Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

30.10.2016 

Islám umírá a křesťanství také...

Milan Glaser

„Islám je orientální přívěšek Západního nihilismu.“ Tuto provokativní myšlenku pronáší Solange Bied-Charreton, mladá francouzská - i do češtiny překládaná - spisovatelka ve své poslední eseji nazvané Genius loci v Novém Dillí. V tomto indickém městě navštívila autorka hrob jednoho súfijského mudrce ze 13. století (Hazrat Nizamuddin Auliya, 1238-1325), kam dodnes putují početní vyznavači této marginální odnože muslimské religiozity. Doprovázel ji tam jistý indický diplomat, se kterým rozmlouvala o svých nedávných zážitcích v Malajsii a Indonézii, kde dnes není výjimkou potkávat tříletá děvčátka zahalená v burce stejně jako je to vidět v Saúdské Arábii, zatímco tradiční místní oděv a kultura se vytrácejí.

Její průvodce konstatoval totéž v souvislosti se zmíněným súfijským poutním místem, které se stále více stává trnem v oku salafistům čili militantním fanatikům ze zmíněné arabské země, a posteskl si: „Islám umírá.“ Se stejným smutkem však dodal: „A křesťanství také. Každé z obou náboženství však svým vlastním způsobem.“ Svou intuici pak dovysvětlil: „Islám umírá na přemíru islámu, křesťanství na přemíru křesťanství. Islám umírá na nekrózu, když svoji nekompromisnost vkládá do terorismu, zatímco křesťanství umírá na sekularismus, v blouznění takzvané »svobody«.“ Indický diplomat tak činil narážku na známý Chestertonův výrok o splašených křesťanských ctnostech, kterými je zahlcován moderní svět. Koncepce „manželství osob téhož pohlaví – uvedl jako příklad – je právě v tomto smyslu typicky křesťanskou iniciativou.“[1]

Většina médií dnes sebejistě tvrdí, že islám se radikalizuje, což doslovně znamená, že se vrací ke svým kořenům a sílí, zatímco křesťanství naopak skomírá, protože prý nejde s dobou, ačkoli papež František prý ano. Narozdíl od této mediální diagnózy působí předešlá konstatace stavu obou náboženských vyznání mnohem věrohodněji. Odhaluje hluboká protiřečení, v nichž nezřídka vězí konzument mediálních produktů. Čím více totiž člověk upřednostňuje konsenz před argumentem a řídí se - nikoli neomylnými - sympatiemi namísto radostného úžasu z pravdy, tím více vázne jeho schopnost neuvíznout v předem daných myšlenkových souřadnicích, ať už je nastražil někdo jiný nám anebo my sami druhým i sami sobě.

Poznámku o manželství osob téhož pohlaví jakožto ztřeštěné křesťanské iniciativě je třeba rozvést. Boom státních zákonů s touto náplní je především výrazem farizejské mentality. Stejně jako obsese moderních států produkovat stále nové a nové zákony, které by zahrnuly všechny aspekty lidského života. Právě tento trend pranýřoval Ježíš na judaismu své doby. V křesťanském prostředí má tento trend verbální podobu budování zářných zítřků, které parazitují na víře ve věčný život, přičemž ji neutralizují a hermeticky uzavírají do čistě světského, mondénního a pozemského řádu.

Obraz umírajícího náboženství, o kterém mluvil onen indický diplomat súfijského vyznání, má v sobě i přes svoji metaforičnost něco znepokojivého. Je však třeba překonat obavy, které mohou bránit jeho hlubšímu promyšlení. Vyhlídka, kterou před čtenáře klade poslední biblická kniha, totiž tvrdí, že v nebeském Jeruzalémě už nebude chrám (srov. Zj 21,22). Možná v tom lze spatřovat netušený základ oné intuice, která znepokojuje proto, že nepředstavuje hrozbu, nýbrž příslib radosti. Podobně jako ona několikrát opakovaná a nikdy učedníky nepochopená Ježíšova předpověď Jeho smrti a zmrtvýchvstání.

Nejhlubší skutečnost našich životů se nám dává pozvolna a tajemně. Snaha zmocnit se sebe samých, která se v lidstvu vynořuje jako stále rostoucí globální pokušení, je sofistikovanou nabídkou odmítnout Boží milost a vzepřít se Bohu Spasiteli. Proto je také konec světa dobrou zprávou.


[1] L’esprit des lieux: New Delhi in Éléments č. 162 ze 27. září 2016, str. 93.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti