Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

3.1.2009 

Diagnóza a léčba krize

Ettore Gotti Tedeschi

Aktuální ekonomická krize je spíše přirovnatelná k nemoci než k nějakému poranění. Choroba může být totiž mnohem vážnější než poranění a aby mohla být léčena, musí být správně diagnostikována. Jinak hrozí nebezpečí, že bude použita nevhodná terapie, která způsobí ještě větší škody. Uveďme jen jeden příklad. Na velkou, také ekonomickou krizi, která postihla Německo po první světové válce, se odpovědělo rozvojem zbrojního průmyslu, což vedlo k obnovení zaměstnanosti. Válka a děsivé tragédie, které z toho vyplynuly, přinesly miliony obětí. Tehdejší situace vedla k určitým ekonomickým rozhodnutím. Dnes však stačí zkušenost a zdravý rozum.

Omyly, které roku 1929 ? právě před 80 lety ? uvedly do krize Spojené státy americké, byly vyvolány nejistotami deflační politiky (tzn. stahováním bankovek nesměnitelných za zlato z peněžního oběhu) a redukováním kupní síly při enormní nevyužité produktivitě, vyjádřené značně nadneseným hrubým domácím produktem, stejně jako je tomu dnes. Krize by záhy byla vyřešena, kdyby se okamžitě podpořila produktivita a zaměstnanost. Dnes je situace prakticky stejná a naše nadměrná produktivita může být využita potenciální poptávkou chudých zemí, kterým by to pomohlo se rozvinout a přispět tak ke všeobecnému ozdravění.

Krize z roku 1929 byla evidentně jiná než ta dnešní, ale některé prvky s ní má společné. Přestože mají odlišný původ, obě se prohlubují podněcováním ke spotřebě na dluh, což vytváří fiktivní růst hrubého domácího produktu a obě umožňovaly spekulovat s tímto růstem na burze; obě pak vyvolaly expanzi úvěrů s nízkým úrokem a nadměrnou produktivitu. Ve srovnání s rokem 1929 je však dnešní nadměrná produktivita mnohem větší ? stačí se podívat na některé asijské země ? a v některých případech s minimálními náklady. Účet, jež je nyní třeba zaplatit, je tedy mnohem vyšší. Krize se proto může, ba dokonce musí řešit tím, že budou zapojeny a dotovány ty nejchudší ekonomiky.

Pokusy o řešení krize, který byly podniknuty mezi lety 1929 až 1933 americkým prezidentem Hooverem, selhaly, protože byly aplikovány nepřesvědčivě a protikladně (veřejné práce byly stimulovány ve snaze vyhnout se rozpočtovému deficitu). Prezident Roosevelt to však svým novým balíčkem (New deal) dokázal, protože rázně aplikoval nezbytné a - jak se ukázalo ? také odpovídající zásahy státu do ekonomiky (stimulace veřejných výdajů, plánování výroby, stabilizace mezd, znemožnění spekulací). Musel dále uskutečňovat soběstačnou a protekcionistickou ekonomickou politiku a především devalvovat dolar za účelem kontroly dovozu a deficitu. Špatně provedená diagnóza v první fázi krize v roce 1929 měla důsledky, kterým je třeba se dnes vyhnout za každou cenu. Produktivita se tehdy snížila o 50%, zaměstnanost o 30%. Byli propouštěni dokonce i požárníci, policisté, učitelé. Úrokové sazby byly prakticky nulové (od 5 do 0,6%) a úspory byly v letech 1929 až 1933 redukovány skoro o 80%. Mzdy se snížili přibližně o 50%, cyklická spotřeba o 40%. V důsledku tohot se také dobročinná činnost snížila přibližně o 35%.

Dnešní ekonomická a finanční krize bohatých zemí, přirovnatelná právě k nakažlivé chorobě, může a musí být diagnostikována hned, aby se našla vhodná terapie. Kdyby totiž byly nakaženy chudé země, nebyly by schopny takovouto pohromu unést. Právě v těchto zemích však spočívá naděje na úspěšnou terapii.

Z italského vydání deníku Osservatore Romano, 1.1.2009
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.8.17 Peníze mají sloužit společnosti a nikoli naopak
1.9.09 Mikrokredit - paradox vracející důstojnost
11.7.09 Zdravý selský rozum
29.5.09 Smazat rozdíly vytvořené nespravedlivými systémy je pro mír nutné
3.3.09 V Itálii bude otevřena mikrokreditní banka Muhammada Yunuse



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti