Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

3.7.2007 

Počátky křesťanství v Číně

V souvislosti s nedávno zveřejněným papežovým listem katolíkům v Číně přinášíme stručný souhrn dějin křesťanství v této zemi.

Markéta Šindelářová

Čínská lidová republika má rozlohu téměř 10 miliónů kilometrů čtverečných. Právně se členění na 23 provincií, 5 autonomních oblastí a 4 magistráty. Od roku 1945 je Čínská lidová republika členem OSN. Počet obyvatel přesahuje 1 300 miliónů. 95 % obyvatelstva tvoří Číňané. Roční přirozený přírůstek je 0,57%. Průměrná délka života se pohybuje kolem 70 let. Gramotnost obyvatelstva dosahuje 86 %. Čína je nejlidnatější a třetí největší stát světa, jenž ovlivňuje světovou ekonomiku. Především kvůli takzvaným ?levným pracovním sílám? se sem stěhuje výroba mnohých zahraničních firem.
Vyznavači čínských lidových náboženství tvoří asi 20 %, buddhisté 8 %, asi 60 % uvádí, že je bez vyznání. Vládní zdroje v roce 2000 hovoří o 18 ?20 miliónech křesťanů. Skutečný stav je ale vyšší, protože římskokatolická církev je v Číně ilegální, takže v těchto číslech jsou zahrnuti pouze členové Vlasteneckého sdružení. Ve vládních údajích také nejsou započítány osoby pod osmnáct let, stejně jako některé další skupiny. Dostali bychom se k pravděpodobnějšímu číslu asi šedesáti milionů křesťanů všech vyznání. I když procento křesťanů v Číně není vzhledem k vysokému počtu obyvatel vysoké, pravděpodobně tu přichází každou neděli do kostelů více lidí než v celé západní Evropě.

Počátky křesťanství v Číně sahají do sedmém století, kdy asyrský mnich Alopen, přinesl na místa dnešního Xi´anu křesťanství přes Hedvábnou stezku. Ve 13. století přišel do Číny první katolický misionář, italský františkán, otec Giovanni z Montecorvina. V roce 1307 ho papež Klement V. jmenoval arcibiskupem. Giovanni z Montecorvina obrátil vysoko postavené čínské státní úředníky, pokřtil na 6 000 lidí a nechal zbudovat množství kostelů. Po stoletém působení františkánů bylo v Číně okolo 30 000 katolíků.
Na počátku 16. století se na území Číny snažili trvale působit jezuité, františkáni, augustiniáni a dominikáni. Nedařilo se jim ale překonat přístav Guangzhou, kde dostávali povolení zůstávat jen krátkou dobu. Později v 16. století se usadili italští jezuité Michele Ruggieri a Matteo Ricci v Zhaozhou, nejprve převlečeni za buddhistické mnichy a pak za konfuciánské učence. Se svými znalostmi vědeckých nástrojů ze západu si brzy získali respekt a ochranu několika konfuciánských vzdělanců. Otec Ruggieri se vrátil do Evropy, aby získal větší podporu pro jejich činnost. A otec Ricci se v roce 1601 usadil v Pekingu. Uznání se jezuitům v Číně dostalo po té, co pomohli s reformou chybného císařského kalendáře. Okolo roku 1635 začali do Číny přijíždět i další řády. Na začátku 18. století tu měla katolická církev na 200 000 členů.

Rozvoj církve ale zabrzdil tzv. ?Spor o čínský ritus?, tedy o otázku přizpůsobování některých aspektů katolické nauky čínské kultuře. Konkrétně šlo o to, jaké z čínských označení lze používat pro Boha a jaký postoj zaujímat v otázce tradičního čínského kultu předků a filozofa Konfucia. Jezuité se chtěli v této otázce přizpůsobit čínským tradicím. Čínský ritus úcty k předkům měl podle nich povahu sociální a ne náboženskou. Ostatní misionáři se klonili k odmítnutí čínských ritů. Papež Klement XI. zakázal užívání čínských ritů křesťanskými misionáři i čínskými konvertity. V reakci na to čínský císař Kangxi zakázal křesťanské misie v Číně.
Ke změně došlo v 19. století Dohodou z Tianjingu, která zaručovala náboženskou svobodu všem obyvatelům. Mnoho misionářských řádů se do Číny vrátilo a Vatikán začal uspořádávat církevní teritoria. Toto období skončilo nástupem komunismu v roce 1949 a následným represím vůči církvi, vyloučením zahraničních misionářů a vězněním a mučením duchovních během ?Kulturní revoluce? v letech 1966-76.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.21 Smutek v čínském episkopátu
23.12.20 Nový biskup v Číně
23.11.20 Vysvěcen nový čínský diecézní biskup
20.8.20 Další čínský biskup se oficiálně ujal služby ve svojí diecézi
14.8.20 S biskupem podzemní čínské diecéze o víře, církvi a Bohu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti