Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.3.2009 

Vyšla nová kniha o ?případu Galileo?

Vatikán. ?Galileo a Vatikán? ? to je nová kniha Mariana Artigase a Melcheora Sanchez de Toca , která byla představena za přítomnosti kardinála Paula Pouparda minulý pátek na Papežské radě pro kulturu. Kniha odkrývá historii Galileova procesu a práci komise, kterou pověřil Jan Pavel II. jeho prostudováním. Hovoří mons. Sanchez de Toca, podsekretář Papeřské rady pro kulturu a spoluautor knihy:

?V roce 1979, tedy hned rok po svém zvolení, překvapivě a u příležitosti stého výročí narození Einsteina, začal papež hovořit o Galileovi. A požádal všechny, historiky, teology, vědce, aby znovu prozkoumali jeho případ a to tak do hloubky, aby mohly být odstraněny překážky, které ještě v myslích mnohých tento případ klade do cesty smíření mezi vědou a náboženstvím. Tahle slova měla na poli kultury, ve světě vědy, ale také uvnitř církve ohromný ohlas. Toto v určitém smyslu nečekané pozitivní přijetí papeže přimělo k vytvoření komice.?

Jaký byl úkol této komise? Kardinál Poupard prohlásil, že úkolem této pracovní skupiny nebylo revidovat Galileův proces, ale předložit aktuální reflexi. Co to znamená?

?Nejsou tu žádná tajemství. Proces s Galileem z roku 1633 a jeho vynucené zřeknutí se názoru jsou dobře známy. Na procesu není co revidovat. Proběhl podle předpisů. Dnes bychom to tak samozřejmě neudělali. V tom smyslu tedy není co revidovat. Neobjevují se tu svévolnosti nebo nesrovnalosti procesního typu. Můžeme se stále snažit lépe pochopit, jak se věci udály. V archivech Svatého Oficia, otevřených na žádost komise v roce 1998, se objevili některé dokumenty, které lépe osvětlují otázku, která je v podstatě známá, a byla už dlouho: je málo co odhalovat. V tom smyslu není prostor pro revizi procesu ani pro rehabilitaci v právním smyslu. Morální rehabilitace byla ovšem učiněna už II. vatikánským koncilem a církev sama uznala, že co se týká Galilea a koperníkovské teorie, chybovala. Co tedy papež chtěl? Prohloubit studium Galileova případu. A proč? Aby se odstranila nedůvěra, kterou tento případ ještě kladl do cesty smíření vědy a náboženství. Prakticky to znamená, aby se odstranila překážka, kterou Galileo, jakožto ikona, jakožto mýtus v kolektivní představivosti, položil mezi vědu a víru.?

Kardinál Poupard řekl, že to nebyla apologetická práce...

?Apologetická ? tím se myslí, že nesloužila k tomu, aby za každou cenu bránila církev před útoky, které na ní od dob Osvícenectví ze strany falešného, dognatického a rigidního scientismu jen prší. V tomto smyslu je pro některé katolíky velkým pokušením, pokud se cítí napadeni v souvislosti s Galileovým případem, že začnou vytahovat jiné argumenty, často na úkor Galilea, říkají, že měl velké chyby, což je pravda, ale to nic neubírá na jeho genialitě. V tomto smyslu tedy nešlo o apologetiku, o to hájit za každou centu, to co církev udělala, ale pochopit, jak řekl kardinál, co se stalo, fakta, která byla nicméně známá, jak se to stalo a proč...? Říká mons. Sanchez de Toca, podsekretář Papežské rady pro kulturu a spoluautor knihy ?Galileo a Vatikán.?

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.6.20 Paralympička Bebe Vio: Týmová hra je zásadní
11.1.19 Athletica Vaticana aneb když se běh stává modlitbou
7.2.13 Benedikt XVI. se setkal s Papežskou radou pro kulturu
20.6.12 Azerbájdžánská nadace sponzoruje opravu římských katakomb
30.4.12 Svatý stolec bude zastoupen na 55. Benátském bienáleHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti