Řím.
Včera, v neděli 25. ledna, předsedal kardinál Walter Kasper v bazilice sv. Pavla za hradbami ekumenické bohoslužbě, která slavnostně uzavřela týden modliteb za jednotu křesťanů. Modlitby nešpor se zúčastnili věřící z komunit různých vyznání sídlících v Římě. Kardinál Kasper pronesl homilii na téma ?Svůj pokoj vám dávám,? které bylo motem letošního ekumenického týdne.
?... Jednotu nemůžeme zařídit pouze vlastními silami. Proto nám dal svůj pokoj.?
?Pokoj?, který je jedním z Božích jmen (1 Kor 14,33), Shalom, pokoj, který je dávným příslibem, ve Starém v Novém Zákoně.? Je to uspořádání věcí, tak jak si přeje Bůh. ? zdůraznil Kardinál Kasper
?Kristus založil pokoj na kříži; nenávist, násilí a nepřátelství byly přibity na kříži. On sám trpěl násilí, ale násilím neodpovídal a modlil se za ty, kdo ho pronásledují. Své učedníky pověřil, aby se stali strůjci pokoje (Mt 5,9)?
Kardinál Kasper se dále zastavil nad rozděleností církví, která se staví do cesty jejich společnému svědectví v dějinách. Je to skutečnost, která naše srdce naplňuje ?bolestí a studem? ? uvedl kardinál. Když se při liturgii modlíme ?Nehleď na naše viny?, znamená to ?Nehleď na hřích rozdělení, na pohoršení nesvornosti?. Všichni máme proč prosit: ?Daruj nám jednotu a pokoj.?
Podle Kardinála Kaspera ekumenismus v posledních desetiletích velmi pokročil. rozvinul se duch bratrství. ?Žijeme, pracujeme a mluvíme společně. Stali jsme se přáteli.?
Přesto nemůžeme předstírat, že je všechno v naprostém pořádku. Po překonání propastí, které nás dělily, se objevují náznaky únavy z ekumenismu. Křesťané však mají být lidmi naděje ? povzbuzoval přítomné kardinál Kasper ? naděje, která je Božím darem a doufá navzdory všemu, protože ví, že Bůh je větší.
K ekumenismu dal impuls Duch Boží a když Boží Duch něco započíná, vždy to dovede k cíli. Jak ale to vyjádřil dekret II. Vatikánského koncilu, ekumenismus nemůže existovat bez obrácení, bez očištění paměti a srdce, bez změny smýšlení, jazyka a jednání (Unitatis Redintegratio, 4; 7; Encyklika Ut unum sint, 15; 21 etc.).
Ekumenismus dodává odvahu k sebekritice, vede k tomu, abychom žádali o odpuštění ? uvedl ve svém projevu Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů.
Poslední bod jeho promluvy pak patřil dialogu, který označil za ?samotnou metodu ekumenismu?. Dialog má být chápan jako výměna darů, jako vzájemné obohacování. V tomto smyslu ekumenismus nemůže znamenat ochuzení, ale naopak růst. ?Skrze dialog nás chce Duch vést k plné pravdě (Jan 16,13).?
V závěru kardinál Kasper položil důraz na spiritualitu společenství, která podle učení Svatého otce znamená ?sdílet přání a utrpení druhého a neukazovat prstem na jeho slabosti.?
(job)