Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

9.3.2007 

Katecheze o dědičném hříchu

Homilie kard. Tomáše Špidlíka na 3. neděli postní

Tomáš Špidlík

?Jak mám vykládat ve škole o Adamově vzpouře, o dědičném hříchu??, povzdychl si jeden katecheta. ?Vždyť mě to dnes ani malí nevěří a já nevím, jak bych jim to měl podat, aby to bylo přijatelné.?

Jistě to není povzdech ojedinělý. Způsob, jak se o tom tématu mluvívalo dříve, nám rozhodně nevyhovuje. Moderní teologové v něm odhalili vícero nepřesností, které kazí celkový pohled na toto dogma.

Nebylo by tedy lépe, říká se, kdyby se o něm raději mlčelo? Vždyť snad není tak důležité. Křtem se přece dědičný hřích odpouští. Pokřtít se pak dávají všichni, kdo se chtějí pokládat za křesťany. Nač tedy mluvit o tom, co už pro nás není aktuální.

Právě tato druhá námitka ukazuje, jak je potřeba umět dědičný hřích vysvětlit. Téma je totiž velice aktuální jak v teologii, tak v duchovním životě.

Církev neustoupila vlně nedůvěry k výrazu ?dědičný hřích? a vědomě jej ponechala v novém křestním obřadu. Kněz se tu modlí, aby Bůh zbavil děti dědičného hříchu a posvětil je v chrám Ducha sv. I ve 4. mešní eucharistické modlitbě se jasně mluví o tom, že lidstvo ztratilo Boží přátelství a že upadlo do moci smrti.

Pamatujeme se dobře, že katechismy, biblické dějepravy pro školy i kázání v kostele obyčejně vysvětlovaly tuto pravdu postupem, který odpovídal alespoň navenek prvním kapitolám Písma. Začalo se rájem. Vykreslil se ideální svět takový, jaký může vyjít jen z ruky Boží. Konfrontace se světem dnešním přišla sama sebou až přitom. Svět není takový, jaký by měl být, jaký si přejeme my a jaký ho chce mít Bůh. Něco se tedy muselo přihodit, co toto krásné Tvůrcovo dílo zhatilo. Je to hřích, nějaká dávná vina už v prvních začátcích lidských dějin.

Italský katechismus pro děti (z r. 1974) navrhuje, aby se tento tradiční způsob výkladu metodicky zásadně pozměnil. Nemá se začínat hříchem a jeho následky, ale přímo vírou v Ježíše Krista.

Zdá se, že tento postup lépe odpovídá psychologii dětí. Autor prvních kapitol Geneze je zralý muž a uvažuje tak, jak uvažují dodnes všichni rozumní lidé, kteří se dívají nazpět, na zkušenost z životních bojů. Pro člověka, jehož životní cesta se už nakloňuje ke hrobu, stojí ovšem v popředí zásadní otázka: Čím to je, že můj život nebyl ani zdaleka tím, čím jsem si ho představoval? Proč není svět a společnost podle ideálů, za které jsme se bili?

Tato životní zkušenost ovšem většinou ještě chybí dětem. Mají život ještě před sebou a jsou přesvědčeny, že se podaří. Ten ideál se jim nesmí brát, máme jim naopak zažehnout plameny ideálů nejsvětějších, ukázat jim celou krásu života v Kristu. Jsme křesťané, s Kristem chceme svět dobýt a přetvořit a Kristus nám pomůže, bude při nás až do úplného vítězství.

Až se duše dítěte rozohní pro tento ideál a pochopí jeho krásu, nastane doba zralejšího uvažování. Začínáme klást otázky, které si podle slov evangelia musí postavit každý stavitel věže a každý král, který jde do války. Stačím na to dílo (srv. Lk 14,28 násl.)? Jaké jsou překážky, co tu stojí v cestě?

Teď je psychologický okamžik, aby se vysvětlil článek víry, potvrzený staletou křesťanskou zkušeností. Dílu Kristovy spásy světa stojí stále v cestě síla hříchu. Děti jsou velmi citlivé pro tragiku velkých mužů lidstva, kteří bojovali do posledních sil za dobro, za pravdu, za spravedlnost, za krásu, za vědu. A přece všichni se setkali s odporem a pronásledováním. Čím to je? Proč se tak děje? Musí to tak být? Otázka se stává aktuální pro ně samy. Vydávají se na cestu do života a ptají se: Setkám se tedy s odporem i já? Musíme počítat se zkušeností všech ostatních a kterou uděláme brzo my sami. Něco se Kristu vzepře v nás samých i ve společnosti ostatních lidí i ve světě. Má nás to znechutit a odradit? Sv. Ignác z Loyoly přišel sám svou vlastní zkušeností na to, že se obyčejně odpor projevoval vždycky právě tam, kde se brzo nato mělo objevit velké vítězství Božího království. Míval tedy z toho odporu a protivenství radost. Říkával, že si je tak vždycky jistý, že jde po správné cestě, že bojuje za pravý ideál.

Pravda o dědičném hříchu a moci zla se v této souvislosti nejeví už jako sentimentální nářek nad zkažeností světa a nad beznadějně ztracenou minulostí, ale jako výzva k boji za spravedlnost, za obnovu celého světa. ?Kdo z mladých by pak nerad bojoval?? ptá se jeden francouzský pedagog. Mladý člověk se chce o svůj život bít. Nemá-li se rvát s ostatními lidmi, ukažte mu lepší cíl. Ať bojuje s živly a zkrotí přírodu. Ať se stane sportovcem, objevitelem nových zemí a světů. Jistě je v tom mnoho pravdy po stránce psychologické. Křesťanství však ukazuje člověku ještě lepší a ušlechtilejší boj: proti zlu a jeho následkům.

To je ovšem v nás i v ostatních lidech, ve společnosti. Kdybychom se na to dívali jenom z přirozené perspektivy, začali bychom si časem být odporní sami sobě a přestali bychom milovat lidi a svět, ve kterém je tolik zloby. Nauka o dědičném hříchu nás od tohoto pesimismu uchrání. Říká nám, že je zlo v nás i v ostatních lidech, že je musíme potírat, ale tak, abychom sebe i ostatní i celý svět z jeho moci osvobodili. Dogma o zkažené přirozenosti člověka zní pochmurně, a přece je to naopak základ našeho optimismu. Přesvědčíme se, že my i druzí často chybujeme ze slabosti a proto odpustí Bůh naše poklesky nám, jako se učíme odpouštět poklesky druhým, kteří nám ublížili a ještě nám ublíží.

Tak se připravíme s odvahou na celoživotní boj. V této souvislosti zazáří v plném lesku obraz vzkříšeného Spasitele Krista i neposkvrněné početí Panny Marie, jejího Nanebevzetí. Ukazuje se tu, že boj za očistu světa už je v prvních řadách vlastně vybojovaný, že jsou všecky překážky přemožitelné, a že tedy i my budeme moci jako křesťané žít i umírat, i kdyby se nám časem zdál svět sebezkaženější.

Závěrem tedy můžeme povědět: dogma o dědičném hříchu se musí vidět v celistvosti křesťanského učení. V této souvislosti je i ono částí radostného poselství Kristova.

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti