RadioVaticana.va

   17. 10. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3468
Poslechem z webových stránek.2250
Četbou textů na webových stránkách.4013
Poslechem i četbou.2322


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Duchovní zesvětštění poznáme a zničíme jen před křížem

Paličáctví nechápe Boží milosrdenství

Kardinál Marx: Muž a žena patří k sobě – navzdory měnícím se zákonům
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

3.9.2014 

Pohlížejme na blízkovýchodní dění očima víry

radí Kustod Svaté země

P. Pierbattista Pizzaballa OFM

Na katolickém Mítinku za přátelství mezi národy v italském Rimini přispěl svým pohledem na blízkovýchodní dění také kustod Svaté země, františkán Pierbattista Pizzaballa. Vystoupil v rámci diskuse na téma : Moc srdce a hledání pravdy.

„Myslím, že je chybou omezovat se při výkladu současné situace na profesionální politickou, sociální a historickou analýzu, pokud je vůbec možná“, uvedl v úvodu své obsáhlé promluvy a pokračoval: „Ochuzujeme se tak o náboženský, vykoupený pohled, který by nám pomohl v četbě a interpretaci událostí, aniž bychom se jimi dali ovládat. (…) V posledních měsících naši jeruzalémskou kustodii zaplavily žádosti a návrhy, pocházející od všemožných mezinárodních, převážně necírkevních asociací a hnutí. Vyjadřují znepokojení nad tím, co děje, a chtějí nás vtáhnout do různých mediálních, kulturních, politických a dokonce vojenských iniciativ, které by „zachránily křesťanství na Blízkém východě“ a nejen tam. Jak lze bohužel konstatovat, jsou jejich obavy oprávněné, avšak postrádají pohled víry. Pohled člověka, který nejenom důvěřuje v účinnost svých schopností, nýbrž který se zároveň svěřuje, odevzdává svůj život ještě jinak a někomu Jinému.

Nepokládám se za jakéhosi zakletého optimistu. Nepopírám, že současné dramatické problémy, zrada a krutost útočí na svědomí nás všech. Zejména požadují vysvětlení od islámského světa, které má být natolik pevné a zřetelné, jako budou pevné a zřetelné naše otázky. Domnívám se však, že nemůžeme zůstat u těchto slovních postojů. Je nezbytné stále před sebou mít jasnou perspektivu, obnovu, život. Nestačí odsuzovat, je zapotřebí ukázat cestu.
Zlo, které máme před očima, nás vyzývá, abychom ještě více a ještě důsledněji žili jako křesťané. Právě za takovýchto okolností jsem povoláni k ucelenosti svého křesťanského povolání, bez postranních vrátek a únikových tras. Zlo nesmí křesťana děsit.(…) Častokrát totiž zaslechneme zoufalé rozbory nynější situace. Zdá se, že jsme na samém konci. Možná jsou u konce staré vzorce soužití, avšak nikoliv svět a my s ním. A přesto nezřídka vycházejí také z úst „našich lidí“ – včetně řeholníků – projevy sklíčenosti a rezignace. Mluví se o civilizačním střetu a celkem bez obalu se vyzývá k jakési bojové pohotovosti na naši obranu! To vše nemá nic společného s křesťanskou vírou.

Zapomínáme totiž na jeden zásadní fakt: křesťanství se rodí z kříže a nemůže se bez něho obejít. Ježíš se stal králem světa na kříži, nikoliv po úspěšném rozmnožení chlebů. Křesťanství tedy vzešlo z lidského selhání a porážky a také z probodeného srdce. Hovoří-li se ( v naší diskusi ) o moci srdce, pak právě na ono srdce máme pohlížet. Ono probodené srdce je mírou Boží lásky, a tudíž rovněž naší lásky. Křesťan musí poměřovat své jednání oním srdcem. Často na to zapomínáme a podléháme pokušení, že nás také na této zemi spasí jenom naše podnikavost.

Analýza reality – a to jakékoliv reality – není pro křesťana úplná, pokud se neprovádí také s poukazem na Krista. Nelze poznat pravdu v rámci určité události, pokud se nevztáhneme ke Kristu. Nikoli tedy k nějaké ideologii, nýbrž k Osobě, která se stává mírou a vzorem vlastního jednání a myšlení. Jak nevzpomenout na příběh Markova evangelia (4,35-41) o loďce s apoštoly, kterou si pohazují vlny, na paniku učedníků a Ježíšovu výtku: “Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?“ Nevím, zda nám mohou pomoci různé západní a mezinárodní strategie. Možná. Je nutné naléhavě hledat politické perspektivy. Ale ani ony nezachrání křesťanství na Blízkém východě. Petrova bárka se bude nadále otřásat a na její palubě se vždy najde někdo, kdo bude snaživě říkat, co by se mělo dělat. Avšak bouři utiší vždy a pouze Pánův příkaz.

Naši zdejší přítomnost zachrání ti nejmenší, kteří s odvahou vstupují do hry a vzdorují smrti tím, že nezištně milují své bratry a to i tak, že se dávají probodnout. Tedy svým křesťanstvím až do konce.

Výjevy z Blízkého východu, které nám defilují před očima, nás tísní a šokují. Zcela oprávněně se ptáme, co máme nebo můžeme dělat. A je také naší povinností konkrétně se zasadit o to, aby skončila tato tragédie, týkající se nás všech. Avšak naše činy musí provázet hluboké a vyrovnané přesvědčení o spojitosti s činy Ježíše Krista. Pouze takto bude naše jednání plodné.(…) Na Blízkém východě potřebujeme opravdu všechno – finanční, vojenskou a politickou pomoc, zprostředkovaná vyjednávání a podporu. Zejména ale potřebujeme věřit, že je stále možné mít jeden druhého rád. Svědectví nám vyprávějí, že navzdory všemu a zejména díky těm nejmenším, je zde síla lásky dosud živá,“ zakončil O. Pierbattista Pizzaballa, kustod Svaté země, na katolickém mítinku v Rimini.

Z originálního textu vybrala a přeložila Jana Gruberová

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.8.17 Blízkovýchodní patriarchové žádají o pomoc všeobecnou církev a papeže
28.1.15 Východní patriarchové: Zastavit terorismus a zvýšit pomoc uprchlíkům
6.10.14 Apoštolští nunciové v Iráku a Sýrii o tamní situaci
3.10.14 Papež se účastní porad nunciů zemí Blízkého východu
2.10.14 Svatý stolec jedná o dramatické situaci křesťanů na Blízkém východěHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Kdo nenaslouchá Božímu slovu, zaměňuje víru za ideologii

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež potvrdil mandát františkánské kustodie Svaté země

Svatý stolec hostí dialog biskupů s politiky – o Evropě

Papež: Redukovat hladové krky je snadné, sdílení si naopak vynucuje konverzi

Papež se hodně modlí za Jižní Súdán, ujišťuje komboniánský misionář

Papež: Bůh je opakem egoismu

Papež: Život křesťana není jeho soukromé vlastnictví

Svatý otec: Bez modlitby věřících nemůže Petrův nástupce plnit své poslání

Papežovo videoposelství do Fatimy: Nemějte strach a modlete se růženec

Libanonský patriarcha Raï: Je nutné zdůrazňovat právo uprchlíků na návrat do vlasti

V Nigérii unesen italský misionář

 Nově na webu
Svatý otec: Snížení počtu hladových úst není řešením

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O problémech s papežem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Libanonský cedr - 100 let Orientálu

Rozhovory: Caravaggio zevnitř

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv říjen 17
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě