Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

24.1.2007 

Ekumenizmus je dlouhá cesta vzhůru, jako každá cesta pokání

Benedikt XVI. na generální audienci v Týdnu modliteb za jednotu křesťanů, aula Pavla VI.

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Zítra končí Týden modliteb za jednotu křesťanů, jehož letošním tématem jsou slova z Markova evangelia: ?I hluchých dává sluch, i němým řeč!? (srv. Mk 7,31-37). Tato slova, která vyjadřují údiv lidí nad uzdravením hluchoněmého, které Ježíš způsobil, bychom mohli zopakovat i my, když hledíme na překvapivý rozkvět snah o znovu nastolení jednoty křesťanů. Je zarážející, pohlédneme-li na cestu posledních čtyřiceti let, jak nás Pán probudil ze spánku soběstačnosti a lhostejnosti; jak nás činí stále schopnějšími ?naslouchat si? a ne jenom ?slyšet se?; jak rozvázal náš jazyk, takže modlitba, kterou k němu pozvedáme, je pro svět přesvědčivější. Ano, je pravda, že nám Pán udělil mnoho milostí a světlo svého Ducha osvítilo mnohé svědky, kteří dokázali, že modlitbou lze dosáhnout všeho, když v důvěře a pokoře umíme poslouchat božské přikázání lásky a připojit se ke Kristově touze po jednotě všech jeho učedníků.

?Činný zájem o obnovení jednoty je záležitostí celé církve, věřících i pastýřů, a týká se každého podle jeho schopností jak v každodenním křesťanském životě, tak v teologickém a historickém bádání? (Unitatis redintegratio, 5). První společnou povinností je modlitba. Modlitbou, společnou modlitbou si křesťané více uvědomují svou situaci bratří, byť ještě rozdělených, a modlíme-li se, lépe se naučíme naslouchat Pánu, protože jedině nasloucháním Pánu a následováním jeho hlasu můžeme nalézt cestu k jednotě.

Ekumenizmus je zajisté pomalý proces, někdy možná skličující, podlehne-li se pokušení ?slyšet? namísto ?naslouchat? anebo mluvit polovičatě na úkor odvážného hlásání. Není snadné zbavit se ?pohodlné hluchoty? jakoby neměnné evangelium nemělo schopnost přivodit rozkvět a projevit se jako prozřetelnostní kvas obrácení a duchovní obnovy každého z nás. Ekumenizmus ? jak jsem řekl ? je pomalý proces, je to dlouhá cesta stoupající vzhůru jako každá cesta pokání. Je to však cesta, na níž se po počátečních těžkostech a právě během nich objeví i široké prostory radosti, osvěžení, a čas od času i možnost nadechnout se z plných plic čistého vzduchu plného společenství.

Zkušenost posledních desetiletí po 2.vatikánském koncilu dokazuje, že hledání jednoty mezi křesťany se uskutečňuje na nejrůznějších stupních a za nesčetných okolností: ve farnostech, v nemocnicích, při kontaktech s lidmi, při spolupráci místních společenství v různých částech světa, a zejména v regionech, kde gesto dobré vůle ve vztahu k bratru vyžaduje velké úsilí i očištění paměti. Do tohoto kontextu naděje, posetého konkrétními kroky směrem k plné jednotě křesťanů, zapadají také setkání a události, které trvale poznamenávají mou službu římského biskupa, pastýře všeobecné církve. Chtěl bych nyní znovu připomenout nejdůležitější události, ke kterým došlo v loňském roce a které byly důvodem radosti a vděčnosti Pánu.

Rok 2006 se začal oficiální návštěvou Světového svazu reformovaných církví. Mezinárodní katolicko-reformovaná komise podala k uvážení odpovědných představitelů dokument, který uzavírá proces dialogu, započatý roku 1970 a trvající více jak 36 let. Tento dokument nese název Církve jako společenství vydávající svědectví Božímu království. 25.ledna 2006 ? tedy před rokem ?se v bazilice sv. Pavla za hradbami účastnili slavnostního zakončení ?Týdne modliteb za jednotu křesťanů? evropští delegáti pro ekumenizmus, svolaní zároveň Radou evropských biskupských konferencí a Konferencí evropských církví v rámci první etapy příprav na třetí Evropské ekumenické shromáždění, které se bude konat na pravoslavné půdě v Sibiu, v Rumunsku v září tohoto roku. Během středečních audiencí jsem mohl přijmout delegace Světového svazu baptistů a Evangelické luterské církve v Americe, která je věrna svým periodickým návštěvám Říma. Bylo mi také dáno setkat se s hierarchií pravoslavné Církve v Gruzii, kterou se sympatiemi sleduji a nadále setrvávám v onom svazku přátelství, které pojilo Jeho Svatost Ilia II. a mého ctihodného předchůdce Božího Služebníka Jana Pavla II.

Další etapou tohoto chronologického přehledu ekumenických setkání minulého roku byl ?Summit náboženských představitelů? v Moskvě v červenci 2006; patriarcha Moskvy a celé Rusi Alexij II. se svým zvláštním poselstvím obrátil na Svatý Stolec s pozváním k účasti. Užitečná byla také návštěva metropolity Kyrila z moskevského patriarchátu, z níž vyplynul úmysl dojít k výslovnější normalizaci našich dvojstranných vztahů. Stejně tak milá byla návštěva kněží a studentů koleje Apoštolské diakonie Posvátného Synodu pravoslavné církve Řecka. Rád bych připomněl také, že Světová ekumenická rada církví na svém generálním zasedání v Porto Alegre vyhradila široký prostor katolické účasti. K této příležitosti jsem zaslal své zvláštní poselství. Své poselství jsem adresoval také generálnímu zasedání konference Světové metodistické rady v Seoulu. S potěšením také vzpomínám na srdečnou návštěvu Sekretářů Christian World Communions, organizace zprostředkovávající vzájemné informace a kontakty mezi různými konfesemi.

Dalším krokem v přehledu roku 2006 je oficiální listopadová návštěva arcibiskupa z Canterbury a primase Anglikánského společenství. V kapli apoštolského paláce Redemptoris Mater jsem spolu s ním a jeho doprovodem prožil významný moment modlitby. Pokud jde pak o nezapomenutelnou apoštolskou cestu do Turecka a setkání s Jeho Svatostí Bartolomějem I., rád bych připomněl četná gesta, která jsou obsažnější než slova. Využívám této příležitosti, abych ještě jednou pozdravil Jeho Svatost Bartoloměje I. a poděkoval mu za jeho list, který mi napsal po mém návratu do Říma; ujišťuji ho svou modlitbou a svou snahou jednat tak, abychom vyvodili důsledky z onoho objetí pokoje, které jsme si dali během Božské Liturgie v kostele Sv.Jiří ve Fanar. Rok byl zakončen oficiální návštěvou arcibiskupa Athén a celého Řecka Christodoula v Římě, se kterým jsme si vyměnili zavazující dary: ikonu Panaghia, Celá Svatá, a ikonu svatých Petra a Pavla v objetí. Nejsou snad tyto chvíle vysoké duchovní hodnoty chvílemi radosti a oddechu v tomto pomalém výstupu k jednotě, o kterém jsme mluvili? Tyto chvíle vynášejí na světlo úsilí ? často mlčenlivé, ale mocné - které je s hledáním jednoty spojeno. Povzbuzují nás k vyvíjení veškerého úsilí pokračovat v tomto pomalém, ale důležitém výstupu. Svěřme se trvalé přímluvě Matky Boží a našich Svatých ochránců, aby nás podpořili a pomohli nám neustupovat od dobrých předsevzetí; aby nám pomáhali zintenzivňovat každou snahu a s důvěrou pracovat a modlit se v jistotě, že Duch Svatý učiní vše ostatní. Úplnou jednotu nám daruje tehdy a tak, jak se Mu zalíbí. Jděme v síle této jistoty kupředu po cestě víry, naděje a lásky. Pán nás vede.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Papež: Je nedůstojné hýřit drahocennými zdroji, které druzí postrádají
18.1.21 Začal týden modliteb za jednotu křesťanů
18.1.21 Komunita v Grandchamp: ženy v ekumenickém dialogu
24.6.20 Kontemplativní sestry z Grandchamp napsaly texty k ekumenickému týdnu modliteb
16.6.20 Světová luterská federace: Dostát Božímu volání a touze lidí po jednotě



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti