Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

19.3.2007 

O kultuře mediální diskuse

Komentář k poměrům nejen italským

Federico Lombardi

Kdo sleduje tisk a všeobecný tok informací v Itálii setkává se již několik měsíců s nepřetržitým proudem vystoupení nejrůznějšího druhu, přímo či nepřímo spojených s diskusí o volném partnerství. Kdo pracuje ve světě společenských sdělovacích prostředků, snadno si povšimne, že tato vystoupení mají často objektivní základ, ale je také pravda, že se nezřídka projevuje i snaha rozšířit, ba někdy i obměnit nebo manipulovat slova, texty či úmysly ?protivné strany?. Manipulace je způsobena někdy jednostrannou zaujatostí, jindy je úmyslná a vypočítaná. Nakonec se zdá, že se stále více stáváme vězni uzavřeného kruhu: zaujmout postoj naslouchání a respektu k těm, kdo mluví, je stále obtížnější; porozumění pravým úmyslům druhého je prakticky nemožné. ?Dialog? se dnes jeví jako prázdné slovo. Mnozí by chtěli tuto situaci napravit, ale nevědí odkud začít: bojí se, že budou zmanipulováni, jakmile otevřou ústa. Šíří se pocit bezmocnosti.

Možná, že někdo má radost z nepopulárnosti, která z toho plyne pro Církev. Malichernost a krátkozrakost takovéhoto postoje jsou příliš opovrženíhodné, než abychom se jimi zabývali. Protože problém se týká nás všech, celé italské společnosti, nejen těch, kteří jsou zataženi do hry ? v tomto případě Církev a její představitelé. Jde o naši společnou schopnost vést konstruktivní debatu o důležitých tématech v perspektivě obecného dobra, aniž bychom se nechali uvěznit v protikladech, z nichž není východisko.

Stává se proto nyní naléhavou velká schopnost sebekontroly našich reakcí, bdělá pozornost a nezvyšování tónů, respektování toho, co daná osoba řekla a říci chtěla, a zachovávání kontextu a povahy dokumentů. Je třeba určitého, trochu mimořádného úsilí vzhledem k tomu, že sama situace se dostává mimo běžný řád; úsilí o profesionální etiku žurnalistů a jejich vedoucích, o vzájemnou otevřenost mezi různými politickými a sociálními postoji.

Taková řeč se může jevit jako moralizování. Kdo však pracuje ve světě médií ví, že je velice věcná. Aniž by bylo třeba zabývat úmyslným vytrháváním gest a slov druhých z jejich kontextu, týká se tato řeč volby argumentů, titulků, nabídky a vedení debat. Kam chceme dojít? Již mnohokrát se Církev projevila jako živá a pozorná složka života italské společnosti, než aby si někdo mohl myslet, že je dobré, když zůstane stát na okraji anebo se odmlčí. Problém je však širší a týká se všeobecné degradace schopnosti civilně a konstruktivně se konfrontovat v perspektivě obecného blaha. A to je problém, který se jako takový týká absolutně všech: katolíků i laiků, věřících i nevěřící, a nikdo si nemůže myslet, že je mu cizí.

Také Vatikánský rozhlas nemíní stát stranou a snaží se přispět věrností a odvahou, ale vždycky s nezbytným úsilím respektovat stanoviska a úmysly druhých. Je to nutná a povinná každodenní snaha o to, aby zařazení Církve do naší společnosti mohlo být lépe pochopeno ve své pozitivní nabídce a službě pro dobro všech.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti