiž šlo o záležitost minulosti: jakoby před dvěma tisíci lety někdo vstal z mrtvých a vrátil se do svého předchozího života jako například Lazar. Vzkříšení spadá do jiné dimenze: je to přechod do hluboce nové dimenze života, který se týká také nás, týká se celé lidské rodiny, dějin a vesmíru. Tato událost zrodila novou dimenzi života, otevřela náš svět pro život věčný a změnila život očitých svědků, jak to dokazují evangelní texty a další novozákonní spisy. Je to zvěst, kterou celé generace mužů a žen po celá staletí s vírou přijímaly a nezřídka dosvědčovaly za cenu krve s vědomím, že právě tak vstupují do nové dimenze života. Také letos o Velikonocích zní nezměněně a stále nově do všech stran světa tato dobrá zpráva: Ježíš, který byl ukřižován a vzkříšen, žije oslaven, protože potřel moc smrti, uvedl lidskou bytost do nového společenství života s Bohem a v Bohu. To je vítězství Velikonoc, naše spása! Můžeme tudíž spolu se svatým Augustinem zpívat: ?Kristovo vzkříšení je naší nadějí?, protože nás uvádí do nové budoucnosti.

Opravdu, Ježíšovo vzkříšení zakládá naši pevnou naději a osvěcuje celou naši pozemskou pouť, včetně záhady lidské bolesti a smrti. Víra v Krista ukřižovaného a vzkříšeného je srdcem celého našeho evangelního poselství, ústředním jádrem našeho Kréda. Spolehlivý výraz tohoto Kréda můžeme nalézt ve známém úryvku z prvního listu Korinťanům (15,3-8), kde apoštol odpovídá některým členům Korintské komunity, kteří paradoxně hlásali Ježíšovo vzkříšení, ale přitom popírali vzkříšení mrtvých ? naši naději. Pavel tam věrně předává to, co ohledně smrti a vzkříšení Páně, sám přijal od prvního apoštolského společenství.

Zahajuje téměř kategorickým tvrzením: ?Chci vám, bratři, vyložit radostnou zvěst, kterou jsem vám už hlásal. Vy jste ji přijali a jste v tom pevní. Ona vás vede ke spáse, když se jí držíte přesně tak, jak jsem vám to kázal; jinak jste uvěřili nadarmo.? (v. 1-2). Vzápětí pak dodává, že je učil tomu, co sám přijal a potom následuje úryvek, který jsme slyšeli na začátku generální audience. Svatý Pavel velice strohým stylem podává nejprve Ježíšovu smrt a ke zprávě o tom, že ?Kristus umřel? doplňuje dva dodatky. První z nich praví ?za naše hříchy? a druhý dodatek říká ?ve shodě s Písmem? (v.3). Výraz ?ve shodě s Písmem? klade událost Pánovy smrti do souvislosti se starozákonními dějinami spásy Božího lidu a umožňuje nám pochopit, že smrt Syna Božího je součástí tkaniva dějin spásy, ba dokonce nám dává pochopit, že tyto dějiny dostávají touto smrtí svou logiku a svůj pravý smysl. Až do tohoto okamžiku byla Kristova smrt jakousi záhadou, jejíž vyústění nebylo zcela jisté. Velikonočním tajemstvím se však naplňují slova Písma, tzn. že tato smrt, k níž došlo ?ve shodě s Písmem?, je událostí, která v sobě nese logos, určitou logiku: Kristova smrt dosvědčuje, že Boží Slovo se stalo až do toho nejzazšího důsledku ?tělem?, lidskými ?dějinami?. Jak a proč k tomu došlo, je zřejmé z dalšího dodatku, ve kterém svatý Pavel říká: Kristus zemřel ?za naše hříchy?. Těmito slovy Pavlův text přejímá Izaiášovo proroctví ze čtvrtého zpěvu o Božím Služebníkovi (Iz 53,12). Boží Služebník ? říká tento zpěv ? ?vydal sám sebe na smrt?, ?nesl hříchy mnohých? a svou prosbou za ?viníky? vymohl dar smíření lidí mezi sebou a s Bohem; Jeho je tedy smrt, která je koncem smrti; cesta Kříže vede ke Vzkříšení.

V následujících verších se apoštol zastavuje u Pánova vzkříšení. Říká, že Kristus ?vstal z mrtvých třetího dne ve shodě s Písmem?. Opět: ?ve shodě s Písmem?! Nemálo exegetů spatřuje ve výrazu ?vstal z mrtvých třetího dne ve shodě s Písmem? důležitý odkaz na to, co čteme v Žalmu 16, kde žalmista volá: ?Nezanecháš mou duši v podsvětí, nedopustíš, aby tvůj svatý spatřil porušení? (v.10). Je to jeden z textů Starého zákona, často citovaný prvotním křesťanstvem, na důkaz Ježíšova mesiášského poslání. Poněvadž podle židovského chápání docházelo k rozkladu těla třetího dne, naplňují se slova Písma v Ježíšovi, který vstává z mrtvých třetího dne, tedy ještě před tím než dochází k porušení. Svatý Pavel věrně předává učení apoštolů a zdůrazňuje, že Kristovo vítězství nad smrtí nastává tvůrčí mocí Božího Slova. Tato božská moc skýtá naději a radost. A to je v posledku ten osvobozující obsah velikonočního zjevení. O Velikonocích Bůh zjevuje sebe sama a moc trojiční lásky, která ničí destruktivní síly zla a smrti.

Drazí bratři a sestry, nechme se osvítit jasem Zmrtvýchvstalého Pána. Přijměme Ho s vírou a velkodušně přilněme k jeho evangeliu, jako to učinili upřednostnění svědci jeho vzkříšení a jak to učinil několik let poté svatý Pavel, který se mimořádným způsobem setkal s božským mistrem cestou do Damašku. Zvěst této Pravdy, která mění život všech, si nemůžeme nechávat jenom pro sebe. S pokornou důvěrou se modleme: ?Ježíši, který svým Zmrtvýchvstáním předjímáš naše vzkříšení, věříme v Tebe!? Rád bych skončil zvoláním, které rád opakoval Silván z Hory Athos: ?Raduj se, má duše! Velikonoce trvají nepřetržitě, protože vzkříšený Kristus je naším vzkříšením!? Kéž nám Panna Maria pomáhá pěstovat v nás a kolem nás toto klima velikonoční radosti, abychom byli svědky božské Lásky v každé situaci svého života. Ještě jednou přeji požehnané Velikonoce vám všem!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti