Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

6.11.2014 

Ultras a pyromani Chrámové hory

O nepokojích v Jeruzalémě

David M. Jaeger

Zatímco píši tyto řádky, doléhají ke mně zprávy o opětovném napětí v Jeruzalémě, vyprovokovaném členy nové ultranacionalistické pravice, pro Izrael atypické. Tyto síly staví na odiv svou blouznivou touhu po obsazení území původního Šalomounova chrámu, kde se mnohá staletí vypínají dvě největší svatyně islámu (ve vlastnictví vakfu, tedy veřejné nadace pověřené správou muslimských posvátných míst). Izraelský premiér zdůraznil, že tyto požadavky ohrožují mír a bezpečnost v zemi. Pořádkové síly konají svou práci, ale přehnaná rétorika zélótů a jejich sklon přejít vzápětí k činům si nedopřává klidu, což mezi muslimy vyvolává neklid a ne právě umírněné reakce. A tak již po kolikáté existují obavy, že se roztočí spirála vzájemné agrese právě ve městě, jehož nejvlastnějším povoláním je pokoj.

Kdo zná židovství a Izrael, ví, že přinejmenším doposud jim oběma byla zcela cizí touha po vlastnictví bývalé Chrámové hory. Delirium těchto „chrámových ultras“ je úplně nové a nevyžádané. A budí zájem pouze u nepatrné části Izraelců, zatímco zbytek na dění pohlíží se zděšeným překvapením. Jistě, zkáza druhého Chrámu v roce 70 po Kr. se v kolektivní paměti uchovala jako traumatická událost a mnohé židovské modlitby od té doby dychtí po jeho obnově. Avšak už v době zničení velkolepé Herodovy stavby židovství definitivně překonalo bohoslužbu, která se v ní vykonávala, a stalo se náboženstvím Božího Slova, směřujícím k „bohoslužbě v duchu a pravdě“, které již neprolévalo krev beránků a kozlů. Ve dvou následujících tisíciletích byla touha po obnově Chrámu jen literární formou, vyjadřující eschatologickou naději, která – stále jen v duchovním smyslu – dojde naplnění až mimo tento svět.

Maimonides (1135-1204), slavný filosof a teolog, kterého bychom snad mohli nazvat židovským protějškem sv. Tomáše Akvinského, tvrdil, že obětní bohoslužba praktikovaná v Chrámu byla určitou fází božské pedagogiky, zacílené na potlačení modloslužebné praxe lidských obětí. Po dosažení náboženské zralosti, představované duchovní synagogální bohoslužbou, už podle Maimonida nenastane bezdůvodná regrese k barbarství, které již dlouho předtím bylo překonáno.

Zakladatelé novodobého národního židovského hnutí, které vzniklo koncem devatenáctého století a jehož ideály nemálo souzněly s italským Risorgimentem, včetně požadované laicity, na dávný Chrám ani nepomysleli. Spíše se zaměřovali na budování lepší budoucnosti v liberálním státě. Sami rabínové ve snaze zabránit zneužití nádherných modliteb, které vyjadřují stesk po Chrámu Páně, mnoho století předtím stanovili, že je automaticky exkomunikován ten, kdo by se před koncem časů jen odvážil vystoupit na místo, kde se v minulosti rozprostíral Chrám.

Mohu to osobně dosvědčit. Jako chlapec jsem v Izraeli nikdy neslyšel, že by někdo snad předpokládal něco jiného. „Chrámem“ se mínila sublimovaná mesiánská realita, nikoli cizí svatyně, vyzývající k násilné invazi. „Pyromani“, jak izraelské úvodníky nazývají ty, kteří se v Jeruzalémě snaží v okolí bývalého Chrámu vyprovokovat náboženskou válku s muslimy, si tedy svou ideologii vymysleli z ničeho. A je dobré, aby to věděli nejenom Izraelci (kteří si toho jsou dobře vědomi), ale také muslimové, kteří na věc hledí se znepokojením, a rovněž tak my, křesťané. Spíše než kdo jiný totiž toužíme, aby židé a muslimové žili ve vzájemném pokoji. A my s nimi.

Z internetového portálu Terrasanta.net
přeložila Jana Gruberová.

P. David M. Jaeger OFM je členem františkánské Kustodie Svaté země.
Je konvertitou ze židovství. Žije v Jeruzalémě a je členem bilaterální komise jednající o ekonomických a finančních záležitostech vzájemných vztahů mezi Svatým stolcem a státem Izrael.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.9.16 Mons. Pizzaballa přijal biskupské svěcení
12.4.16 Jordánský král sponzorem oprav Baziliky Svatého hrobu
31.3.16 Ekumenické poselství křesťanských církví v Jeruzalémě
23.1.16 Kustód Svaté země: Dialog mezi věřícími, nikoli mezi vírami
22.12.15 Jeruzalémský patriarcha: už ani nevíme, kdo je terorista a kdo ne



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti