Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

21.1.2007 

Řekneme pouze: Smiřme se!

Komentář k Týdnu modliteb za jednotu křesťanů

Martin Horálek

Ve dnech 18.- 25. ledna křesťané již tradičně slaví Týden modliteb za jednotu křesťanů. Nacházíme se tedy v pomyslné polovině období, kdy se křesťané modlí za překonání rozdělení, které mezi následovníky jednoho Pána vytvořil lidský hřích a nedokonalost. Motto letošních modliteb je vzato z Markova evangelia, kde se v sedmé kapitole 37 verši píše: ?I hluchým dává sluch a němým řeč.?

Za jednotu mezi církvemi se křesťané modlili už kolem roku 1740 ve Skotsku. Zde se objevili stoupenci letničního hnutí napojení na Severní Ameriku, jejichž poselství o obnově obsahovalo modlitby za všechny církve a spolu se všemi církvemi. První tak zvané "Náměty pro všeobecné společenství křesťanů pro vylití Ducha" zveřejnil v roce 1820 Rev. James Haldane Stewart. O dvacet let později přichází Rev. Ignatius Spencer s návrhem vytvořit "Společenství modlitby za jednotu". V roce 1867 zdůraznila konference biskupů anglikánské církve v preambuli svého prohlášení důležitost modlitby za jednotu. Zavedení Oktávu modliteb za jednotu v období Letnic podpořil v roce 1894 i papež Lev XIII. Abbé Paul Couturier z Francie navrhl v roce 1935 zavedení "Všeobecného týdne modliteb za křesťanskou jednotu", za jednotu, kterou jak říkal ?chce Kristus, dosaženou tak, jak On sám chce". O více jak 20 let později v roce 1958 se ke vzájemné spolupráci schází Unité Chrétienne z Lyonu ve Francii a Komise pro víru a řád Světové rady církví a začínají spolupracovat na přípravě materiálů pro Týden modliteb. O modlitbě, která je duší ekumenického hnutí hovoří také 2. vatikánský koncil v ?Dekretu o ekumenismu?. Otcové koncilu podpořili myšlenku společných modliteb za jednotu v pevně stanoveném období. Od roku 1968 se křesťané různých denominací schází ke společným bohoslužbám na základě textů, které společně připravují Komise pro víru a řád a Sekretariát pro podporu jednoty křesťanů (později přejmenovaný na Papežskou radu pro jednotu křesťanů). Tato praxe se uchovala až dodnes.

V letošním roce vychází program Týdne modliteb ze zkušenosti křesťanských společenství v jihoafrické oblasti Umlazi nedaleko Durbanu. Afričtí autoři poselství říkají: ?Naše (lidské) rozdělení nám někdy brání slyšet bolest druhých nebo naši snahu oslabuje a naše pomoc zůstává bez účinku a bez útěchy.? Tomuto rozdělování bychom chtěli v rámci našich možností čelit a podporovat aktivity, které, jak věříme, povzbuzují lidi v úsilí o společné působení Kristova světla ve světě. A jestliže naše snaha bude podpořena i vzájemným respektem, nasloucháním druhým a hledáním toho, co nás spojuje a ne toho, co nás rozděluje, pak bude naše pomoc o to účinnější a bude mít větší váhu. Letos bychom rádi podpořili prostřednictvím sbírky projekty, které mají pomoci všem, kteří se ocitají v ohrožení života, jsou nuceni trávit čas v nemocnici nebo jsou příbuznými a známými těch, kteří nějakou nemocí trpí a vyhledali proto pomoc lékařů.

Obdobně zaměřený projekt bude sponzorován i ze sbírky pořádané v České republice. Pražská fakultní nemocnice Motol, která na svých 2 500 lůžkách poskytuje zdravotní ošetření pacientům nejen z Česka, ale i ze zahraniční, se rozhodla utvořit prostor, kde budou lidé moci naslouchat sami sobě, svým otázkám a pochybnostem, tázat se po zdrojích naděje, modlit se, meditovat, tiše spočinout či se sejít k bohoslužbě nebo pobožnosti. Kaple bude určena nejen pacientům, jejich příbuzným a známým, ale i zdravotníkům a návštěvníkům nemocnice. Pevně věřím, že podobné prostory se postupně budou stávat samozřejmou součástí většiny našich nemocnic a motolská kaple pro ně bude v tomto ohledu inspirací.

Pro mě osobně je neocenitelnou zkušeností živého ekumenismu francouzská komunita Taizé. Její zakladatel Roger Schütz odešel v roce 1940 z rodného Švýcarska a svůj nový domov nalezl ve Francii. Několik let již při tom uvažoval o možnostech založení komunity, která by v každodenní praxi uskutečňovala ideál smíření mezi křesťany. Jeho cílem bylo, aby komunita žila uprostřed lidí. Proto se usadil v malé vesničce Taizé v Burgundsku, nedaleko od demarkační linie, která na počátku 2. světové války rozdělovala Francii na dvě části. Ve svém domě nejdříve ukrýval uprchlíky, kteří ilegálně utíkali z okupovaného území. Po válce se k němu postupně připojili další muži a o velikonocích roku 1949 se první z bratří komunity Taizé zavázali k životu v celibátu, společnému sdílení majetku a k životu v prostotě. Již v padesátých letech minulého století začali do Taizé proudit skupinky mladých lidí, aby zde společně s bratry sdíleli prostý způsob života a zkušenost společenství v práci i v modlitbě.

Jeden a půl roku po tragické smrti svého zakladatele dnes tvoří komunitu Taizé přes sto bratří z více než pětadvaceti národů. Menší komunity bratří žijí v Asii, v Africe a v Jižní Americe. Tisíce lidí z celého světa přijíždějí do Taizé, aby tu ve velmi prostých podmínkách prožívali svůj vztah s Bohem a s druhými.

Je zajímavé, že i když byl bratr Roger zakladatelem jedné z nejvýznamnějších ekumenických komunit, není autorem žádných obsáhlých studií o ekumenismu jako takovém. Ve svých úvahách se spíše zamýšlel nad tématy, jakými jsou štěstí, radost, prostota dětského srdce, modlitba a pokoj. Nepřemýšlel, jak překonat jemné teologické diskrepance v učeních jednotlivých denominací, ale hluboce se zamýšlel nad tím, jakým způsobem mezi lidmi vzniká přátelství a v čem tkví hodnota společenství. "Společenství je jedno z nejkrásnějších jmen církve: ve společenství nemohou být vzájemné přísné soudy, ale jen průzračnost, dobrota srdce, soucit," napsal brat Roger v jedné ze svých úvah. Není asi náhodou, jak rychle a intuitivně k sobě našla cestu dvě stejně niterně radostná srdce bratra Rogera a papeže Jana XXIII. Hned první den po své inauguraci přijal Jan XXIII. bratry z Taizé, aby spolu hovořili o usmíření mezi křesťany. Bratr Roger ve svých vzpomínkách označuje tento den za nový začátek v životě komunity. Za obdobný nový začátek v ekumenickém procesu označil slova velkého papeže Jana v roce 1959 kdy svolal koncil se slovy: "Nebudeme se snažit zjistit, kdo měl pravdu a kdo se mýlil. Řekneme pouze: smiřme se!"



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Papež: Je nedůstojné hýřit drahocennými zdroji, které druzí postrádají
18.1.21 Začal týden modliteb za jednotu křesťanů
18.1.21 Komunita v Grandchamp: ženy v ekumenickém dialogu
24.6.20 Kontemplativní sestry z Grandchamp napsaly texty k ekumenickému týdnu modliteb
16.6.20 Světová luterská federace: Dostát Božímu volání a touze lidí po jednotě



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti