RadioVaticana.va

   23. 8. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3169
Poslechem z webových stránek.2093
Četbou textů na webových stránkách.3780
Poslechem i četbou.2161


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Katolický farář v Turku: Vidina islamizace Evropy je mezi muslimskými imigranty rozšířena

Herman van Rompuy komentoval papežovo rozhodnutí stran eutanázie

Zveřejněno papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

6.8.2017 

O papeži bez paniky i entuziasmu

Milan Glaser

Těžko si nevšimnout polarizace mezi věřícími ve vztahu k úřadujícímu papeži. Protikladné pozice se vyhraňují do extrémů, přičemž navrch mají emoce. Víra bývá v deficitu na obou stranách, byť různými způsoby. Nesnadno se hledá zlatá střední cesta, poněvadž k tomu nestačí samotný intelekt. Nepochybně to souvisí také se samotným výkonem petrovského úřadu, jak to vyjadřuje titulek článku „Politický papež rozděluje církev“ zveřejněný v týdeníku Echo (2017/30). Nutno však poznamenat, že k tomu dochází za každého papeže. Když Pius XII. roku 1951 odmítl podpořit válku vedenou USA proti komunistickému režimu v Koreji, nepotěšil rovněž mnohé. Jinakost dnešní světové scény na situaci mnoho nemění. V době, kdy se politický, neřku-li ekonomický vliv papežů limitně blíží nule – jak říkají matematici - lze o nějaké papežské politice mluvit jen s velkými výhradami a především obrazně.

Mnozí, kterým papež František konvenuje, si se svými sympatiemi hlavu nelámou, i když by trochu měli. Na druhé straně ti, kteří se vůči němu vymezují, vykazují někdy známky jakési alergie, po jejíž příčině také moc nepátrají. Je ovšem také třeba uznat, že některé kroky, ba i výroky papeže Františka mohou činit problémy i tomu, kdo se upřímně snaží hledat jejich význam v kontextu víry.

Vzhledem ke zmíněnému pocitu rozdělení či polarizace v církvi je třeba nejprve vzít v úvahu masivní a popravdě řečeno dosti nepochopitelnou mediální podporu, které se Františkově pontifikátu začalo ihned dostávat jakoby na povel ode všech, kteří předtím papeže ani církev nikdy „nemuseli“. Takováto změna může být pravdivá, jedná-li se o konkrétního člověka, avšak v případě trendů sekulárních zpravodajských agentur a médiálních impérií se nejspíš o evangelní konverzi nejedná.

Předsudky mohou být nejen negativní, ale také pozitivní, a v případě mediálního pokrytí papežova pontifikátu lze jednoznačně mluvit o těch druhých. Františkův pontifikát ukazuje, že pochlebování a lichocení jsou mnohem nebezpečnější než očerňování a nactiutrhání. Je pravda, že lichocení může být i výrazem upřímně míněné sympatie. Co si však počít s tím, začnou-li trousit lichotky např. novinář, jakým je v Itálii všeobecně známý Eugenio Scalfari, který si nikdy nedělal problémy s novinářskou etikou a víru vždycky považoval za známku chybějící inteligence, anebo rovněž v Itálii známá politička Emma Bonino, která se v sedmesátých letech nechala přivést do jiného stavu jen proto, aby mohla jít na umělý potrat, a tak v rámci svojí politické kampaně ukázat, že „to nic není“? Svůj postoj nezměnila, jak předvedla minulý týden v jednom italském kostele (Biella, 26. července), kam byla poněkud nepochopitelně pozvána, aby mluvila o politice vůči uprchlíkům, což je nynější oblast její „aktivity“. Jeden z tamější posluchačů tam totiž poznamenal, že nenarozený člověk je vlastně také imigrant a mateřské lůno první azyl, a byl pak vyveden farní pořadatelskou službou.

Papežovy projevy přízně vůči této političce a jim podobným interpretovala sekulární média politicky, tedy jako shovívavost vůči názorům, které svými slovy i činy hlásají. Znamená to však nutně, že svoje gesta mínil papež právě takto? Vysvětlení jeho přístupu se zakládá na docela jednoduchém rozlišení mezi hříchem a hříšníkem, což tak přesvědčivě podává svatý Augustin.

Hlubší vysvětlení však spočívá v tom, že papež František se proti očerňování či dezinterpretaci svých slov a činů prakticky nebrání. Je to osobní styl jeho výkonu petrovské služby, ale také projev víry, který by neměl být podceňován, zvláště pohlédneme-li na postoj, který zaujal Ten, kterého zde na zemi zastupuje, když se dal v Getsemanech zajmout světskou mocí.

Žijeme v době, která je takřka dokonalým opakem postoje, který pan Smrtka z „Cimrmanovy hry Posel z Liptákova – Vizionář“ vyjadřuje slovy: „My nesmíme ani naznačovat.“ Dnešní veřejný diskurs se naopak náznaky jenom hemží. Stěží se v něm dobrat výroku, který něco podstatného tvrdí nebo naopak popírá. Média chrlí hlavně emoce a co zavání rozumovým argumentem, je apriorně podezřelé nebo zpozdilé. Na druhé straně pak ten, kdo usiluje o rozumnost nezřídka sklouzává do nevraživosti, a to nejenom vůči tomu, kdo klade proti jeho argumentu svůj vlastní, ale dokonce i vůči tomu, kdo jenom nechápe.

Zdá, že se stále více ocitáme v situaci, která přesahuje naši schopnost sdělit, co cítíme, nemluvě o tom, co věříme. Možná se příliš soustředíme na verbální rovinu.
Otec lži a vládce tohoto světa nemůže být poražen lidským slovem. Zvítězilo pouze Boží Slovo, které se stalo tělem, aby mohlo podstoupit smrt, jež je důsledkem hříchu inspirovaného ďáblem. Vládce tohoto světa mohl pouze usmrtit, avšak podle Boží vůle, čímž přišel o iluzi svojí nezávislosti, o níž se domnívá, že ji získal vzpourou proti svému Stvořiteli.
Dějiny směřují podle evangelia a Nového zákona k dočasnému (chvilkovému) triumfu antikrista. Pro křesťana je užitečné nad tím rozjímat, aby nepropadal panice či entuziasmu.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.8.17 Věřit v dějiny spásy
13.7.17 Úplně normální pontifikát
7.5.17 O umění, jak si zkazit život
23.4.17 O koncentračních táborech, uprchlících a médiích
20.4.17 O islámu, křesťanství a globalizaciHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Arcibiskup Martin: Talíře létají v každé rodině

Kardinál Parolin v Rusku: Legalita, pravda a obecné dobro v probíhajících konfliktech

Letošní Schülerkreis o pronásledování křesťanů a mučednictví

Zemětřesení na ostrově Ischia

Chile liberalizovalo umělý potrat

Zveřejněno papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků

Papež: Boží přítomnost je silnější než zlo

Papežské poselství na Mítink za přátelství mezi národy

Vatikánský státní sekretář zahájil oficiální návštěvu Ruska

Papež: Ať nám Duch pomáhá vytrvat ve víře

V Karáčí se konal státni pohřeb Ruth Pfau - „matky malomocných“

Ekvádorský kardinál papežským legátem na oslavách sv. Růženy z Limy

 Nově na webu
Svatý otec: Přemáhat nevěru v Boha i lhostejnost vůči bratřím

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): Věřit v dějiny spásy

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Rehabilitace křesťanské psychologie

Rozhovory: Všechno závisí na víře

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv srpen 17
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě