Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.1.2009 

Biskupové Iránu na návštěvě Svatého stolce

Vatikán. Benedikt XVI. se dnes setkal se čtyřčlennou Iránskou biskupskou konferencí, vedenou jejím předsedou, arcibiskupem Teheránu, mons. Ramzi Garmou, který pro Vatikánský rozhlas hovořil o katolickém společenství v Iránu:

?Bylo by možná vhodné říci pár slov o dějinách církve v Iránu, která je plodem evangelizace apoštola Tomáše a jeho učedníků. Její počátky tedy spadají do I. století. V prvních stoletích dosáhla tato církev obrovského rozšíření a její misionáři hlásali evangelium i ve velmi vzdálených národech jako Čína, Korea, Japonsko. Později zakusila i pronásledování, zejména v období Sásánovců, konkrétně za vlády perského šacha Šápúra II. ve 4.století, který pronásledoval křesťany po čtyřicet let. Tato mučednická krev přinesla církvi v Iránu a na Východě mnoho sil a odvahy pokračovat ve své misijní činnosti v tomto regionu. Dnes je zde malá komunita. Ze 70 milionů obyvatel čítají křesťané kolem 100 tisíc. 80 tisíc z nich patří k arménské pravoslavné církvi. Katolíci pak náleží ke třem ritům: chaldejskému, arménskému a latinskému. To že jsou menšinou, však neznamená, že mají malý vliv. Mohou být solí, která dává jídlu chuť. Snažíme se proto i přes svá omezení a s pomocí Boží svědčit o své víře v této zemi. Děkujeme Bohu, že v naší komunitě náboženské cítění stále žije. Máme aktivní mládež a máme i nějaká ta kněžská a řeholní povolání. To vše je znamením toho, že Bůh v naší církvi působí, navzdory omezením, která jsou nám uložena. Posledních třicet let charakterizuje život v našem křesťanském společenství zejména vysoký počet odchodů do emigrace. Většina křesťanů tuto zemi opustila a nadále opouští. Pouze Bůh ví, jaká bude budoucnost církve v naší zemi, ale věříme, že kdo zůstane, zachová věrnost svému křesťanskému povolání. Naše budoucnost je proto světlá.?

Církev prožila obtížné chvíle. Jaká je situace dnes? Jaké jsou dnes hlavní pastorační výzvy?

?Církev prožívá těžké chvíle ve všech zemích, i v Evropě stojí před značnými výzvami sekularizace a náboženského indiferentismu, ztráty morálních a duchovních hodnot. Proto máme i my svoje těžkosti. To je normální pro lidi, kteří chtějí žít svou víru a dosvědčovat ji. Podle Ústavy Islámské Iránské republiky jsou křesťané oficiálně uznáni za náboženskou minoritu. Máme proto svobodu náboženského kultu, smíme dávat křesťanskou formaci svým věřícím uvnitř našich kostelů. Naše kostely jsou otevřené. Výzva, před níž podle mého soudu stojíme, je to, že dnes musíme pomáhat věřícím při přechodu od víry, pojaté sociologicky či etnicky jako určitá rodová tradice, k víře, která je skutečnou duchovní zkušeností, svědectvím života a tedy především jako dar Ducha svatého. Tento přechod je nezbytný a snažíme se jej uskutečňovat za pomocí setkání, scházení se a kázání. Další výzvou je snaha o jednotu křesťanů. Jsme malá komunita, rozdělená na několik dalších, což je dosud pro nás pohoršením. Je proto třeba usilovat o živé společenství, aby naše svědectví bylo věrohodnější. Musíme nabýt přesvědčení, že ačkoli jsme malá komunita, může Bůh skrze nás konat velká díla. Důležitost společenství netkví v jeho viditelnosti, ale v jakosti jeho víry a svědectví věřících. Je tedy třeba věřit, že bez ohledu na počty, Bůh může dělat zázraky, pokud budeme naslouchat jeho hlasu a konat jeho vůli.?

Jaké jsou vztahy s ostatními církvemi v zemi?

?Mám bratrské vztahy s biskupy a kněžími, ale ekumenický dialog, bohužel, není dostatečně živý. Spokojujeme se s modlitebním setkáním za jednotu křesťanů jednou za rok. Podle mého to nestačí. Je třeba zintensivnit a prohloubit ekumenický dialog, abychom odpověděli na Ježíšovu touhu, aby všichni, kdo věří v něho, byli jedno, a svět tak uvěřil.?

Co očekáváte vy od návštěvy ad limina a od setkání se Svatým otcem?

?Tato tradiční návštěva manifestuje především společenství všech biskupů světa s římským biskupem, který je univerzálním pastýřem katolické církve. Proto také my jako katoličtí biskupové Iránu přicházíme projevit toto společenství se Svatým otcem. Očekáváme, že nás utvrdí ve víře, v hlubokém přesvědčení, že máme v Iránu své poslání. Očekáváme také, že Svatý stolec budeme moci informovat o situaci křesťanů v Iránu. Doufáme, že tato návštěva nám pomůže k tomu, abychom byli lépe chápáni na různých vatikánských úřadech a rozvinuli tak užitečnější a plodnější spolupráci pro celou církev.?

Říká předseda Iránské biskupské konference, teheránský arcibiskup Ramzi Garma.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež Rumunsko



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti