Drazí bratři a sestry,
tuto neděli se slaví Světový den migrantů a uprchlíků. Při této příležitosti jsem se obrátil na lidi dobré vůle a zejména na křesťanská společenství zvláštním poselstvím, věnovaným
migrující rodině. Můžeme se zahledět na Svatou rodinu nazaretskou, obraz všech rodin, protože je odleskem Božího obrazu, uchovávaného v každé lidské rodině, i když je oslabena a leckdy i znetvořena životními zkouškami. Evangelista Matouš vypráví, že krátce po Ježíšově narození byl svatý Josef donucen uprchnout do Egypta a vzít sebou Dítě i jeho Matku, aby utekl před pronásledováním krále Heroda (srv.
Mt 2,13- 15). V dramatu nazaretské rodiny zahlédneme bolestnou situaci mnoha vystěhovalců, zvláště uprchlíků, vyhnanců, evakuovaných osob a pronásledovaných a poznáváme obtíže vystěhovalecké rodiny jako takové: těžkosti, pokořování, stísněné životní podmínky a křehkost.
Ve skutečnosti je lidské stěhování velmi rozsáhlé a rozmanité. Podle nedávných odhadů OSN vystěhovalců z hospodářských důvodů je téměř 200 milionů, asi 9 milionů je uprchlíků a asi 2 miliony tvoří mezinárodní studenti. A k tomuto velkému počtu bratří a sester musíme připojit vnitrostátní evakuované osoby a ilegální přistěhovalce, s vědomím, že tím nebo oním způsobem ke každému patří celá rodina. Je tedy důležité chránit vystěhovalce a jejich rodiny za pomoci zvláštních legislativních a administrativních opatření a také skrze síť služeb, poraden a struktur sociální a pastorační pomoci. Je mým přáním, aby se co nejdříve dospělo k vyváženému řízení proudu migrantů a lidské migrace vůbec, tak aby to přinášelo dobro celé lidské rodině, počínaje konkrétními opatřeními, která by upravovala legální vystěhovalectví a spojování rodin se zvláštním přihlédnutím k ženám a dětem. Lidská osoba totiž musí stát v centru pozornosti také na rozsáhlém poli mezinárodní migrace. Na jedné straně je třeba respektovat lidskou důstojnost všech vystěhovalců a na druhé straně je třeba, aby sami vystěhovalci uznali hodnoty společnosti, která je hostí. To obojí umožní spravedlivou integraci rodin do společenských, hospodářských a politických systémů hostitelských zemí.
Drazí přátelé, na vystěhovalectví se nesmí nikdy nazírat pouze jako na problém, ale také a zejména jako na velké bohatství putující lidské rodiny. A bohatstvím je zvláště migrující rodina, pokud je respektována jako taková; nesmí být vystavena nenapravitelnému roztržení, ale musí mít možnost zůstat spojena nebo dosáhnout spojení a tak plnit své poslání kolébky života a prostředí vlídného přijetí a výchovy lidské osoby. Prosíme o to Pána na přímluvu blahoslavené P. Marie a svaté Františky X. Cabrini, patronky vystěhovalců.
Přeložil Josef Koláček, SJ
Další články z podrubriky Angelus