Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

10.4.2007 

O pozadí výhrůžek smrtí předsedovi Italské biskupské konference

S italským sociologem Sabino Acquavivou

Česká sekce RV

Veřejným míněním v Itálii hýbe v posledních dnech případ vyhrožování smrtí předsedovi Italské biskupské konference Janovskému arcibiskupovi Angelo Bagnascovi. Nápisy ?Bagnasco styď se!?, později ?Dej si pozor Bagnasco - stále fičí ostrý vítr? ba dokonce ?Smrt Bagnascovi? na janovské katedrále sv.Vavřince nejsou tak docela anonymní. Červeně nastříkané nápisy jsou podepsány srpem a kladivem a pěticípou hvězdou. Symboly teroru, který je dobře znám nejenom u nás. V Itálii to byl právě levicový terorismus, nechvalně proslulý pod jménem Rudé brigády, jejichž oběťmi byly v 70.letech dokonce italský premiér Aldo Moro a dalších několik stovek italských občanů, z nichž posledním byl poradce premiéra d´Alemy, profesor práva na univerzitě La Sapienza Masssimo D´Antona v roce 1999. Nelze se proto divit, že Italská policie přidělila předsedovi Italské biskupské konference osobní ochranku, která jej doprovázela a byla přítomna i v kostele při velikonoční liturgii. A proč to všechno? V souvislosti s návrhem zákona o právním statutu homosexuálního soužití totiž italští biskupové vyslovili svůj názor na věc. Nic překvapivě nového, jen známé argumenty o výjimečném postavení právní instituce rodiny, která je založena na manželském svazku muže a ženy a která je základem společnosti, jak to stojí také v Ústavě. To co zřejmě vyvolalo extrémní reakci bylo vyjádření arcibiskupa Bagnasca v jednom rozhlasovém vystoupení, kde řekl, že mravní principy nelze ředit, protože touto cestou by nakonec zmizely důvody třeba i proti legalizaci pedofilní úchylky. Policie ani arcibiskup sám tuto situaci sice nevidí ani v nejmenším nějak dramaticky, ale důvod k určitému zamyšlení tu je.

Italský sociolog Sabino Acquaviva pro Vatikánský rozhlas zodpověděl několik otázek, z nichž první se týkala kořenů antiklerikální intolerance v Itálii.

Víme, že v Evropě mezi lety 1700 až 1800 byl antiklerikalismus silně rozšířen a byl vnímán jako boj sil, považovaných za liberální, za jinou společnost. Tyto jevy, jak víme, postupem doby přijímaly často i násilné formy. Mísí se tady vždycky ideologické, politické, filosofické a proti náboženské faktory. Výchova k toleranci je obtížný proces a v naší společnosti jsme, bohužel, skutečné tolerance dosud nedosáhli.

Dnešní společnost roku 2007 prohlašuje sebe samu za liberální. Proč tedy papežova slova nebo v tomto případě pastýřů italské Církve vzbuzují takový odpor?
Liberální společnost by především měla dávat prostor všem. Podle mne stojí v pozadí tohoto proticírkevního postoje kulturní residuum vázané na starý antiklerikalismus. Nelze zapomínat na dějiny 19.století v Itálii, národní obrození, zednářství té doby atd. Za tím vším stojí určitá kultura, za kterou se skrývá určitý stupeň agresivity. Někteří tuto jinou kulturu, založenou na dialogu, prožívají v klidu a pokoji. Jiní ji i nadále žijí agresivně a často i násilnicky jako tomu bylo v 19.století. Každý fenomén společenského života v nějaké zemi se vyvíjí podle svého původu. Podle mne je agresivita vůči Církvi a tendence bránit jí ve vyjadřování produktem dějin, které jsou naštěstí z větší části už za námi.

Jaké jsou důvody návratu tohoto antiklerikalismu, jehož propaganda se projevuje nejen nápisy na zdích, ale také titulky některých deníků? Je notoricky známo, že společnost je v krizi. Na toto téma jsem napsal knihu ?Zatmění Evropy: dekadence a konec jedné civilizace?. Podle mne hodnoty, na kterých se zakládala ? ať už byly částečně náboženské anebo vůbec ne, čili laické ? podléhají dnes hluboké krizi. Změnil se proto paradoxně také způsob bytí laikem. Tendence bránit někomu ve vyjadřování vlastního názoru jenom proto, že je prostě odlišný od mého, je jeden z fenoménů, který určitě vždycky existoval. V naší společnosti by však existovat neměl. A neexistoval by, kdyby tato společnost měla soustavu pevných hodnot, o které by bylo možné se opřít.

Říká italský sociolog Sabino Acquaviva na okraj případu nedávných výhrůžek na adresu italského církevního představitele.

Zpracoval Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti