Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

10.5.2013 

Jako ty, Otče, ve mně a já v tobě,

Homilie k 7. neděli velikonoční, cyklus C

Richard Čemus

Jan 17,20-26

Jaký to papež ten František! Staré, známé a tradiční se proměňuje v nové a aktuální. Musel přijít Jihoameričan „z konce světa“, aby výjimečné se stalo normálním: nejet v pancéřovém voze, sestupovat do davu a před očima bezradné ochranky vyjít z Vatikánu na ulici, dotýkat se lidí a nechat se jimi dotýkat. Benediktu by to, co koná František, býval neodsouhlasil ani kruh nejužších přátel, už vůbec ne jeho bratr Georg, ba sám Boží lid by asi povstal a stařičkému papeži uložil více se šetřit a méně hazardovat se zdravím i osobní bezpečností. Už jen proto, aby síly, co má ještě k disposici, investoval do sepsaní svých jedinečných intelektuálních rozborů a teologických reflexí. Neboť takové knihy jako Ježíš Nazaretský, když ne on, kdo je napíše? „Věčná škoda, říkají mnozí, že jako papež po encyklikách o lásce (Caritas in veritate) a o naději (Spe salvi) už nestihl dokončit skvělou triádu teologálních ctností encyklikou o víře!“ Bůh si však od něj vyžádal tuto oběť: Mohl vůbec někdo jiný, než právě on se svou věrností tradici, svou mimořádnou erudicí a hloubkou víry postavit Boží lid před tento přechod Rudým mořem tradice a předat pastýřskou berlu druhému? Zřejmě v tom byla jedinečnost jeho povolání a teď hledí jako nový Mojžíš z hory Nebo do země zaslíbené.

Stejně tak se můžeme ptát po poslání Jana Pavla II. ve své době. Jistě nebylo v tom činit gesta františkánské prostoty a ani nebylo jeho úlohou odložit zlatý pektorál, mozetu či červené boty. Tím, že se Karol Wojtyla do těchto tradičních atributů naopak oděl, nabyly duchovní sílu biblických polnic, jejichž zvuk rozbořil hradby Jericha. Kdyby naopak slovanský papež, podobně jako František na Velký pátek u Kolosea, předstoupil před Boží lid v kabátě, sice tradičně bílém, až na paty dlouhém, ale zjevně ne šitém na míru, autoritě jeho osobnosti by to na rozdíl od Italo-argentince Františka nepřidalo. Od Poláka Wojtyly se čekalo něco úplně jiného: dát komunistickou diktaturou utiskované Církvi důstojnost a sebevědomí v jejím boji o přežití. Duch mu vnukl jiná gesta, skrze která chtěl, aby hovořil.

A František? I on naslouchá, „co říká Duch církvím“ (srov. Zj 2, 7.11.17.29; 3,6.13.22), a tlumočí to, co slyší gesty, která může tak přesvědčivě konat pouze on – latinoamericano. Cokoli jiného by vyznělo plané, strojené a mimo kontext života. Kdyby tak energicky nekázal jednoduchou a srozumitelnou řečí, ale vybrušoval by, taktizoval a nevstoupil tak do prostoru, který mu Benedikt připravil, nevyčpěl by brzy onen mocný závan Ducha, kterým vibrovala Církev daleko za své viditelné hranice ve dnech konkláve? To nové jaro, které tak libě provonělo naši naději, by zvadlo ještě dřív, než nasadilo na květ.

A co by se bývalo stalo s námi, kdyby Ježíš býval tolik „nepřeháněl“, byl trochu víc diplomat a s Kaifášem, Herodem a Pilátem se jako „člověk dialogu“ aspoň trochu dohodl? Štěpán by nemusel zemřít. Sice by nebyl „plný Ducha svatého“, „nehleděl by k nebi“ a „neviděl nebesa otevřená“ a „Syna člověka, jak stojí po Boží pravici!“ už tuplem ne. Ale zato by nedal Židům důvod dávat se „do velkého křiku“, zacpávat si uši“, a tudíž ani motiv se na něho zuřivě vrhat, vyhnat ho „ven za město“ a tam ho kamenovat. No a Pavel? Ten by zůstal Šavel! (Sk 7,55-60) A Skutky apoštolů –měly by vůbec o čem vyprávět? Prostě, nebyly by!

A Nebylo by ale ani Janovo evangelium, a nebyl by ani tento text:„Ježíš pozvedl oči k nebi a modlil se: „Otče svatý, prosím nejen za své učedníky, ale také za ty, kdo pro jejich slovo uvěří ve mne: ať všichni jsou jedno. Jako ty, Otče, ve mně a já v tobě, tak i oni ať jsou v nás, aby svět uvěřil, že ty jsi mě poslal. “ (Jan 17,20-26).

Kdo by byli ti učedníci? A kdo bychom byli my? Z jakých zdrojů bychom žili, kdyby Ježíš nešel na kříž a dělal kompromisy?

Proto – říká papež František ve svém kázání z 8. května – živá voda, kterou je Duch svatý, tiší žízeň našeho života, protože nám říká, že jsme milováni Bohem jako děti, a můžeme s Jeho milostí žít, jako Ježíš. Nasloucháme však Duchu svatému? Co nám říká Duch svatý…Nechme se vést, nechme se vést Duchem svatým. Nechme Jej, aby nám promluvil do duše a řekl: Bůh je láska a neustále nás očekává, On je Otec …. A toto říká srdci jedině Duch svatý. jděme vpřed touto cestou lásky, milosrdenství a odpuštění.

„Blaze těm, kdo si vypírají šaty; budou mít právo na strom života a branami vstoupí do města. … Duch i nevěsta volají: „Přijď!“ Kdo to slyší, ať také zvolá: „Přijď!“ A kdo žízní, ať přijde: kdo touží po živé vodě, ať si ji vezme zadarmo. Ten, kdo to dosvědčuje, říká: „Ano, přijdu brzy!“ Amen, přijď, Pane Ježíši!“ (Zj 22,12-14.16-17.20).

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti