Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

15.12.2007 

Růst církve je služba přítomnosti Boha v dějinách

Mons. Angelo Amato, sekretář Kongregace pro nauku víry

Česká sekce RV

V pátek byl vydán dokument Kongregace pro nauku víry nazvaný ?Věroučná nóta o některých aspektech evangelizace?. Sekretář zmíněné Kongregace arcibiskup Angelo Amato přibližuje tento dokument v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.

První otázka je pragmatická: proč vychází tento věroučný dokument? Nikdo nezpochybňuje nezbytnost a užitečnost hlásání Evangelia dnes, ať již v zemích s dlouhou křesťanskou tradicí, tak v těch zemích, kde Kristovo evangelium není známo nebo není přijímáno?
?Účelem tohoto dokumentu je vlastně znovu objevení misijního poslání, opětovné motivace naléhavosti a nezbytnosti evangelizace všech národů. Papežské magisterium několikrát opakovalo, že po dvou tisíci letech křesťanství je missio ad gentes stále ještě v začátcích. Církevně proto volána ke svému prvotnímu úkolu: hlásat dobrou zvěst spásy v Kristu celému lidstvu. Sv. Pavel říkal: ?že hlásám evangelium, tím se chlubit nemohu, to je mi uloženo jako povinnost, a běda kdybych ho nehlásal!? (1 Kor 9,16).?

Existují v tomto ohledu nějaké těžkosti?
?Jde spíše o určitý zmatek, který se vyskytuje i v některých misijních kruzích.?

O co jde?
?Často a mylně se tvrdí, že evangelizace je omezení, které je kladeno svobodě druhých. Jako by bylo dostačující vyložit vlastní ideje, ale bez výzvy k obrácení se ke Kristu a ke křtu. Konkrétně je tedy zanedbávána evangelizace a namísto ní nastupuje jenom lidská podpora, např. v apoštolátu pro spravedlnost, pokoj a solidaritu. Ba dokonce se dochází až k tvrzení, že by Kristus neměl být hlásán těm, kteří ho neznají, a nemělo by se favorizovat začlenění do církve prostřednictvím křtu, poněvadž spása je prý dostupná v téže míře i mimo Církev, v různých světových náboženstvích. A tedy žádné hlásání Krista, žádné výzvy k obrácení, žádný křest, žádná Církev. Jenom sociální nasazení.?

Je podle vás situace vážná. Jaké jsou její příčiny?
?Příčiny jsou teoretické povahy. Do teorie a potom do praxe byla v nemálo institucích zavedena idea náboženského pluralismu nejen na rovině faktické, ale také právní, a to důsledným tvrzením náboženského relativismu: každé náboženství prý vede ke spáse stejně jako křesťanství. Z toho vyvěrá ochlazení misijního ducha a někdy i jeho uhašení.?

Jde o nedávný fenomén?
?Ne tak docela. Již v roce 1990 Jan Pavel II. hovořil o naléhavosti hlásat Krista jakožto spasitele celého lidstva a o nezbytnosti Církve jako univerzální svátosti spásy. Roku 2000 Kongregace pro nauku víry poukázala na omyly pluralistické teologie náboženství svým prohlášením Dominus Jesus, které znovu potvrdilo univerzálnost křesťanského zjevení, jedinečnost a spásonosnou univerzalitu tajemství vtělení a spásnou univerzálnost Církve.?

Jak se nynější nóta vyrovnává s těmito těžkostmi?
?Prostřednictvím trojí úvahy: antropologické, eklesiologické a ekumenické. Z antropologického hlediska nóta poukazuje na tři pojmy: svobodu každé lidské osoby v jejích náboženských volbách; její schopnost hledat a svobodně přijímat dobro a pravdu; její právo sdílet s druhými vlastní dobra a to nejen materiální, ale také duchovní. Touha rozdělit se o vlastní dobra je přece člověku zcela vlastní. Plné přilnutí ke Kristu a jeho Pravdě neumenšuje, ale povyšuje lidskou svobodu a vztahuje ji k jejímu naplnění.?

Jaké eklesiologické implikace nóta podává?
?Církev je již od počátku povolána Ježíšem k obrácení a volá národy k obrácení k evangeliu, jako výrazu nového života v Kristu. Přivtělení k Církvi není rozšiřování vlivu mocenské skupiny, ale svobodné začlenění se do sítě přátelství s Kristem. Jde o dar společenství v lásce. Šíření církve v dějinách není ničím jiným než službou přítomnosti Boha v dějinách a nástrojem autentické humanizace člověka a světa. Kdo hlásá evangelium stává se vyslancem Kristovým, jeho pravdy a jeho spásy.?

A co byste řekl o ekumenických implikacích?
?Nóta vysvětluje určité nedorozumění. V regionech s katolickou většinou panuje velká svoboda kultu a činnosti pro nekatolíky. Často však neexistuje pravá reciprocita, protože péče o katolíky ze strany kněží a biskupů na územích, kde je velká většina nekatolická, je považována za proselytismus. Nóta stvrzuje naléhavost a respekt k náboženské svobodě každé lidské osoby i toho, kdo chce vstoupit do katolické církve. Pokud nekatolický křesťan z důvodů svědomí a v přesvědčení o katolické pravdě žádá o vstup do plného společenství s katolickou církví, je třeba to respektovat jako dílo Ducha svatého a jako výraz svobody svědomí a náboženství. Nejedná se proto o proselytismus, ale o respektování důstojnosti osoby a úctu k její náboženské volbě. Nic není ukládáno násilím, ale naprostou bezplatností sdíleného daru.?

Říká sekretář Kongregace pro nauku víry arcibiskup Angelo Amato o včera vydané Věroučné nótě o některých aspektech evangelizace?.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.12.20 Kongregace pro nauku víry označila proticovidové vakcíny za „mravně přijatelné“
22.9.20 List “Samaritanus bonus”: Eutanazie znamená prohru pro její teoretiky i realizátory
19.9.20 Kongregace pro nauku víry vydá nový dokument o konci života
6.8.20 Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný
16.7.20 Vademecum k řešení případů sexuálního zneužívání v církvi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti